O to, czy nowelizacja ustawy o SN wypełnia warunki określone w KPO, wiceszefowa KE Vera Jourova była pytana w czasie posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

- „Nie, nie wypełnia”

  - stwierdziła czeska polityk.

- „Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała”

- dodała.

Do jej wypowiedzi w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, który zaznaczył, że przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa „jest zgodna z kamieniami milowymi w obszarze wymiaru sprawiedliwości”.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił z kolei w rozmowie z Onetem, że Komisja Europejska poznała wcześniej treść reformy i nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń.

- „Ta wypowiedź jest oderwana od faktów”

- stwierdził, komentując słowa Jourovej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił natomiast uwagę, że jest to prywatna opinia wiceszefowej KE, a nie oficjalne stanowisko.

- „Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej”

- zaznaczył Müller pytany o sprawę przez PAP.