Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że to właśnie sukcesy żołnirzey o rozpoczęciu operacji będą świadczyć sukcesy żołnierzy na froncie.

W wywiadzie dla "Voice of America" Kirby podkreślił, że Zachód zrobił wszystko, co mógł, aby odpowiednio ukraińską armię została wyposażona i przygotowana do przeprowadzenia ofensywy na froncie.

- USA i ich sojusznicy zrobili wszystko, co możliwe, aby przygotować Ukrainę do kontrofensywy – oświadczył koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. Komunikacji Strategicznej, John Kirby.

Zaspokoiliśmy potrzeby Ukrainy w zakresie kontrofensywy. Od nich zależy, kiedy zaczną, ale jesteśmy przekonani, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby ich do niej przygotować – powiedział Kirby.

Komentując kompleksowe wsparcie dla Ukrainy przedstawiciel Białego Domu zaznaczył, że „chodziło mu nie tylko o systemy obrony powietrznej, pojazdy opancerzone i artylerię, ale także o amunicję i szkolenia wojskowe”.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wykonaliśmy dużo pracy, aby upewnić się, że skompletowaliśmy ich "listę zakupów”i że mają to, czego potrzebują – wyjaśnił.

Dodał też, że z uwago na to, że Rosjanie mogą nada przechodzić z obrony do ataku i odwrotnie, sojusznicy są gotowi na dalsze dynamiczne wspieranie Ukrainy w najbliższych miesiącach.

Kirby podreślił, że Stany Zjednoczone „nie poprą wezwań do zawieszenia broni, bo to tylko »zamrozi« sytuację i legitymizuje okupację terytorium Ukrainy”, ponieważ takie działania bez wycofania wojsk z Ukrainy pozwoliłyby jedynie prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na skonsolidowanie kontroli nad okupowanymi terytoriami oraz dałyby mu "czas i przestrzeń na odpoczynek, uzbrojenie i ponowny atak”.