02.05.19, 14:30zdj. screen Youtube/episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki: Europa nie traci, ale zyskuje na obecności chrześcijaństwa

"Przez obecność chrześcijaństwa w Europie, Europa nic nie traci, a dużo zyskuje"-mówił na Jasnej Górze przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. 

W czwartek na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad – obok sprawy ochrony dzieci i młodzieży – znalazły się m.in. obchody ważnych historycznych rocznic: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża-Polaka do ojczystego kraju. 

Tę ostatnią rocznicę upamiętnia wystawa otwarta przez rozpoczęciem obrad rady stałej w jasnogórskim Arsenale. Podczas uroczystego otwarcia ks. abp Gądecki nawiązał m.in. do obchodzonej w środę 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając rolę św. Jana Pawła II w budowaniu europejskiej jedności.

„Trzeba pamiętać, że tamta uroczystość, tamta pielgrzymka (do Polski w 1979 r.) była w Gnieźnie początkiem drogi do jedności Europy. To właściwie zanim padł mur berliński, zanim powstała Solidarność, daleko wcześniej Ojciec Święty już mówił o konieczności jedności duchowej Europy”- wskazał abp Stanisław Gądecki. 

Hierarcha zwrócił uwagę, że jedność poszerza się dziś coraz bardziej w sensie terytorialnym, geograficznym, ale czy również w sensie duchowym? Niekoniecznie. 

"To widać choćby po odrzuceniu ducha chrześcijańskiego przez współczesne władze Unii Europejskiej. Niemniej jednak nic nie stoi w miejscu; przez obecność chrześcijaństwa w UE, a właściwie w Europie, Europa nic nie traci, a dużo zyskuje”- podkreślił przewodniczący KEP.

„Każdy człowiek buduje się bardzo wolno, stopniowo, każdego dnia (…) i jakby odkładają się w nim – warstwa po warstwie – przeżycia, które od dzieciństwa mu towarzyszą (…), doświadczenia, które na niego wpłynęły i którego go uformowały. Tak samo nasz naród – on też nie zaczął się od dzisiaj, on ma swoje trwanie i ma swoje pokłady duchowości, które wybijają się w szczególnych momentach (…); są potrzebne człowiekowi i narodowi, żeby zrozumiał, kim jest i po co żyje"-wskazał duchowny.

Przewodniczący KEP nie chciał wypowiadać się na temat tematów obrad czwartkowej rady stałej, wskazując, że wszystkie te tematy zostały przedstawione na stronie internetowej episkopatu. Nie chciał na ten temat rozmawiać z dziennikarzami również sekretarz generalny Episkopatu ks. bp Artur Miziński – jak poinformował – po czwartkowych obradach nie jest planowane wydanie komunikatu.

Jednym z tematów spotkania biskupów na Jasnej Górze jest kwestia ochrony dzieci i młodzieży. Biuro prasowe episkopatu podało, że tę kwestię przedstawi podczas obrad prymas Polski, metropolita gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak, będący także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze

