13.11.14, 16:00Abp Henryk Hoser (fot. archiwum)

Abp Henryk Hoser ostro o reklamie Empiku z Nergalem! "Chodzi o desakralizację Świąt Bożego Narodzenia"

Abp Henryk Hoser SAC w wypowiedzi dla Radia Warszawa i telewizji razem.tv skomentował bożonarodzeniową akcję promocyjną sieci Empik, której twarzą jest osoba publicznie znieważająca Pismo Święte oraz kobieta, która propaguje aborcję.

"Chodzi o desakralizację Świąt Bożego Narodzenia. Nie może to być tolerowane" - mówił ordynariusz warszawsko-praski. 

"To jest komercyjne wykorzystywanie wartości i tradycji chrześcijańskich oraz laicyzacja świąt, bardzo widoczna na Zachodzie" - dodał abp Hoser. 

MaR/Diecezja.waw.pl

Komentarze

anonim2014.11.13 16:23
Lepiej niech Nergal odczepi się od nas.
anonim2014.11.13 16:32
Akurat. Przecież to są firmy. One nie mają misji desakralizacji czegokolwiek. Chodzi o zarobienie. W tradycji mamy robienie prezentów na Boże Narodzenie. Dlatego wokół tych świąt jest więcej komercyjnego szumu. Przed Wielkanocą jest spokojniej.
anonim2014.11.13 16:34
"Nie może to być tolerowane" Dlaczego? Wolny rynek mamy, nie?
anonim2014.11.13 16:57
dla czego ateiści obchodzą Święta Bożego Narodzenia ? robią prezenty, przygotowują Wigilię z potrawami, dzielą się opłatkiem, czy to nie hipokryzja ? a za chwilę krytykują Kościół Katolicki, no właśnie niech się odczepią od nas >wszak żadnego obowiązku nie mają ateiści i poeci obchodzić w tym dniu tego Święta<
anonim2014.11.13 17:09
Obecność akurat tych kreatur w Empiku mnie nie dziwi, to sieć handlowa założona przez jakichś partyjniaków z poprzedniego ustroju. Desakralizacją jest już samo sprowadzanie Bożego Narodzenia do oddawania się komercyjnemu szałowi, gdy już w chwili obecnej można kupować gwiazdkowe prezenty.
anonim2014.11.13 17:38
Co to znaczy "nie może to być tolerowane" -przecież palenia na stosie już się nie stosuje.-Czy chodzi o zwykly lincz?
anonim2014.11.13 17:56
Uważam, że to jest jakieś nieporozumienie, nadawanie duchowego, sakralnego wymiaru komercyjnemu, świeckiemu kupowaniu prezentów. Nie od dziś wiadomo, że empik, jak każdy sklep ma ofertę i dla katolika i dla ateisty, więc trudno się dziwić, że zapraszają do reklamy autorów (być może z powodzeniem) sprzedawanych przez siebie produktów. W Świętach Bożego Narodzenia ważne jest co innego, katolik w ogóle nie musi kupować prezentów, bo to nie ma żadnego religijnego znaczenia. Święto kupowania prezentów to jest świecka, komercyjna tradycja, kultywują ją i ateiści i Żydzi i ludzie różnych kultur. Mikołaj w czerwonym kubraczku z reklamy coca coli, choinki i bombki, przystrajanie sklepów neonami i łańcuchami, dla wielu ludzi jest tym co dekorowanie domu lampionami z dyni w Halloween, pomimo, że nikt nie traktuje poważnie "demonicznych" wierzeń z których ta tradycja wyrosła. Wymienianie się prezentami kupionymi, czy to w empiku, czy gdzie indziej w okresie Bożego Narodzenia łączy teraz ludzi w każdym zakątku świata, i nie tylko Chrześcijan. Może Fronda powinna zarządzić "bojkot kupowania prezentów" jako desakralizację Świąt? Bo te wszystkie choinki, bombki i prezenty nie mają tak naprawdę związku z Bożym Narodzeniem.
anonim2014.11.13 18:39
@bell - choinki i prezenty mają związek z Bożym Narodzeniem, bo nawet prapradziadowie najstarszych górali obchodzili je z choinką. Proste ozdóbki zmieniły się jednak w wyszukane bombki i świecidełka, a drożdżowy pieróg zastąpiły najrozmaitsze frykasy dla dzieci, ale to zawsze był jeden z widomych symboli tego święta. @Zbyszek_katolik - bezbożnicy cisi i ci jawnie szydzący z Boga starają się wpiąć pod ten świąteczny czas, ponieważ wtedy praktycznie cała Polska, mimo chłodu na dworze, otoczona jest jakimś wyjątkowym ciepłem, niewystępującym w innym okresie. Muszą wtopić się w ten nurt, choćby w sposób okrojony z głównej sfery jaką jest radość z Narodzenia Dzieciątka bo podświadomie poczuliby się w tym kraju już zupełnie jak bezpański, obcy kundel na dworze. Nie pamiętam co to była za znana stara komedia, gdy jeden pan z partyjnej nomenklatury spotyka się w czasie tych świąt w mieszkaniu drugiego pana i w pewnym momencie jeden mówi, że teraz chyba pora podzielić się jajeczkiem. Wiedzą, że to coś wyjątkowego, tylko błądzą:-)
