20.11.19, 09:15Fot. CBA.gov.pl

Agenci CBA w UMCS. Kontrolują projekt za niemal 150 mln złotych

Funkcjonariusze CBA kontrolują wartą ponad 145 milionów złotych i wspólną dla kilku uczelni inwestycję Centrum Ecotech-Complex w Lublinie.

Budowę finansowana jest z unijnego programu „Innowacyjna gospodarka”. Rzeczniczka lubelskiego Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej Aneta Adamska potwierdziła tę informację i dodała, że uczelnia współpracuje z kontrolującymi.

Kontrola podjęta została przez CBA w ramach ustawowych uprawnień. Rzecznik Biura Temistokles Brodowski dodał, że kontrola rozpoczęła się 24 października.

Wspomniany obiekt to wspólna inicjatywa pięciu jednostek naukowo-badawczych z woj. lubelskiego oraz podkarpackiego. Poza UMCS w inwestycję zaangażowane były: Uniwersytet Medyczny i Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski.

Agenci CBA najbardziej zainteresowani są zakupem wysokopolowego skanera rezonansu magnetycznego za 32 mln złotych. To jedyne tego typu urządzenie w Polsce, jedno z nielicznych w Europie. Pozwala ono na zaawansowane badania mózgu oraz obrazowanie innych obszarów anatomicznych w ciele.

dam/PAP,Fronda.pl