Zgorszenie jest tym większe, że zgodę na wystawę wydał biskup Manfred Scheuer z Linzu, który wydawał się niewzruszony protestami wiernych katolików. W związku z tym austriackie Towarzystwo Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (ang. Tradition, Family i Property, TFP) zainicjowało petycję internetową skierowaną właśnie do biskupa. Także amerykańskie TFP włączyło się do akcji i zebrało dodatkowe 33.000 podpisów, a jej przedstawiciele przyjechali do Austrii doręczyć je osobiście biskupowi i wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu modlitewnym w sobotę 13 lipca.
Rankiem na Rynku Głównym Linzu zaczęto akcję rozdawania ulotek, które zachęcały do udziału w Międzynarodowym Akcie Zadośćuczynienia za dokonane zgorszenie. Przemieszczając się po mieście członkowie TFP informowali o wydarzeniu. Reakcje ludzi były różne: niektórzy nic nie wiedzieli o bluźnierczej figurce, inni uważali członków TFP za „zacofanych” lub „szalonych”, wyrażali dezaprobatę, narzekali na ich akcję lub szydzili z nich. Jednak, jak informuje Jon Paul Fabrizio na portalu „Life Site News”, większość Austriaków była przeciwna dokonanemu świętokradztwu.
Amerykańscy członkowie TFP dostarczyli także ponad 33.000 podpisów pod petycją protestacyjną do kancelarii bp. Scheuera. Akt zadośćuczynienia zaczęto o godz. 17.00 przy dźwięku trąbek i niosąc uroczyście figurkę Matki Bożej Fatimskiej oraz kilka banerów. Modlono się na różańcu, śpiewano hymny maryjne. Część przechodniów wyrażała dezaprobatę dla akcji, ale ponownie większość ją popierała.