Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystąpili dziś na konferencji prasowej poświęconej sytuacji polskiej branży hutniczej. Głos zabrał m.in. były wicepremier i szef MAP Jacek Sasin, który zwrócił uwagę na kryzys produkcji przemysłowej w Unii Europejskiej, która staje się coraz bardziej zależna od zewnętrznych, głównie chińskich dostaw. Polityk PiS wskazał, że w przypadku Polski „aż 80% zapotrzebowania na produkty stalowe pokrywane jest z importu”. To efekt pandemii koronawirusa i wybuchu wojny na Ukrainie.

- „Dlatego, kiedy kierowałem Ministerstwem Aktywów Państwowych, zaczęliśmy prace i właściwie te prace były na dużym etapie zaawansowania, jeśli chodzi o tę strategię rozwoju przemysłu hutniczego, ale również podjęliśmy bardzo konkretne działania już w porozumieniu z zarządem spółki Węglokoks, który również dokonując analiz, dokonując również pierwszych prac projektowych, przystąpił do opracowania projektu budowy nowoczesnej huty w Rudzie Śląskiej, która zmniejszyłaby tą wielką lukę rynkową, jaką dzisiaj mamy pomiędzy produkcją, a popytem polskiego przemysłu, polskiej gospodarki”

- przypomniał.

Niestety, w czasie niedawnego Europejskiego Forum Gospodarczego, z ust minister przemysłu Marzeny Czarneckiej padły słowa sugerujące, że rządzący chcą wycofać się z tego projektu.

- „Obecni rządzący wyrażają niechęć, aby rozwijać w Polsce przemysł, żeby tworzyć nowe miejsca pracy, żeby wzmacniać polskie bezpieczeństwo militarne, energetyczne, polskie bezpieczeństwo gospodarcze, żeby wzmacniać również bezpieczeństwo polskich rodzin poprzez tworzenie tych właśnie nowych miejsc pracy”

- stwierdził Jacek Sasin.

- „Dzisiaj grozi nam powrót tej ogromnej, niszczącej polskie społeczeństwo plagi bezrobocia”

- dodał.