Minister Duclos, który otrzymał wsparcie premiera Justina Trudeau, podjął decyzję o „neutralnych płciowo” toaletach po tym, jak Don Davies, parlamentarzysta z Nowej Partii Demokratycznej, złożył petycję w Izbie Gmin, domagając się zakazu wszystkich łazienek męskich i żeńskich w federalnych miejscach pracy. Takie „wykluczenie”, jak osobne toalety dla mężczyzn i kobiet, miało „tworzyć znaczące bariery dla osób trans, niebinarnych i niedopasowanych płciowo”.

Ciekawostką jest to, jak podaje Anthony Murdoch z „Life Site News”, że na przełomie XIX i XX wieku „większość miejsc publicznych, w tym budynki rządowe w Kanadzie, nie miało nawet oddzielnych toalet dla kobiet, posiadając jedynie toalety męskie. Dopiero na początku pierwszej połowy XX w., po wyborze pierwszej parlamentarzystki w 1921 r., łazienki dla kobiet powoli dorównały liczbą męskim na Wzgórzu Parlamentarnym”.

Polityka rządu Trudeau obejmuje jednak nie tylko budynki parlamentarne, ale dotyczy także miejsc, które podlegają regulacjom federalnym, takich jak np. parki narodowe. Przeciwko takim posunięciom protestują grupy broniące praw kobiet. Canadian Women’s Sex-Based Rights (CAWSBR) uważa, że „neutralne płciowo” łazienki mogą doprowadzić do wzrostu przemocy na tle seksualnym wobec kobiet i dziewcząt, które będą napastowane seksualnie „pięciokrotnie więcej razy (...) niż mężczyźni”, którzy według organizacji są sprawcami 99 proc. takich napaści.

Zdaniem CAWSBR osobne łazienki dla kobiet w miejscach publicznych to „konieczność”, a nawet ich „fundamentalne prawo”. Poza tym polityka miejsc „neutralnych płciowo” oznacza, że np. łazienki czy szatnie przeznaczone tylko dla kobiet przestają mieć znaczenie, bo mężczyzna identyfikujący się jako kobieta może do nich wejść. Kobiety, ryzykując napaść na tle seksualnym, mają obowiązek takie miejsca otwierać dla mężczyzn – stwierdza CAWSBR.

Szerzenie ideologii gender w krajach Zachodu wiąże się z promowaniem jej wśród młodzieży, a także z różnymi absurdalnymi zarządzeniami. 15 XII 2023 r. w Kanadzie np. nakazano wprowadzenie „zestawów menstruacyjnych” w łazienkach męskich zarówno w federalnych miejscach pracy, jak i w bazach wojskowych. Ma to promować „inkluzywizm”. Z kolei w 2017 r. przegłosowano w kanadyjskim Senacie ustawę praw transpłciowych. Dodaje on do kanadyjskiego Kodeksu praw człowieka oraz Kodeksu karnego „tożsamość płciową” i „ekspresję genderową”.