17.09.20, 08:00http://karski.muzhp.pl/wojna_17_wrzesnia.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1398870

17 IX '39. Nigdy nie zapomnimy o rosyjskiej agresji

17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczpospolitej, aby połączyć się z wojskami III Rzeszy. Dokonał się ponowny zabór naszego kraju, będący także osobistą zemstą Stalina za klęskę roku 1920 r.

Sowiecka Rosja zadała Polsce cios w plecy, druzgocąc obronne plany Warszawy wobec naporu Hitlera. Motywem przewodnim agresji był rzekomy rozpad państwa polskiego i konieczność ochrony ludności rosyjskojęzycznej na wschodnich rubieżach kraju. Ochrona miała specyficzny przebieg - rozpoczęły się masowe morderstwa i deportacje na Polakach.

Agresywniej od Hitlera

Agresja była konsekwencją realizacji Paktu Ribbentrop-Mołotow. Co bulwersujące, Stalin rzucił jednak dużo większe siły do walki niż Hitler. Armia Czerwona użyła dwa razy więcej czołgów i dwa razy więcej samolotów bojowych przeciwko Polsce od Wermachtu i Luftwaffe. Po stronie sowieckiej walczyło aż 6 armii, po 3 na froncie białoruskim i froncie ukraińskim. Łącznie liczyły one ok. 620 tys. żołnierzy!

Ambasador Wacław Grzybowski nie przyjął noty Mołotowa o rozpadzie państwa polskiego. Polska nie dość, że nie mogła liczyć na pomoc sojuszników w wojnie z Hitlerem, to po ataku od tyłu stała się praktycznie bezbronna. Moskale zajęli teren zamieszkały przez 13 milionów obywateli państwa polskiego. Zaczęły się wywózki – w głąb Rosji mogło trafić nawet 1,5 mln rodaków. 15 tys. polskich oficerów uwieziono, a następnie rozstrzelano w lasach Katynia, Miednoje i Charkowa.

„Wyprawa wyzwoleńcza w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi” miała charakter antypolski i okupacyjny. Była wynikiem porozumienia między ZSRR a Niemcami z 23 sierpnia 1939 r. w wyniku którego ZSRR zobowiązały się do wystąpienia przeciwko Polsce, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską.

Nożem w plecy

Rosjanie jednostronnie zerwali traktat ryski z 1921 r. i pakt o nieagresji z 1932 r. Wziętym do niewoli żołnierzom odmawiano statusu jeńców wojennych. Próbowano aresztować polskich dyplomatów. Sowiecka propaganda wzywała do rozprawy z burżuazyjną Polską i do wyzwolenia Białorusinów i Ukraińców.

Przygotowania do wojny poprzedziła koncentracja wojsk przy granicy z Polską. Rozpoczęły się manewry w sześciu przygranicznych okręgach. W ciągu dwóch tygodni rozlokowano wojska i przygotowano zaplecze logistyczne. Sowieci zaatakowali m.in. Wilno, Grodno i Suwałki od północy i Chełm, Zamość, Lublin i Lwów na południu. Jednostki pancerne wspomagały sabotażowe i dywersyjne grupy Specnazu.

W pierwszych dniach agresji trwała bohaterska obrona Wilna i Grodna. Armia Czerwona i III Rzesza spotkały się pod Lwowem. Miasto oblegali Niemcy, ale gdy nadeszli Sowieci – wycofali się. Lwów padł 22 września. Obrońców Lwowa podstępnie schwytano i wymordowano. Nieliczne oddziały partyzanckie walczyły z Sowietami prawie przez rok do wybuchu wojny między dwoma mocarstwami.

Barbarzyństwo okupantów

Przemarsz Armii Czerwonej był w zasadzie przemarszem barbarzyńców, którzy nie cofali się przed niczym mordując jeńców i masakrując cywilów. Bez sądu rozstrzelano kilka tysięcy żołnierzy. Zabójstwa i gwałty były na porządku dziennym. Czerwonoarmistom sekundowało NKWD z działaniami wymierzonymi w elity państwa, tworząc lokalne agentury i oddziały egzekucyjne.