anonim2014.11.13 18:49
@kszychu - w naszej parafii od niedawna drukują gazetkę. Nie wyobrażam sobie, by Empik chciał ją u siebie kolportować. Główny zysk ze świecy Caritasu idzie na potrzebujących, a nie na kupno ślicznej lalki Barbie dla własnej córki. Opłatki kupuje się u nas w domach; kościelny chodzi i zbiera, co łaska. Natomiast co do tego Pana Jezusa, to - o ile mi wiadomo - kupcy w synagodze zrobili z niej zwyczajne targowisko. I to Jemu się nie spodobało.
anonim2014.11.13 19:17
@KatoliK90 "Jeżeli ateiści tak bardzo chcą mieć pare dni wolnego, spotkać sie z rodziną to niech se stworzą jakieś Święta Dawkinsowego Narodzenia ale niech nie wyciągają swoich łap po święta chrześcijańskie" Byłoby to niepraktyczne, gdyby każda grupa wyznaniowa czy światopoglądowa miała oddzielne dni wolne od pracy. Po prostu dezorganizowałoby to pracę. Już teraz pracując w międzynarodowym środowisku trzeba pamiętać, aby poinformować wszystkich, że np. 3 maja w Polsce to dzień wolny, i zanotować, kiedy Hindusi mają jakiś tam festiwal i nie pracują. Ja na przykład nie mam żadnego powodu, żeby jakoś szczególnie świętować 1 maja, ale jest to święto państwowe, więc nie będę na upartego szedł do pracy w tym dniu.
anonim2014.11.13 19:37
@kszychu - widzę, że Ty też dużo tych parafii widziałeś. Zresztą, skoro Ci się ten handel w obrębie kościoła i tuż poza nim nie podoba, warto interweniować u księdza proboszcza. Aha, może zgodzi się on również na przepędzenie odpustowych kramarzy, tak, powiedzmy, na pincet metry od świątyni. Skoro po mikroskopijny nakład gazetki parafialnej wierni mają tłuc się 10 przystanków do sklepu z dewocjonaliami, te pincet metry po szczypkę tym bardziej się doczłapią.
anonim2014.11.13 20:46
@kszychu - "Chodziło mi zaś bardziej o pokazanie tego, że..." Wiem, co chciałeś pokazać. Tyle że wyszło Ci mało przekonująco. Odpustowe kramiki z tandetą to nie żadne badziewie. Stoją sobie przy ulicy, nikomu ta sympatyczna tradycja nie przeszkadza, no chyba prócz Ciebie; mógłby kto pomyśleć, żeś jest jakimś dewotem;-) Na dobranoc chcę, abyś teraz dobrze przytrzymał się krzesła, bo pragnę Cię poinformować, iż w przedsionku kościoła jest troje drzwi. Prócz tych co prowadzą na chór są te do takiej salki gdzie można zakupić... nie, no nie płyty jakiegoś Nergala, tylko równie okropnego "Gościa Niedzielnego", "Niedzielę" - i co najgorsze: ciasto, które aktywne parafianki, starsze panie, same pieką i pragną się nimi pochwalić. Mało tego, ksiądz sam często w czasie ogłoszeń zaprasza po mszy na to ciasto. A teraz, już całkiem serio, najbardziej nie podoba mi się, że za tymi trzecimi drzwiami jest toaleta. Sracz na terenie kościoła trochę mi się nie widzi, można by go zrobić gdzieś na dworze, tak jak jest to przy kościołach wiejskich. No ale trudno, skoro jest, to niech będzie. To tyle, żegnam i rozłączam się.
anonim2014.11.14 9:18
każda firma ma prawo promować się jak chce. Mnie akurat odstraszył empik swoja linią promocyjną na okres świąteczny. i zawiódł. i książki w tym gorącym okresie prezentowym będę zamawiał poza empikiem (ode mnie kilkaset złotych powędruje w tym roku do innych księgarbni) szkoda, bo lubię empik com i mozliwość odbioru w empiku bez opłaty za przesyłkę, ale trudna te 12 zł poświęcę :). wolny rynek więc zmieniam dostawcę. i jakaś nieufność co do intencji firmy na dalsze lata pozostanie... :(
anonim2014.11.14 14:11
Arcybiskupie Hoser SAC a czy profanacją nie jest zwolnienie na wizji ks. Lipki, który wciąż jest Księdza prawą ręką a może i wciąż prawdziwym kanclerzem. czy nie dosyć już zakłamania w Ks. Arcybiskupa diecezji??wszystko Ksiądz krytykuje, proszę zrobić porządek w swojej Diecezji, to jest dopiero skandal, że ks. Lipka wciąż jest pracownikiem Kurii
anonim2014.11.14 14:15
PYTANIE do tych wszystkich wysławiających arcyb. Hosera: zapytajcie go o jego kontakty ks. Lipką, gdzie on teraz jest? kto obsadzał wysokie urzędy ks. gejami skoro ks. Hoser nie znał diecezji a rządził ks. Lipka??? Maria i Karol Wojciechowscy
anonim2014.11.14 22:49
Ekscelencji polecam do poczytania, może zrozumie co to ewangeliczne podejście do bliźniego....http://tygodnik.onet.pl/wiara/o-ludwik-wisniewski-polski-kosciol-na-zakrecie/sszee