Marek2019.05.3 7:27
Komentarz o doniosłej roli KK w czasie Konstytucji 3 Maja zawsze zawiera błędy . Ciekawe .
Marek2019.05.3 7:25
Prawda jest gorzka ,bardzo. Była skutecznie ukrywana nawet w socjalizmie. Targowica jest bezpośrednią reakcją biskupów na uchwalanie Konstytucji 3 Maja. Na skutek denuncjacji nuncjusza papieskiego Ferdynanda S. , papież Pius VI wydaje przyzwolenie biskupom na rokosz,jadą oni do Katarzyny II (7 biskupów) i by odzyskać swoje przywileje ,wzywają Rosję do interwencji ,następuje II rozbiór Rzeczypospolitej. Dlatego tak krwawe było rozliczenie z biskupami i Kościołem w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej .
Krzysztof2019.05.3 22:50
Tak, dziś o tym mówili w TV.
Marek2019.05.3 7:23
Prawda jest gorzka ,bardzo. Była skutecznie ukrywana nawet w socjalizmie. Targowica jest bezpośrednią reakcją biskupów na uchwalanie Konstytucji 3 Maja. Na skutek denuncjacji nuncjusza papieskiego Ferdynanda Saluzzo , papież Pius VI wydaje przyzwolenie biskupom na rokosz,jadą oni do Katarzyny II (7 biskupów) i by odzyskać swoje przywileje ,wzywają Rosję do interwencji ,następuje II rozbiór Rzeczypospolitej. Dlatego tak krwawe było rozliczenie z biskupami i Kościołem w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej .
Matematyk2019.05.3 6:05
Ile polski budżet zyskuje na obecności darmozjadów w sukienkach?
andrzejhahn32019.05.3 1:26
dziewiecki smaruj odbyt w piekle na niego czekaja
Krzysztof2019.05.3 22:48
Na ciebie czekają wcześniej, bo ty już jesteś u nich zametkowany!
gośka2019.05.2 21:37
polskie księżyny są tylko Jezusowcami...one zapominają, że jest jeszcze Bóg Ojciec i Duch Święty...wiara w Trójcę daje pełne chrześcijaństwo!
gniew.2019.05.2 18:07
To dlaczego Europa traci kościoły i wiernych?
Cogito ergo sum2019.05.2 18:03
Gdyby nie katedry, zamki wzniesione przez chrześcijańskich władców i miasta zbudowane przez chrześcijańskich mieszczan, to nie byłoby nic do zwiedzania
andrzejhahn32019.05.2 16:55
gadecki to najprawdziwszy pasozyt spoleczny
Krzysztof2019.05.3 22:45
Gorszego Pasożyta społecznego oprócz ciebie , kilku lewaków i " dumnego" to tu nie ma! Więc najpierw sobie spójrz w twarz w lusterku! Odwal się w koncu durny pasożycie od KK i od nas ! Jazda stąd !
Witek2019.05.2 16:24
Zyskuje , zyskuje jak cholewa .
Polak2019.05.2 15:47
Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. 12 I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, 13 tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. 14 Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; 15 ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień1. 16 Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? 17 Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście. "
Tomek2019.05.2 14:43
Europa po prostu jest zbudowana na kulturze chrześcijańskiej. Nie będzie chrześcijaństwa, nie będzie Europy. Mogą być wtedy co najwyżej mordobicia islamistów z lewackimi bojówkarzami lgbt - antifa.
Cipak2019.05.2 15:02
Słusznie, słusznie - cała prawda. W Czechach chrześcijaństwo jest w zaniku - czego efektem sa ciągłe mordobicia - inwazja islamu - inwazja LGBT - i antify.
Jaros\\305\\202aw Le\\305\\233ny 2019.05.2 15:19
A może w końcu powrócimy do słowiańskich korzeni zajumanych wraz ze świętami.
stah2019.05.2 17:28
Brak nam kolejnych pasożytów na utrzymanie brać
Tomek2019.05.2 16:00
Naprawdę? Co wiesz o Czechach? Istnieje owszem, historyczna niechęć do katolicyzmu ale jest ona związana z wiekami rządów tradycyjnie katolickich austriackich Habsburgów. Poza tym mowa o kulturze chrześcijańskiej, a nie religijności. Kultura chrześcijańska w Czechach ma się jak najlepiej. Nikomu nie przeszkadza że na uniwersytecie Karola w Pradze są trzy wydziały teologiczne: katolicki, luterański i husycki. Na lokalne imprezy typu otwarcie nowego browaru zaprasza się księdza, aby nowy obiekt poświęcił i nikt nie robi z tego powodu afery. Osoby prywatne czy społeczności lokalne dbają o przydrożne krzyże, kapliczki, Kalwarie.
Hmm2019.05.3 6:07
To napisz jeszcze ile kasy z budżetu Czech idzie na utrzymanie sukienkowych darmozjadów.