Ekspresowo rozbijano istniejące struktury państwowe, zastępując je nowymi – tworzonymi przez czekistów i lojalnymi wobec Moskwy. Zajmowano urzędy, fabryki, banki. 28 września Ribbentrop i Mołotow podpisali kolejny pakt. Zawierał już on nowe granice na mapie Europy, dzieląc Polskę na dwie części. Solidarnie podzielono się także Krajami Bałtyckimi.

Agresja 17 września oddała Polskę na pół wieku pod faktyczne władanie Moskwy, doprowadzając do cywilizacyjnego, moralnego i gospodarczego wyniszczenia narodu. Dlatego ta historia powinna być nauczką dla przyszłych pokoleń. Nietrudno nie zauważyć także współczesnych analogii. Jak widać obecne działania Rosji nie różnią się zbytnio od tych sprzed 75 lat. Zarówno motywy działania, stosowana argumentacja jak i metody wydają się być uderzająco podobne.

Jeśli Zachód nie przeciwstawi się imperialnym ambicjom Kremla, Europa Wschodnia znów może zostać rozebrana na części za pomocą zielonych ludzików i propagandowych bredniach o ochronie rosyjskojęzycznej ludności. Tylko od zdecydowanej postawy społeczności międzynarodowej zależy, gdzie zatrzyma się marsz Władimira Putina.

