Biskup Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois znany jest od lat ze zdecydowanej obrony nauki Kościoła katolickiego. Kiedy w 2013 r. zalegalizowano w Illinois tzw. „małżeństwa” par tej samej płci, bp Paprocki zwrócił uwagę na „diaboliczne wpływy diabła, które przeniknęły do naszej kultury” i odprawił nabożeństwo Godziny Świętej w ramach „suplikacji i egzorcyzmów dla zadośćuczynieniu za grzech małżeństwa tej samej płci”.

W dekrecie z roku 2017 bp Paprocki zabronił urządzania ślubów osób tej samej płci przez personel diecezji lub na terenie nieruchomości Kościoła, a parom żyjącym w związkach jednopłciowych zabronił „przyjmowania sakramentów lub posługiwania w publicznej roli liturgicznej”. Z kolei rok wcześniej bp Paprocki stanął w obronie abp. Charlesa Chaputa, który w zgodzie z niezmienną nauką Kościoła odmówił udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym, które zawarły kolejny związek.

Bp Paprocki w 2018 r. sam zakazał przyjmowania Eucharystii senatorowi Dickowi Durbinowi, od wielu lat wspierającemu aborcję. Hierarcha oświadczył, że dopóki polityk nie wyrazi skruchy za grzech uporczywego trwania w grzechu ciężkim, nie może być dopuszczony do Komunii św.

Bp Paprocki w 2018 r. nie wahał się skrytykować reakcji papieża Franciszka na skandal nadużyć seksualnych związany z byłym kardynałem McCarrickiem, uznając tę reakcję za nieadekwatną. Domagał się od Watykanu i nuncjusza papieskiego opublikowania stosownych dokumentów i pociągnięcia winowajców do odpowiedzialności.

Bp Paprocki znany jest także m.in. ze swojego przyjaznego nastawienia dla tradycyjnej Mszy łacińskiej i nieustannej obrony życia nienarodzonych.

Bp Schlert, kontrkandydat na stanowisko objęte przez Paprockiego, z kolei słynie ze wsparcia dla organizacji LGBT w swojej diecezji i przychylnego nastawienia dla działalności prohomoseksualnego jezuity o. Jamesa Martina. Ojciec Martin za jego zgodą w 2019 r. w centrum rekolekcyjnym znajdującym się na terenie diecezji bp. Schlerta urządził „weekendowe rekolekcje dla osób LGBT i ich rodzin”.