27.01.21, 21:01Fot. screenshot - YouTube

Abp Gądecki apeluje o pojednanie

Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Słowie w 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w tym roku głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los tych nielicznych, które przeżyły obóz. „Tam, w owej zaplanowanej +fabryce śmierci+, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi” – napisał.

Przewodniczący Episkopatu odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, który „wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu”.

„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Słowa:

SŁOWO ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W 76. ROCZNICĘ WYZWOLENIA AUSCHWITZ

Dzisiaj przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01.1945), a miejsce to nadal przejmuje trwogą. W KL Auschwitz-Birkenau niemieccy narodowi socjaliści zamordowali ponad milion Żydów, dziesiątki tysięcy Polaków (około 75 000) oraz Romów (21 000), Rosjan (15 000) i kilkanaście tysięcy więźniów innych narodowości.

W tym roku głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los nielicznych, które przeżyły gehennę obozu. Tam, w owej zaplanowanej „fabryce śmierci”, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi. Tak Niemcy mieli dokonać „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Tak dokonał się Holokaust. Narodem przeznaczonym do unicestwienia byli też Polacy, Sinti i Romowie.

Święty Jan Paweł II, gdy przybył do Auschwitz powiedział: „Ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie „Nie zabijaj”, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania” (Auschwitz, 7.06.1979). Jan Paweł II wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu.

Papież Benedykt XVI, wspominając pielgrzymkę swego poprzednika, mówił w Auschwitz w 2006 r.: „Papież Jan Paweł II pielgrzymował tu jako syn narodu, który obok narodu żydowskiego najwięcej wycierpiał w tym miejscu i ogólnie podczas wojny”. Władze Trzeciej Rzeszy chciały całkowicie zmiażdżyć naród żydowski; wyeliminować go z grona narodów ziemi. […] W istocie, bezwzględni zbrodniarze unicestwiając ten naród, zamierzali zabić Boga, który powołał Abrahama, a przemawiając na Górze Syjon, ustanowił zasadnicze kryteria postępowania ludzkości, obowiązujące na wieki. […] Wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez siebie stworzoną wiarą w panowanie człowieka – człowieka mocnego”.

Papież Franciszek będąc w 2016 r. w KL Auschwitz-Birkenau milczał i modlił się. Jego modlitwa i milczenie była wołaniem o pokój, którego potrzeba także w naszych czasach.

W liście do Rzymian św. Paweł napisał: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury.

Módlmy się za ofiary II wojny światowej. Módlmy się także o to, by w każdym człowieku zawsze zwyciężała miłość do bliźniego!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)


