Obecnie uzgodnienia z Komisją Europejską dotyczą - jak poinformował premier - kwestii technicznych, w tym ustawy likwidującej tzw. zasadę 10 H.

"Ja jestem dobrej myśli, niech najlepszym dowodem będzie to, że my już ruszyliśmy z programami i projektami związanymi z KPO NextGeneration EU i już te projekty się toczą. […] Od roku prefinansujemy te projekty bez większego problemu zresztą z Polskiego Funduszu Rozwoju i tak będzie w najbliższych kilku kwartałach, latach. A myślę, ze w przyszłym roku, jak nie, to w kolejnym KPO do Polski popłynie. Nie widzę tutaj jakichś poważnych zagrożeń" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Doprecyzował, że "wniosek jest przygotowywany".

"On się wiąże zarówno z doprecyzowaniem pewnych zmian we wskaźnikach, o których rozmawialiśmy z KE. Wśród nich głównym jest tzw. ustawa o 10 H" - dodał.

Poinformował, że odległość, w jakiej będą mogły w przyszłości powstawać nowe elektrownie wiatrowe zostanie określona w najbliższych tygodniach.

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada likwidację tzw. zasady 10 H (zakazu lokowania elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej) został przyjęty przez rząd w lipcu br.