„Jak dotąd Ukraina była w stanie bronić się przed brutalną wojną napastniczą Rosji, częściowo dzięki ogromnym sankcjom gospodarczym i wsparciu wojskowemu ze strony Europy i USA. Jednak im dłużej trwają te działania, tym bardziej niejasne stają się cele wojny" - napisali autorzy apelu zamieszczonego w niemieckim tygodniku „Zeit” a zatytułowanym "Zawieszenie broni teraz!".

Niemieccy naukowcy i artyści podpisani pod listem uważają, że „zwycięstwo Ukrainy i odzyskanie wszystkich okupowanych terytoriów” jest „nierealne”.

Zdaniem niemieckich elit państwa zachodnie wspierające Ukrainę militarnie „muszą zadać sobie pytanie, jaki dokładnie cel chcą osiągnąć oraz czy (i na jak długo) dostawy broni są nadal właściwym rozwiązaniem”.

Autorzy apelu chcieliby znalezienia rozwiązania na drodze „negocjacji” z odpowiedzialnym za ludobójcze zbrodnie na Ukrainie rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem.

Na list niemieckich elit w bardzo mocnych słowach zareagował ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk. „Co za banda pseudo-intelektualnych przegrywów” – napisał Melnyk w mediach społecznościowych i dodał: „Powinniście wreszcie pójść do piekła z waszymi defetystycznymi radami”.