Tomasz Teluk

17 IX 2014

Komentarze

Henryk2020.09.17 14:57
,,QU QU NA MUNIU".Wydanie specjalne-17.09.2020 r. Towarzysze i Towarzyszki, UBywatele i UBywatelki!!! Jak podaje obecnie nasz naczelny organ, sił tęczowo-lewicowych,,Ququnamuniu", krasna armia z zadęciem wschodnim, armia miłości i radości, przyniosła w darze, 17.09.1939 roku, Polsce na wschodzie, wyzwolenie spod łap krwiopijcy Hitlera, niosąc w darze ratunek: wywózki na Sybir, rozstrzelanie,więzienia, klątwę wykluczenia wielu Polakom, to dzięki nam Towarzyszom,Towarzyszkom, UBywatelom i UBywatelkom,pseudo-Polakom!!! Dziś spadkobiercy tej fortuny Michniki,Urbany, totalne ramię tej machiny, z POdziwem i zachwytem dla tej świty!!! Z zachwytu i POdziwu, dla Josifa Wisarionowicza Stalina, lewicowi szemrani Polacy dobrowolnie, z radością na twarzy, do rozstrzelań,wywózek sąsiadów tyPOwali! PO przepędzeniu Hitlera, z wdzięczności Stalinowi , miłującemu naród Polaków, nadal Polaków żeśmy zdradzali! Z miłości do idei ,zamierzeń Stalina, my Towarzysze,Towarzyszki,UBywatele i UBywatelki, zatwierdziliśmy dyktat potentatów, Polskę oddając w łapy wschodnich satrapów! My zaś sami zajęliśmy pryncypialne stanowiska, gdzie do dziś z tego źródła złoto nam tryska! Towarzysze i Towarzyszki, UBywatele i UBywatelki, to dzięki naszej dalekowzroczności, do dziś trzymamy się okrągłych stołów,koryta, by brać do syta!!! Jesteśmy zgodni,Josifie Wisarionowiczu, że Polakom się nic nie należy, prócz twoich dyktatów!!! Donosić będziemy, jak donosiliśmy do najbliższych,sąsiadów, by Polsce szkodzić,a sobie dogodzić!!!
Anonim2020.09.17 14:01
Zakończenie . Od kilkunastu lat piszę ( nie tylko we Frondzie ) szukajcie swoich korzeni . Ale to nie wystarczy . Żyjcie w miarę swoich możliwości tak jak to jest napisane w Piśmie Świętym . Ale to też za mało . Resztę musicie dopowiedzieć sobie sami . By przetrwać to co nadchodzi .
baju baju2020.09.17 12:28
W roku 1920 była wielka Bitwa Warszawska . Rzekomo była tak wielka , bo ocaliła Europę przed Bolszewizmem . A jak wiadomo Bolszewizm to była siła potężna .Przewróciła Rosję do góry nogami . A więc dlaczego w tej Europie z wdzięczności za ocalenie nie ma nawet wzmianki o tej bitwie ? Była ona ? Czy jej nie było , bo tylko Polacy o niej wrzeszczą ? A może to była tylko drobna potyczka , która wśród wielu głowach urosła do rangi bitwy ? By dodać sobie splendoru , którego wśród części Polaków brak ? Dla wielu niewątpliwie była to bitwa na miarę tej Pod Wiedniem czy Pod Grunwaldem . Ocaliła przecież Europę , a więc była dużo większa od tamtych . Na miarę światową . A świat na ten temat milczy . Nic o niej nie wie . A może była ona tylko snem dla wielu ? Marzeniem ?
Anonim2020.09.17 11:40
Nie zapominajmy, że Rosja nie jest państwem ucywilizowanym, i nie hołduje temu samemu systemowi wartości, co Polska. Wyróżniki Rosji to wciąż niewygasłe zapędy imperialistyczne, pogarda dla życia, bezkompromisowość w dążeniu do celu, fałsz, obłuda, zakłamanie. Polityka zagraniczna Rosji jest podstępna i podszyta złem. Przyjdzie czas, że po Rosji nie pozostanie kamień na kamieniu, ale póki co bądźmy czujni.
Już zapomnieliście2020.09.17 11:05
16 dni wcześniej napadły na nas Słowacja księdza Tiso i Watykan, którego urzędnicy szli na Polskę na tyłach oddziałów niemieckiego Wehrmachtu, a jednak zapomnieliście, tak więc to "nigdy" znaczy tyle co "za kilka dni".
Anonim2020.09.17 10:53
