17.05.20, 13:21Dezynfekcja bazyliki św. Piotra przed ponownym otwarciem dla wiernych/Vatican Media

Abp Fisichella: pandemia nie zmieni naszej wiary

Człowiek wierzący stworzony jest do życia we wspólnocie, a nie w odizolowaniu. Utrzymywanie dystansu nie będzie mogło stać się ostatecznym wymiarem naszej osobistej egzystencji. Wskazuje na to abp Rino Fisichella podkreślając, że pandemia uwypukliła znaczenie środków przekazu, ale nie zmieni na trwałe naszej wiary.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zauważa, że rozprzestrzenianie koronawirusa zmieni wprawdzie na najbliższe miesiące nasze zachowania, ale nie wymaże z ludzkiej natury tego, że jesteśmy stworzeni do bliskości i relacji. Tego nawet pandemia nie może zmienić.

- W czasach internetu i nowoczesnej kultury, w której się znajdujemy, trudno jest myśleć, że tak dramatyczny epizod jak pandemia, która nas dotknęła, może zdeterminować i zmienić nasze życie. Powód jest prosty: wszystko bardzo szybko się zapomina. Kultura cyfrowa prowadzi nas do wyjścia poza przestrzeń i czas. Niestety, myślę, że jest obecnie dużo retoryki i nie zgadzam się z nią – mówi Radiu Watykańskiemu abp Fisichella. – Pierwotną potrzebą człowieka jest bliskość. Jak można myśleć, że dwoje kochających się ludzi, nie uściśnie sobie dłoni; że dzieci i młodzież będą potrafiły żyć bez namacalnych wyrazów uczuć, to wszystko należy do człowieka. Nie jesteśmy skłonni do dystansowania się, robimy to tylko wówczas gdy brakuje relacji. Człowiek stworzony jest do relacji, doskonale widać to w chrześcijaństwie: wierzący jest stworzony do życia we wspólnocie, a nie w izolacji. Oczywiście, teraz z konieczności, przez jakiś czas musimy respektować dystans, ale dystans nie może być przyszłością osobistej egzystencji.

Abp Fisichella zauważa, że pandemia pozwoliła odkryć i docenić Kościołowi środki przekazu, które w tym trudnym czasie zostały wykorzystane bardzo dobrze. Boleśnie pozwoliła też doświadczyć braku jakim jest   doświadczenie wspólnotowego przeżywania wiary. „Jestem zbudowany wołaniem podnoszącym się z wielu stron o przywrócenie liturgii z udziałem wiernych. Ludzie pokazali, że nie zadowalają się siecią i samotnością” – podkreśla hierarcha. Wskazuje, że czas izolacji pozwolił wielu dostrzec, iż wiara potrzebuje zmysłów wzroku, słuchu, dotyku. „Paradoksem wydawać się może, ale wiara potrzebuje czuć zapach kadzidła. Wszystko, co należy do życia ludzkiego, należy również do wymiaru wiary i ewangelizacji” – podkreśla przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze

Małgorzata2020.05.18 17:44
Jak można mówić , że nie zmieni nauki > jeśli ta "nauka" RAZ zmieniona na II Soborze Watykańskim STALE SIĘ ZMIENIA tzn. EWOLUUJE - i to jeszcze jak informował prof. A.Kobyliński- NIE WIADOMO W JAKIM KIERUNKU. Abp Fisichella ma w tych zmianach duże zasługi. Warto zauważyć , że zapach kadzidła już dawno znikł z Kościołów podobnie jak PRAWDZIWA Liturgia oddająca CHWAŁĘ PANU BOGU . Wiara związana jest ŁASKĄ Bożą i potrzebuje MODLITWY. Ludzkie ZMYSŁY są ZWODNICZE o czym przestrzegają Ojcowie Kościoła Katolickiego.
Jan Radziszewski 2020.05.18 16:55
+ 10.05.2020r. Godzina @ + Jezus: Dzieci moje umiłowane. + Dziś czasy ostatnie i wiedzcie, że dzień Mego ponownego przyjścia zbliża się a sąd Mój odbędzie się nad każdą duszą. + Wiele jest dróg co prowadzi do Boga i każda dusza ma swoją drogę. Lecz na te czasy Bóg dał wam drogę przez Maryję i przez Maryję najpewniej dojdziecie przez Jej - wstawiennictwo i dzięki Jej opiece. Dziś wiele dusz utraciło wiarę i na sobie się opiera, dlatego teraz wielu straciło sens życia bo życie ich opierało się na posiadaniu. To, że wybory prezydenckie zostały przesunięte jest zasługą wielu modlitw. Lecz wiedzcie, że w swoim czasie wszystko się wypełni a wynik wyborów jest przesądzony. + Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone. ++ Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. ++ Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. + Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty + ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali /żydom) niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. Tak dzieci moje w czasie gdy siły zła wzmogły swe działanie i szatan uderza ze zdwojoną siłą w modlitwie nie ustawajcie, i zło siłą modlitwy zwyciężajcie. + Czas już bliski i ważą się losy waszego kraju. + Módlcie się o pokój, gdyż będą się szerzyć prowokacje podsycające bunt i złość. + Nie pozwólcie się sprowokować, nie ma silniejszej broni niż Różaniec. + Czyż ta modlitwa nie zwycięży każde zło?
Borgia2020.05.17 21:33
Kto ma na sumieniu więcej istnień,kościół czy koronawirus?
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze 2020.05.17 15:34
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 1) 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 2) 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 3) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 4) 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 5) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 6) 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasz widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 !
Leszek2020.05.17 13:39
A debile wolą być niewolnikami z chipem w D... Pracować za miskę ryżu i na sygnał się wyprużniać. Tak kretynie , albo będziesz z Bogiem albo przeciw niemu , inna droga nie istnieje. Potem dla zaoszczedzenia kosztów uspią Cię jak psa. Ale tak to jest, pereł nie rzucaj przed wieprze.
katolicka kretynizacja polski2020.05.17 13:30
kwik świni w koloratce odrywanej od koryta i zaklinanie rzeczywistości! kościół traci coraz bardziej na znaczeniu a ludzie odchodzą od tej instytucji i nic tego nie zmieni!