07.02.18, 17:05Scnreenshot Youtube - Salve TV

Abp Gądecki zabrał głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN

Naturalnie dla Żydów to może być zbyt mało, czyli ciągle za mało Polaków ratujących i zbyt dużo obojętności dla losu żydowskiego. To wszystko było jednak w warunkach nadzwyczajnych, w warunkach wojny, gdzie każdy za ukrywanie Żydów mógł znaleźć się razem z całą swoją rodziną w obozie albo znaleźć śmierć – tak jak rodzina Ulmów” - mówił dziś przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN, którą wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił też, że jego zdaniem nowe prawo nie zostało stworzone w celu tuszowania odpowiedzialności Polaków za zbrodnie na Żydach. Zaznaczył również, że konieczne jest spojrzenie z szacunek na ofiary, które Polacy ponieśli ratujący Żydów.

To, co nas interesuje, to jest prawda i to, żeby prawdzie żaden sposób nie przeszkadzano. Żeby dostęp do prawdy nie doznał uszczerbku. My się prawdy nie powinniśmy bać”

- podkreślił zapytany o to, czy według niego nowelizacja nie będzie służyła tuszowaniu polskiej odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach.

dam/PAP,Fronda.pl