Nie zapomnicie ? No to wasz problem . Dla mnie jest ta napaść nic nie znaczącym wojennym epizodem . Stalin napadł i wycofał się . Też mi napaść . Jest ta napaść jak jeden wilk , który ukradł jedną owieczkę . Z drugiej zaś strony granicy napadły na owce niezliczone stada wilków i wyrzynały je przez pięć lat . Tego owce nie pamiętają ? Wszystkie zostały wyrżnięte ? Ich potomkowie nigdy nie wybaczą Rosjanom tej jednej owcy ? Co za pokrętna , zakłamana mentalność portalu katolicki . Jak cała ta zakłamana religia . A ludzie niech wierzą w co chcą . Nic mi do równie zakłamanych ludzi . Ja tylko nienawidzę kłamstwa .
Anonim2020.09.17 11:22
Zakłamany ruski sługusie. Od wieków karmicie się kłamstwem i na kłamstwie budujecie swoje imperium - imperium zła. Nie sądź, że trafisz w Polsce na grunt historycznego ignoranctwa. Polacy znają swoją historię i plugawość komunistycznego reżimu. Przyjdzie czas, w którym po Rosji pozostanie tylko niechlubne wspomnienie.
Anonim2020.09.17 12:11
Dzień dobry Anonimie . Muszę cię niestety zmartwić co do Rosji i częściowo Polski .To już nie Żydzi są wybranym narodem Boga . Zawiedli . To Słowianie stoją najbliżej Boga . A Rosjanie to w przeważającej mierze Słowianie . Bardzo mi przykro .
Anonim2020.09.17 13:29
Dodam jeszcze to : wszyscy wizjonerzy czy tzw. święci niewątpliwie mieli jakieś wizje . Interpretowali je jednak zgodnie ze swoim wyznaniem lub ówczesną wiedzą . Wszyscy oni typowali Polaków , który ocaleje w czasie wielkiej wojny .Polacy wówczas kojarzyli się im z narodem słowiańskim . Nic nie wiedzieli o ukrywających się pod tym mianem Żydach . Nie darzyli też też sympatią bolszewickiej , wrogiej ich Kościołowi Rosji . Trzeba brać pod uwagę wiedzę w tamtych czasach i wynikającą z niej mentalność . To nie o Polakach mówią przepowiednie , ale o Słowianach . To wynika też z mojej wiedzy na temat przyszłości .
Konfederata2020.09.17 10:33
Głosijtie na Braunu, on zlikwidujut 17 awgust i budiet horoszo!!!
ADAM2020.09.17 9:35
ŻEBY NIE SOWIECKA AGRESJA NI BYŁOBY DZIECI, RUSKICH CZYNOWNIKÓW --- TYCH CO SĄ TERAZ W SEJMIE , SENACIE, W INNYCH ORGANACH , SŁUŻBACH--- POLSKA RZĄDZILIBY POLACY SMUTNE I BOLESNE Oni majaą w pamięći Rodziców, renegatów, komunistów
JAN2020.09.17 9:43
MAM W RODZINIE BOHATERÓW, OBROŃCÓW POLSKI, 1939- SYBIRAKÓW, ŻOŁNIERZY LWP - ZDOBYWCÓW BERLINA . JESTEM DUMNY . WIEM ŻE JESTEM POLAKIEM. NIKT Z MOICH RODZICÓW NI CHCIAŁ ZAPISAĆ SIĘ DO PZPR --- Dlatego nie jestem w sejmie i senacie/ /tam złodzieja wyciągnęli z zk /
Anonim2020.09.17 9:56
Polska krew przelana za Ojczyznę ma jeden i ten sam kolor? to kolor szczery i bezinteresowny? ale, zawsze znajdą się zaprzańcy i przechrzty w Narodzie? Co dziś także widać w naszej polityce?
ladychapel2020.09.17 9:31
17 września 1939 r. na wschodnie obszary Rzeczypospolitej spowodowało wycofanie z wojny obronnej aż ćwierć miliona żołnierzy polskich, w tym około 18 tys. oficerów. Naczelny Wódz nie tylko nie wydał rozkazu do obrony, ale wbrew wszelkiej logice ogłosił przez szefa Sztabu Głównego gen. Wacława Stachiewicza haniebną „dyrektywę ogólną" nakazującą „wycofanie oddziałów i sprzętu na Rumunię" oraz zakaz walki z wkraczającymi żołnierzami sowieckimi. Następnego dnia sam uciekł z kraju.
PANIE LADYCHAPEL2020.09.17 9:38
NIE DO KOŃCA TAK BYŁO ---- MÓJ WUJEK WALCZYŁ -- JAKO OCHOTNIK, W OBRONIE GRODNA 18 LAT,,,/ POTEM SYBIR I RATUNEK LWP- BERLING ZAPYTAJA BŁASZCZAKA A CO Z JEGO OJCEM
Ale kłamiesz...aż kurz leci....!2020.09.17 23:34
"ladyszpadlu"....! ALE CI SIĘ POWALIŁO " POD SUFITEM W PUSTEJ GŁÓWCE"...... Piszesz, że twój wnuczek walczył w obronie Grodna!....hahaha...! .TO ZNACZY, ŻE JESTEŚ OD NIEGO MŁODSZY...!? NO ILE MASZ LAT....? .....A DRUGIE TWOJE ..... KŁAMSTWO JEST TAKIE, ŻE .....TY LECHU... NIGDY NIE MIAŁEŚ...... ANI RODZINY, ....ANI DZIECI! ............. Dalej się ośmieszaj!
Anonim2020.09.17 9:31
Ani także o ukraińskich szowinistach, banderowcach, ludobójcach Polaków na ziemiach Wschodniej Polski i Wołynia? o Gehennie Wschodu?
edi2020.09.17 9:27