Komentarze

antoni.s2021.01.28 20:39
Tak właśnie działa ta sekta, od tysiąca lat sieje w tym kraju niezgodę i nienawiść , a gdy już polacy skaczą sobie do gardeł, nawołuje do pojednania, kto tego nie widzi jest ślepy jak kret. Gdy tylko polacy wstają z klęczek i podnoszą głowę, te łajdaki razem ze sprzedajnymi, usłużnymi politykami rozpalają w kotle i uruchamiają demony.
kaka2021.01.29 14:50
Nie myl bledow powstalych w Kosciele w wyniku lenistwa i pychy chierarchow z bezboznictwem-chaosem i szatanizmem--krotki ten twoj inelekt.
Marek2021.01.28 19:54
Znowu arcyłotr się odezwał. Arcy dziadek czas do piachu.
Roman2021.01.28 15:02
Ten purpurat kompletnie stracił kontakt z wiernymi Kościoła Katolickiego. Kiedyś proponował tzw. korytarze humanitarne chyba po to aby wierni Kościoła Katolickiego bardzie zbliżyli sie do wyznawców islamu albo odwrotnie.
x2021.01.28 11:04
Z terrorystami się nie negocjuje. Nie będzie pojednania z PiS i episkopatem.
Izydor2021.01.28 18:50
Masz racje nie ma i nie będzie pojednania z lewacko LGBT- owskim ścierwem.
kaka2021.01.28 10:34
Przez takich parobkow zydowskich to Kosciol spychany jest na drugi plan. po1- holokaust to dzisiaj zydzi robia Palestynczykom-ktorych gadecki uwaza za niewartych spluniecia oraz tych 700 chrzescijan co ich islam rozwalil wostatnich dniach Po2-prtawdziwy holokaust to aborcje -okolo 50 000 000 dzieci po 3-niechaj klamliwy parobek zydowski -pojedna sie z NATANKIEM KTOREGO NIENAWIDZA JAK PSA---niech sie pojedna z Isakowiczem Zalewskim-ktory byl zgloszony do komisji przeciw pedofili-a EPISKOPAT MOCNO NACISKAL NA PIS I UTRACILI JEGO KANDYDATUREpo4--klamliwy parobek gatecki nie przestanie lgac jak bura ..........dlatego ze niemcy napadli na Polske i ci co gineli byli Polakami pochodzenia zydowskiego-jesli jednak nie moze wytrzymac i musi ich nazywac zydami to MUSI PRZYZNAC ZE PO WOJNIE UB-W KTORYM BYLA NDREPREZENTACJA POLAKOW POCHODZENIA ZYDOWSKIGO A KTORZY TO MORDOWALI AKOWCOW-NIECHAJ KONSEKWENTNIE NAZYWA ZYDAMI. Ten czlowiek jest tak zaklamany i zakazdym razem dokonuje gwaltu na prawdzie ZE ON JUZ NIEMOZE PRAWDY W ZADN SPOZOB POWIEDZIEC.
KAKA2021.01.28 11:08
Ci co maja mozliwosci prosze aby UMOZLIWIC SPOTKANIA Z BISKUPAMI ABY IM MOZNA PRAWDE W TWARZ POWIEDZIEC BO ONI ZYJA W PODSTAWIONEJ RZECZYWISTOSCI. Mowia cos i nie interesuje ich jak to ma sie do prawdy --zupelnie jak faryzeusze w czasach JEZUSA.
Anonim2021.01.28 9:24
Pius XII nie potępił shoah podczas wojny. Za to przesyłał Hitlerowi życzenia na święta Bożego narodzenia. Pius XII nie potępił zbrodni nazistów w czasie wojny, za to kościół rzymskokatolicki w Niemczech, Austrii, Słowacji wspomagał działanie nazistów. W czasie wojny Kościół rzymskokatolicki wpisywał się w cywilizacje śmierci.
ladychapel2021.01.28 7:56
Ta przyklasztorna wioska nad rzeką zawsze, w całej swojej historii była wewnętrznie podzielona i skłócona
Arek2021.01.28 6:55
Patrzcie dzieci to jest właśnie Faryzeusz
Padre Canalio2021.01.28 6:41
Fakt iż wg kościoła takie osobliwości jak Gądecki, Dziwisz czy też Flaszka Głódź, trafią do nieba, powoduje że wzmaga się mój ateizm.
Beno2021.01.27 23:35
A co o Holokauście Episkopat Niemiec? Milczą. Poprawność polityczna, albo tak są zajęci reformowaniem Kościoła?Nawet przepraszam nie powiedzą.
katolik2021.01.27 22:31
Episkopacie przecież wiesz, że Holocaust właśnie po raz kolejny sie dokonuje na skale światową za sprawą pseudopandemii, zakazu dostępu do doktora, wykanczania firm, szczepionek na aborcji, powodujacych bezpłodność, raka, inne choroby, Holocaust.
No i chuj na czole ci wyrośnie.2021.01.27 23:16
Będziesz miał choć jednego.
moly2021.01.27 22:02
No nie...Do pojednania. Nie ma jednania sie ze specami od uprzedzen.
Maria Błaszczyk2021.01.27 21:27
