Żaryn zwrócił uwagę, że prawosławny duchowny, realizując propagandowe cele Kremla, wskazywał, że przyczyną wojny przeciwko Ukrainie była próba „przeformatowania się” Ukrainy "z części Rosji" w państwo przeciwne i wrogie Rosji.

„Patriarcha realizując propagandowe cele Kremla usprawiedliwia i gloryfikuje mobilizację apelując przy tym do Rosjan, by w związku z nią nie obawiali się śmierci – stwierdził w mediach społecznościowych sekretarz stanu KPRM.

Jak podkreślił Stanisław Żaryn Ukraina – to według patriarchy Cyryla – część zjednoczonej Rosji, która walczy o oderwanie się od macierzy.

Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych przypomina, że Cyryl od początku wojny wspierał wojnę przeciwko Ukrainie kłamliwie twierdząc, iż Rosja jest „miłującym pokój mocarstwem”, które zostało zaatakowane i musi się bronić.

„Opisane działania Cyryla wpisują się w działania struktur rosyjskich prowadzących aktywność z zakresu walki informacyjnej. Słowa Cyryla promują główne tezy rosyjskiej propagandy i nadają im duchowego znaczenia. To działanie wprost promujące wojnę przeciwko Ukrainie” – diagnozuje Żaryn.