Premier Mateusz Morawiecki wystąpił dziś wspólnie z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz minister zdrowia Katarzyną Sójką na konferencji prasowej, w czasie której zaprezentował kolejne założenia Dekalogu Polski Spraw. To program koalicji, do której szef rządu zaprasza przedstawicieli wszystkich sił parlamentarnych.

Dzisiejsza konferencja została poświęcona problemom społecznym.

- „Polityka społeczna mogłaby być pewnego rodzaju umową społeczną, ponadpartyjną, nawet poza partyjną, bo jest dużo ważniejsza, niż sama polityka, która dotyczy finansów, gospodarki jako takiej”

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że celem jest podniesienie standardu życia Polaków, poprawienie sytuacji polskich rodzin, dzieci i seniorów.

- „Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego”

- stwierdził.

Postulaty tworzącego nowy rząd Mateusza Morawieckiego to m.in. emerytura bez podatku do wysokości płacy minimalnej lub 6 tys. zł miesięcznie. Zapowiedział, że Koalicja Polskich Spraw opowie się również za postulatem Lewicy dot. tzw. emerytury wdowiej. Ponadto nowy rząd miałby wprowadzić emerytury stażowe.

Innym pomysłem jest wprowadzenie dodatkowego, płatnego urlopu powyżej 1. roku życia dziecka, który można by łączyć z pracą na część etatu.

- „Panie chcą wracać na rynek pracy, ale czasami chcą wrócić w niepełnym wymiarze”

- wyjaśnił.

Wydatki na edukację mają wzrosnąć do 6 proc. PKB. Premier zapewnił o podwyżkach dla nauczycieli i nauczycieli akademickich.

- „Mam apel do parlamentarzystów: was wybrali wyborcy, a nie liderzy polityczni. Jesteście zobowiązani do tego, aby realizować to, co jest w waszym programie. My proponujemy realizację także waszych punktów programowych”

- zwrócił się premier do przedstawicieli opozycji.

- „Moja oferta jest taka, jak powiedziałem, w oparciu o ten Dekalog, który nas łączy, musi nas połączyć. Powinniśmy, szanowni państwo, zbudować Koalicję Polskich Spraw, spokojny rząd, który będzie realizował polskie sprawy, tak, jak tego sobie życzą Polki i Polacy”

- dodał.