Normalnie się wzruszyłam... A jak bp Libera opowiadał, że uchodźcy są jak krzyżacy, to gdzie był pan abp Gądecki z uwagami na temat ksenofobii? Gdy abp Jędraszewski bajdurzył, że biali będą pokazywani w rezerwatach - konkretnie w roku 2050 - to gdzie podziały się mądre słowa o rasizmie? Kiedy biskup Jeż "cytował" sfabrykowaną na początku XX wieku antysemicką fałszywkę - no coż, każdemu może się zdarzyć, prawda?
Chętnie jego posłucham i poczytam.2021.01.27 21:50
"Kiedy biskup Jeż "cytował" sfabrykowaną na początku XX wieku antysemicką fałszywkę" - - - - A przy okazji, czy to twój zawód pruciać po internecie w poszukiwaniu odpowiednich cytatów? A cytaty jak to cytaty, często są pozbawione kontekstu. Czy wiesz co jest kontekst?
Po 11...2021.01.27 22:04
Ani ja, ani prawdopodobnie Maria nie wiemy co to jest ten "kontekst". Może uchylisz rąbka tej tajemnicy? Please ...
Co jest "please"...2021.01.27 22:08
Co lecisz jej patelnie ...? I co z tym cytatem?
Maria Błaszczyk2021.01.27 22:10
Nie, to nie mój zawód. Tylko powołanie. Cenię sobie, wystaw to sobie, prawdę. I tak, wiem, co to jest kontekst... W tym wypadku mianowicie taki, że szanowny biskup postanowił coś wiernym opowiedzieć o "pewnej nacji". Zresztą, niech będzie moja strata, zacytuję ten "kontekst": "Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo byłbym tutaj zaraz zaszczuty ze wszystkich stron"...
Jedna pani drugiej pani...2021.01.27 22:14
PODAJ CYTAT! Czy ty to rozumiesz? Pieprzniesz jak Zuzia zza wyżymaczki a czytający ma wziąć to jako "świętą prawdę"? Tak to nie działa.
Maria Błaszczyk2021.01.27 22:58
No przecież dałam. Zacytowałam za "Rzeczpospolitą". Dokładniej rzecz biorąc, skopiowałam. Ale jak mi nie wierzysz, to proszę. Cały artykuł: https://www.rp.pl/Kosciol/190429572-Antysemicka-falszywka-cytowana-na-kazaniu-w-Tarnowie-przez-biskupa.html
Maria Błaszczyk2021.01.27 22:59
Swoją drogą - polecam google.
Więc to jest ten dowód na "fałszywkę"?2021.01.27 23:14
A czy ktoś się pofatygował i sprawdził? Bo może to NIE jest "fałszywka"? Żydzi nigdy nic nikomu złego nie zrobili, nigdy nie oczernili KK (robią to od 2000 lat), a po II WŚ nie wypada Żyda krytykować. Ja takich rzeczy nigdy nie biorę bezkrytycznie. Zawodowe przyzwyczajenie. Idź pośpij, będziesz młodziej rano wyglądała.
Maria Błaszczyk2021.01.28 1:39
Sam się wyśpij, o mój wygląd się nie troszczm ja jestem tak cudna, że doprawdy róznica będzie niezauważalna. I doprawdy, chyba nie byłeś na tej lekcji, gdy uczono o przedwojennym antysemityzmie i roli Kościoła w jego rozpętaniu. A także metodach, jakie stosował. Nic straconego, poczytaj trochę...
kaka2021.01.27 21:24
Gadecki popychadlo zydowskie niemasz godnosci chrzescijanskiej?????poco nas upadlasz? Przenies sie do israela i niezawracaj nam glowy. A do tych wymienionych-rasizmu,ksenofobii iantysemityzmu--dopisz ANTYPOLONIZMU,OFIARY PEDOFILI----TY MASZ DBAC O POLSKE I KOSCIOL-A TOBIE PRZEWROCILO SIE WE LBIE ---STRAZNIKU CUDZYCH INTERESOW PO CO TY JESTES W KOSCIELE?NIEDAWNO ZASTRZELILI Z ISLAMU 700 OSUB--BOLALO CIE TO ?????? CZY TYLKO ANTYSEMITYZM---TYM SUROWSZY OTRZYMAsz wyrok.
kaka2021.01.27 21:43
Teraz wiecie dlaczego te monstra biskupie -nigdy przenigdy nie spotkaja sie z ludzmi BO BYM MU TO POWIEDZIAL W TWARZ I ZAPYTAL DLACZEGO ZDEWASTOWAL INTRONIZACJE JEZUSA NA KROLA POLSKI ?
katolik2021.01.27 22:44
Bo dla nich to herezja, więc mamy prawdziwie mądrego króla Kaczyńskiego , Dudę , Morawieckiego , Niedzielskiego- PIS królewski nazistowski i jeszcze Episkopat powie, ze to władza decyduje o tym jak będzie w Polsce m.in ze szczepionkami-- kto PIS- który wszedł w układ z nazistą gatessem? Przez takich jak PIS to najwyżej można zdechnąć i to dosłownie!
Po 11 ...2021.01.27 21:13
No fajnie. Pozornie mądre słowa dobrego człowieka. Ale niestety nabroiliście. Nie przeprosiliście. A teraz wyłazicie z bunkra jak Hitler na wiosnę 1945 roku z apelem o pojednanie? Ups, trzeba było to zrobić i jawnie działać ale wiele, wiele lat temu.
A za co, kurwa, za co?2021.01.27 21:54
"Nie przeprosiliście."
***** ***2021.01.27 21:07
Wal sie katabasie, pilnuj czarnych pedofiluchów, albo wypier..laj do Watykanu.