08.05.20, 13:15Fot. via Wikipedia, CC 0

,,75 lat temu zakończyła się wojna, ale nie cała Europa stała się wolna''

W 2020 roku obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, składając hołd jej ofiarom i wszystkim żołnierzom, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami i położyli kres Holokaustowi.

W maju 1945 roku zakończyła się w Europie II wojna światowa, co nie oznaczało jednak, że cała Europa stała się wolna. Przez blisko 50 lat środkowa i wschodnia część naszego kontynentu pozostawały pod rządami reżimów komunistycznych. Kraje bałtyckie były nielegalnie okupowane i zaanektowane, a pozostałe zniewolone narody znalazły się w żelaznym uścisku Związku Radzieckiego, który wymuszał posłuszeństwo przy użyciu przytłaczających sił wojskowych, represji i kontroli ideologicznej.

Przez długie dziesięciolecia, wielu mieszkańców środkowej i wschodniej Europy poświęciło swoje życie walcząc o wolność, podczas gdy miliony osób pozbawiono praw i podstawowych wolności, poddano torturom i przymusowym przesiedleniom. Społeczeństwa żyjące za Żelazną Kurtyną rozpaczliwie poszukiwały drogi do demokracji i niepodległości.

Przełomowe wydarzenia, takie jak rok 1956 powstanie i działalność Karty 77, Solidarność, Bałtycki Łańcuch, Jesień Ludów 1989 i upadek Muru Berlińskiego miały decydujące znaczenie dla przywrócenia wolności i demokracji w Europie.

Dziś wspólnie budujemy silną i wolną Europę, w której obowiązują prawa człowieka, demokracja i praworządność. Przyszłość powinna opierać się na faktach historycznych i sprawiedliwości dla ofiar reżimów totalitarnych. Jesteśmy gotowi prowadzić dialog ze wszystkimi, którzy pragną przestrzegać tych zasad. Manipulowanie historycznymi wydarzeniami, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej i podziału Europy w jej następstwie to godna pożałowania próba fałszowania historii.

Pragniemy przypomnieć wszystkim członkom społeczności międzynarodowej, że trwałe bezpieczeństwo, stabilność i pokój na świecie nieustannie wymagają wiernego przestrzegania międzynarodowych praw i zasad, w tym suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Biuro Rzecznika Prasowego

Komentarze

pewnie tego nie wiedziałeś2020.05.8 14:28
Trochę okruchów z historii z polsko-szmondackich, tj. żydowskich. W 1936 r. rząd Rz. P. zrobił spis ludności, na kwestionariuszu były m.in. pytania o pochodzenie etniczne, religię oraz jakim językiem mówi pytany w domu i poza domem. I co się okazało, szmondactwo w 60% (!) nie mówiło w ogóle po polsku (!!!), około 30% mówiło w domu w jidysz a poza domem mówili "jakoś" po polsku. Zaledwie 10% mówiło w jęz. polskim zarówno w domu jak i poza. Takich k.... a (!), Rz. Polska miała szmondackich obywateli. Ale to nie wszystko. Ponad 40% przestępstw kryminalnych, gospodarczych było popełniane przez szmondactwo po jidysz i ledwie po polsku mówiące. Nie płacili podatków, czarny rynek, szmugiel, zwykłe złodziejstwo. Teraz sobie rodaku-Polaku wyobraź, że wojny nie było.
anonim2020.05.8 14:04
I oczywiście prawdy historycznej, dziękujemy Ministerstwu, że o tym przypomina. Na fałszywych narracjach żadnego porządku się nie zbuduje, a bestia, której się nie zauważa, kontynuuje swe destrukcyjne działanie. Nie zapominajmy, najpierw był bolszewizm, potem nazizm. Nazizm zwyciężono, przynajmniej w pewnych aspektach, bolszewizm rozwinięto i naśladowano, tak kończy się historyczne kłamstwo!
K.K.2020.05.8 13:53
Czy USA i Anglia kiedykolwiek przeproszą Polaków za zostawienie nas na pastwę Stalina? Czy kiedykolwiek usłyszymy od prezydenta USA i premiera Anglii: Iam sorry?
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.05.8 13:50
@....kretynizacja.... "Leszek" Keller-Krawczyk ty brudny Żydzie i prowokatorze!
katolicka kretynizacja polski 2020.05.8 13:22
PiS idąc drogą nazistów kultywuje holokaust mordując dzieci nienarodzone za pomocą aborcji!