Podstęp polegał na tym, że oszuści dzwonili do starszych osób, podszywając się pod krewnych potrzebujących nagłej pomocy finansowej. Następnie druga osoba, podszywająca się pod policjanta, przekonywała ofiarę, że rozmawia z funkcjonariuszem, który rzekomo rozpracowuje grupę oszustów. Fałszywy policjant prosił o przekazanie pieniędzy rzekomemu oszustowi, sugerując, że akcja jest monitorowana przez prawdziwych policjantów. Po wykonaniu przekazu, fałszywi funkcjonariusze znikali wraz z oszczędnościami seniorów.

Wkrótce okazało się, że to nie pojedynczy incydent - gliwiccy policjanci mieli systematycznie okradać starsze osoby, wykorzystując metodę "na policjanta". Cała sprawa jest obecnie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez gliwicką prokuraturę.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach potwierdziła zawieszenie kilku policjantów i wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko nim. Kom. Sabina Chyra-Giereś z KWP w Katowicach podkreśliła, że wszelkie formy przestępstw czy wykroczeń ze strony funkcjonariuszy będą surowo karane, a winni zostaną wydaleni ze służby.