Blisko połowa (49,7%) ankietowanych duchownych przyznała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyła różnych form agresji. Wśród nich:
-
41,6% padło ofiarą szyderstw, gróźb i wyzwisk;
-
33,6% doświadczyło agresji w internecie;
-
3,9% zostało napadniętych fizycznie.
Ponadto, 19,3% respondentów zgłosiło ataki na kościoły lub inne miejsca kultu, 15,4% wskazało na zakłócenia mszy i nabożeństw, 10,8% odnotowało zniszczenia mienia parafialnego, a 7,2% – dewastację grobów.
Zdecydowana większość księży (80,8%) nie zgłosiła incydentów odpowiednim władzom, tłumacząc to m.in. uznaniem zdarzeń za niewystarczająco poważne (46,2%) czy niechęcią do formalności (22,6%).
W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, 36% duchownych unika określonych miejsc i osób, a 27% rezygnuje z noszenia sutanny lub koloratki poza parafią. Bez stroju duchownego 90% księży czuje się bezpiecznie, podczas gdy w sutannie lub koloratce odsetek ten spada do 57,2%.
Badani duchowni jako główne przyczyny nasilającej się agresji wskazują:
-
negatywny wizerunek księży w mediach (96,4%);
-
ideologiczne i polityczne konflikty w społeczeństwie (91,1%);
-
osobiste urazy osób czujących się skrzywdzonymi przez duchownych (75,2%).
Dyrektor ISKK, dr hab. Marcin Jewdokimow, podkreśla konieczność poszerzenia badań o osoby konsekrowane, takie jak siostry i bracia zakonni, aby lepiej zrozumieć i przeciwdziałać narastającemu problemowi agresji wobec osób duchownych w Polsce.