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
MONIKA , JAN, STACH BRONEK2020.09.17 9:23
BRONEK W 1939 BRONIŁ GRODNA ZA TO KACAPY WYWIEZLI NAS NA SYBIR/ 2 RODZICÓW I 8 DZIECI/ NAS AUGUSTÓW MOŻNA SPRAWDZIĆ 2 STACH I BRONEK POSZLI DO WP / BYLI POD LENINO / I W BERLINIE GDZIE BYŁ OJCIEC TUSKA, BŁASZCZAKA I PREZYDENTA Mój OJCIEC I MOJA UKOCHANA MAMA NIE MOGŁA ZAPISAĆ SIĘ DO PZPR/ JAK RODZICE PREZYDENTA, TUSKA, BŁASZCZKI, KACZUKA/ BO BYLI Z SYBIRU, BYLI POLAKAMI, PATRIOTAMI, ZAPŁACILI ZA POLSKAŚĆ CIERPIENIAMI NA SYBIRZE Zapłacili śmiercią 5 osób i cierpieniami
anna2020.09.17 9:27
Czyli kogo rodzice byli w ruskiej partii PZPR --- TO ONI BENEFICJENCI SOWIECKIEJ AGRESJI /// KWACH, CIMOSZKA -- WIADOMO- NKWD/ ALE tatko prezydenta, błaszczaka, innych IM agresja ruska służy ONi zostali wyniesieni na piedestał PZPR
BRONEK2020.09.17 9:30
TO JASNE I PROSTE POLAKÓW NA SYBIR --- KTO ZOSTAŁ NIECH POWIE BŁASZCZYK, HAŁOWNIA, CIMASZUK/ NKWD/ NIECH POWIE NASZ PAN PREZYDENT
ladychapel2020.09.17 9:20
7 września, kiedy dopiero co skapitulowała polska obrona na Westerplatte, marszałek Edward Śmigły-Rydz podjął decyzję o opuszczeniu Warszawy i przeniesieniu się wraz ze sztabem do Brześcia. 11 dni później uciekł do Rumunii. Dreszcze przechodzą, kiedy czyta się wspomnienia byłego starosty kaliskiego, płk. Stefana Soboniewskiego, który 18 września dowodził garnizonem granicznym w Kutach, jak pewnym momencie o godzinie 1.30 jeden z policjantów zameldował mu, że do granicy zbliża się kolumna samochodów wodza naczelnego. „Czy pan oszalał – wykrzyczał do komisarza policji zszokowany Soboniewski. – Każę pana oddać pod sąd wojenny za sianie paniki. To się nie może zdarzyć. Hetman nigdy nie opuszcza swoich wojsk!". Pułkownik wybiegł na most, ale ku swemu przerażeniu ujrzał przedzierającą się przez tłum uchodźców cywilnych kolumnę samochodów wiozących członków sztabu wodza naczelnego. W jednym z samochodów ujrzał Śmigłego. 47-letni płk Ludwik Bociański – były wojewoda wileński, a później poznański, generalny kwatermistrz rządu RP – był tak oburzony ucieczką marszałka, że w rejtanowskim geście zatrzymał kolumnę samochodów na moście i zażądał od marszałka powrotu do Polski. Marszałek wysiadł z samochodu i zapytał się spokojnie, o co chodzi Bociańskiemu. „Chodzi o honor wojska!" – odkrzyknął zirytowany pułkownik. Rydz odepchnął Bociańskiego i skierował się do samochodu. Roztrzęsiony pułkownik wyjął z kabury pistolet, coś krzyknął i strzelił sobie w pierś. Rozeźlony marszałek kazał wrzucić ciężko rannego Bociańskiego do samochodu i zabrał go ze sobą do Rumunii. Bociański przeżył, ponieważ kula przeszła szczęśliwie obok serca.
Marian2020.09.17 9:26
Ja czytałem też różne wspomnienia i takich scen nikt nie widział. To o czym mówisz powstało pewnie na UB.
PIK2020.09.17 9:16
Fronda ma jakąś obsesję na punkcie naszych wschodnich sąsiadów i urojonych wrogów. Rocznica agresji ZSRR w 39 roku, jak widać też jest dobrą okazją do straszenia Putinem i "zielonymi ludzikami...."
comic2020.09.17 9:20
rusek, a ty co tu ?
edi2020.09.17 9:29
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Marian2020.09.17 8:21
Bród i smród jakiegoś środka przeciw wszawicy ciągnął się za tą armią. Wyzwalać przyszli a to oni potrzebowali wyzwolenia.
Elektor2020.09.17 8:59
Zgadza się. Jeden błąd robią ci wszyscy historycy pisząc o inwazji rosyjskiej. To było państwo żydowskie i to żydy nas zaatakowały. Hitler miał rację mówiąc o żydokomunie. To czerwona żydowska zaraza była. Ruscy byli tak samo uwięzieni w tym państwie jak reszta narodów, tyle że akurat rosyjski był językiem urzędowym. Żydy to zaraza do dziś.
Anonim2020.09.17 14:39
Oni nie przyszli wyzwalać. Oni szli po swoje.