31.07.19, 20:46Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

500+ dla niepełnosprawnych wróciło do Sejmu

Izba wyższa polskiego parlamentu przyjęła z poprawkami rządową ustawę w sprawie dodatku 500+ dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Za regulacją opowiedziało się 59 senatorów, przeciw było 8, a 16 kolejnych wstrzymało się od głosu. Świadczenie uzupełniające, jak zakłada poprawka zgłoszona przez PiS, ma przysługiwać osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych.

Ustawa wróciła do Sejmu. Senat odrzucił poprawki zgłaszane przez parlamentarzystów opozycji, zakładające m.in. coroczną waloryzację świadczenia, objęcie nim niepełnosprawnych osób małoletnich oraz uniezależnianie prawa do świadczenia uzupełniającego od wysokości już otrzymywanych świadczeń.

Jedna z przyjętych przez Senat poprawek przewiduje, że do świadczeń tych nie będzie wliczana renta rodzinna.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Suweren2019.08.1 8:28
WSTYD!
aspiring educationalist2019.08.1 0:13
"Zapomnieliście" dodać, że nie będzie wliczana renta rodzinna ALE i tak zachowane zostanie kryterium dochodowe. Czyli to zmiana bez znaczenia. Czyli na bachora 500 zł będzie przysługiwało tym, co zarabiają nawet 20 tys. miesięcznie A niepełnosprawni otrzymujący świadczenia większe niż 1600 zł brutto nie dostaną NIC.
viloencja2019.07.31 23:59
Nie chcę płacić podatków na żadne plusy , nie mam ochoty płacić na jakieś dzieci i na niepełnosprawnych oraz innych .PIS wprowadza socjalizm.To , że jakaś pani Hartwig czy coś tam pokrzyczy w Sejmie nie ma dla mnie znaczenia.Takiego syna urodziłaś i takiego ojca sobie dla tego syna znalazłaś to Twój problem , nie mam ochoty na to płacić , takie masz geny i nie obarczaj tym podatników , takich dokonałaś wyborów i takie są tego konsekwencje, nie mam ochoty za to płacić, ale muszę .Pracujemy z mężem ciężko.Mąż często ratował życie innym , ale teraz dostęp do służby zdrowia mamy bardzo ograniczony i płacimy podatki na cudze dzieci i na innych...MĄDREMU DOŚĆ
Sebastian Lorenc2019.08.1 8:34
No w końcu się określiłaś jaka naprawdę jesteś "Takiego syna urodziłaś i takiego ojca sobie dla tego syna znalazłaś to Twój problem". Akurat syn Iwony Hartwig ma uszkodzenie okołoporodowe. Niedotlenienie, porażenie mózgowe. Ma szczęście, bo jest w miarę sprawny. Mam w ośrodku takie dzieci, które nie potrafią samodzielnie przełykać śliny. Ale to ich problem, prawda? Bo będziesz walczyć o te nienarodzone, ale jak już się urodzą, to najlepiej gdzieś zamknąć i zapomnieć, bo przecież nie będziesz płacić podatków na cudze dzieci. To najokropniejszy, najbardziej podły wpis, jaki ostatnio przeczytałam. A teraz napisz nam, jak modlisz się za duchownych i jakie to ważne, bo są wyjątkowi.
violencja2019.08.2 0:03
A gdzie ojciec tego chłopaka, nie zarobi?Pani Iwonka tak przypadkowo ...?I teraz mamy płacić?Jestem przeciwnikiem socjalizmu.Twoje emocje mnie nie interesują , może za chwilkę masz miesiączkę i jesteś niestabilna? Błędy życiowe innych ludzi...?Ja też płacę za swoje , w inny sposób.Dlaczego z mojej kieszeni mam płacić za błędy innych osób?Obcych mi? Moje życie duchowe -wara od tego , osądzi tylko Bóg.Z pokorą przyjmę ten osąd od Boga, nie od Ciebie.Tobie wara!!Ja Ciebie nie osądzam .Co robisz na Frondzie??:Po co tu jestes?
Sebastian Lorenc2019.08.2 6:12
Tu nie chodzi o moje emocje tylko to twoją hipokryzję. Widać jak szanujesz każde życie. Uświadomię Cię,że Hartwig nie jest jedynym niepełnosprawnym, a Ty nie masz zamiaru pomagać żadnemu. Tak, popełnili straszne błędy, urodzili się chorzy, nikt ich nie chciał, a tak chętnie adoptowali, kiedy byli jeszcze nienarodzeni(duchowa adopcja). A teraz pani i pani podobni ludzie, bez serca i bez empatii nie mają zamiaru płacić za te ich błędy. Określa to panią jako człowieka.
xx2019.07.31 21:33
Jaasne ... Tak klaskaliśmy w zachwycie nad swoją zayebistścią, że pomyliliśmy się i zagłosowaliśmy na korzyść niepełnosprawnych... A jako że jesteśmy PiSSem to stwierdziliśmy że tych ludzi jest za mało - za mały elektorat i nie ma co tracić kasy, Lepiej dać na wódę patologicznym kretynom - oni zawsze wierni partii (kasie). Yebana rasa panów!
Taca2019.07.31 21:25
Oczywiście redakcja i czytelnicy popierają władzę, która daje pieniądze za nic. Osoby z niepełnosprawnością to nie są nasi bracia, to krwiopijcy, dlatego stajemy po stronie słabszych czyli rządu.