W piątek, 1 grudnia o godzinie 21:30 TVP zapraszam na premierę filmu dokumentalnego „Operacja Baxis”. Dzieło w reżyserii Anity Gargas opowiada o niewyjaśnionej do dziś śmierci księdza Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie, znanego również jako „Oaza”.

- Anita Gargas wraz z zespołem podąża tropem gry operacyjnej komunistycznych służb specjalnych PRL, które miały doprowadzić do sparaliżowania działalności jednego z najważniejszych polskich księży ostatnich dekad, księdza Franciszka Blachnickiego – czytamy na portalu tvp.pl.

Do niedawno nie było wiadomo, że ksiądz Blachnicki został otruty w trakcie esbeckiej operacji. Nadal nie są znane wszystkie okoliczności mordu na polskim duchownym.

- Film opowiada o kulisach działalności Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, duetu agentów SB, którzy infiltrowali środowiska polonijne w Europie Zachodniej latach 80-tych, w tym katolickiego Ruchu Światło-Życie założonego przez księdza Blachnickiego – podaje portal centruminformacji.tvp.pl

W sprawę miała być zaangażowana Jolanty Gontarczyk vel Lange, której „kariera polityczna nabrała tempa w III RP, a działalność jej stowarzyszenia Pro Humanum jest dofinansowywana z publicznych pieniędzy”. Przez wiele lat sprawa zabójstwa polskiego duchownego była tuszowana przez władze PRL, a „pierwsze śledztwo IPN w tej sprawie zakończyło się umorzeniem. Drugie – podczas którego przeprowadzono ekshumację zwłok księdza, pozwoliło ustalić, że jego śmierć była zabójstwem”.

Film Anity Gargas został zrealizowany na terenie Niemiec: w Carlsbergu, gdzie doszło do zbrodni i gdzie żyją świadkowie ostatnich chwil życia księdza, w Moguncji, gdzie rozegrały się wydarzenia pozwalające zdemaskować komunistyczną agenturę, w Ludwigshaven, gdzie mieszka jedna z podopiecznych księdza, w Berlinie, a także w Polsce.

Premiera filmu dokumentalnego "Operacja Baxis" w reżyserii Anity Gargas odbędzie się w piątek o 21.30 w TVP1.