- To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś - mówiła Polak.

Pytanie w tej kwestii usłyszał Axel Vogel w trakcie wspólnie zorganizowanej konferencji prasowej. 

- Nie, taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy tylko, ze odczyn ph (skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych - przyp. red.) jest bardzo wysoki i nie możemy sobie wyjaśnić dlaczego. To wszystko - odpowiedział Vogel.

Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wody nie wskazały na obecność rtęci w Odrze.

Dzisiaj rano do sprawy odniósł się jednak również sam Vogel, który stwierdził, że za jego odpowiedzią stoi... błąd tłumacza.

"Zostałem zapytany przez tłumacza o rzekomy cytat, jakobym powiedział, że woda w Odrze może poparzyć ręce. Odpowiedziałem na to i mówiłem o wartości pH; Nie pytano mnie o poziomy rtęci" - napisał Vogel na Twitterze.

"Ze względu na to, że pytanie zostało przetłumaczone na język niemiecki, w odpowiedzi nie powiedziałem ani słowa o danych dotyczących rtęci, ale wyjaśniłem wartości pH i wysokie stężenie solą w Odrze" - doprecyzował brandenburski minister środowiska.