"Chińscy urzędnicy planują wizytę Xi Jinpinga w Azji Południowo-Wschodniej i spotkanie tam z amerykańskim prezydentem. Rozmowa przywódców dwóch najważniejszych światowych mocarstw może odbyć się w listopadzie" - czytamy na łamach Wall Street Journal.

Byłoby to pierwsze spotkanie Xi Jinpinga i Joe Bidena od czasu nominacji tego drugiego na prezydenta USA.

Oczekiwania po stronie chińskiej są takie, że w pierwszej kolejności podsumuje zjazd partii, a następnie najpewniej weźmie udział w szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali w dniach 15-16 listopada.

Potem Xi miałby udać się z wizytą do Bangkoku (stolica Tajlandii) i wziąć udział w szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Na marginesie jednego z tych dwóch szczytów mają już trwać przygotowania do spotkania Xi z Bidenem.

Chiński MSZ lakonicznie przekazał, że Chiny wspierają Indonezję i Tajlandię jako gospodarzy dwóch konferencji i są chętne do współpracy ze wszystkimi stronami. Z kolei urzędnicy Bidena poinformowali, że obydwaj przywódcy wstępnie przedyskutowali kwestię spotkania twarzą w twarz i polecili swoim zespołom pozostanie w kontakcie w celu uzgodnienia szczegółów.