29.03.20, 17:15

Agnieszka Kołakowska: Zrównoważony rozwój koronawirusa

Odzywają się postępowe głosy, że walka z koronawirusem musi brać pod uwagę zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i równość. Nie jest jeszcze jasne, na czym ma polegać zrównoważony rozwój koronawirusa, ale nie wątpię, że niedługo się dowiemy – pisze Agnieszka Kołakowska w kolejnym felietonie z cyklu „Dziękuję za zrozumienie”.Zapytałam ostatnim razem, myśląc z rzewną nostalgią o dobrym starym feminizmie pierwszej fali, dlaczego właściwie kobiety miałyby być kojarzone z kuchnią. Było to, przypominam, w kontekście zjawiska „wściekłopieczenia”. Naiwne to było pytanie, a może i ryzykowne dla tych, mężczyzn czy kobiet, którym droga jest kariera. Zresztą dziś może nikomu nawet by nie przyszło do głowy. Bo od dawna już nie chodzi o prawa kobiet, o równość płac, o żadną z tych dobrych, ważnych, prawdziwych rzeczy; dawno już odeszliśmy, w prawie każdej sferze, od ważnych i prawdziwych rzeczy. Dziś chodzi tylko i wyłącznie o ideologię. Zadając to pytanie obnażamy swój brak należytej świadomości i żałosną ignorancję tego, co naprawdę ważne.

Oczywiście, nikt spośród dzisiejszych radykalnych aktywistów gender i trans nie ma pojęcia, co jest naprawdę ważne, ale każdy z nas wie, że takich pytań zadawać nie wolno. Może jeszcze wiemy, co to jest kuchnia, ale kobieta – nikt już nie wie, co to. A raczej: wszyscy powinniśmy przyznać, że czegoś takiego po prostu nie ma. Więc biada temu, kto ośmieli się wypowiedzieć właściwie jakiekolwiek zdanie na temat tego nieistniejącego stworu, tym samym sugerując jego istnienie. Mężczyzna – jeszcze wiemy mniej więcej, co to. Wiemy, mianowicie, że jest to coś złego; coś, co na żaden temat nie może mieć racji i nie ma prawa głosu. Ale na temat kobiet trzeba milczeć.

Z feministkami też jest problem. Są dobre i złe. Te, starej daty, które nadal mówią o prawach i głosach kobiet, są złe, bo niedostatecznie się troszczą o los kobiet-trans. Na dodatek nie zawsze wykazują należyty entuzjazm dla pojęcia płynnego gender, płynnej płci, płynnej tożsamości płciowej, czy całkowitego braku płci. Niektóre nawet – o zgrozo – nadal uginają się pod absurdalnym przekonaniem, że istnieje coś takiego, jak biologiczna płeć, z którą każdy z nas się rodzi. Nikt nie wie, czym jest kobieta, ale na pewno nie ma to nic wspólnego z biologią.

Przykład złych kobiet i niesłusznych feministek: biblioteka dla kobiet w szkockim mieście Glasgow, zgodziwszy się na przyjęcie spotkania grupy feministycznej, po namyśle zmieniła zdanie i planowane spotkanie anulowała. Dlaczego? Bo okazało się, że były to feministki, odrzucające pojęcie płynnej i swobodnie wybieranej tożsamości i uginające się pod tym właśnie fałszywym i szkodliwym przekonaniem co do biologicznego określenia kobiet. Były to zatem niesłuszne feministki, złe feministki, których wartości okazały się „niezgodne z wartościami biblioteki”. Biblioteka dla kobiet w Glasgow ogłasza się jako „bezpieczna przestrzeń” dla kobiet, ale okazuje się, że nie dla wszystkich. Należałoby może zapytać, czy biblioteka nie przeczy własnym wartościom, ogłaszając się jako przestrzeń dla kobiet, skoro nie uznaje pojęcia kobiety w żadnym rozpoznawalnym sensie?

W Anglii nowo powstała organizacja dla obrony wolnego słowa natychmiast znalazła się pod ostrzałem postępowców, którzy twierdzą, że pojęcie wolnego słowa jest pojęciem służącym wyłącznie białym konserwatywnym mężczyznom, więc nie należy go bronić. Ale, jak widać, nie należy też go bronić, jeśli ma być wykorzystywane przez niesłuszne feministki. Francuski dziennikarz Benoît Rayski przypomina, jak w maju 1968 r. było „zakazane zakazywać” i zauważa, że dziś jest odwrotnie: jest zakazane nie zakazywać. Wolne słowo coraz bardziej pada ofiarą tego zakazu.

Z koronawirusem zaczyna być podobnie: tu też wkracza postępowa ideologia. Skoro wszystko jest polityczne, koronawirus też. Odzywają się postępowe głosy, że walka z nim musi brać pod uwagę zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i równość. Nie jest jeszcze jasne, czego w związku z tym poleceniem trzeba zakazać, ani na czym ma polegać zrównoważony rozwój koronawirusa, ale nie wątpię, że niedługo się dowiemy. Masek i płynu do rąk brak, więc na razie nikt ich nie potępia jako burżuazyjnych i społecznie niesprawiedliwych. Ale gdy się pojawią – jeśli się pojawią – zapewne odezwą się głosy, że są ekologicznie szkodliwe.

Nie wiem, jak długo jeszcze będę miała siłę pisać – a czytelnicy cierpliwość czytać – o tych absurdach i groteskach dzisiejszego świata. Piszę to z domu. Przepraszam, oczywiście, że z domu, bo skąd mam pisać? Chodzi mi o to, że siedzę w domu przymusowo, jak reszta Francuzów. Wychodzić wolno tylko z podpisaną deklaracją o koniecznych przyczynach wyjścia (do sklepu, do apteki, do lekarza). Po ulicach krąży policja i sprawdza. Więc siedzę w domu, ale znów – gdzie właściwie mam siedzieć? Dla mnie niewiele to na razie zmienia: nigdy nie przesiadywałam w kawiarniach; dobrą kawę mam w domu. I w domu można palić. I są książki. I nie ma kaszlących tłumów, ludzi krzyczących przez telefony, wrzeszczących dzieci. Ale mój mąż też siedzi w domu, więc wciąż muszę milczeć na temat klimatu i pingwinów, i pisać o kuchni i feministkach. O postępowej kuchni następnym razem. Tymczasem mogę tylko wyrazić nadzieję, że żaden czytelnik nie poczuje, że znalazł się w niebezpiecznej przestrzeni, czytając te słowa.

Agnieszka Kołakowska

Teologia Polityczna Co Tydzień

Komentarze

Valdez732020.03.30 14:35
Podpiszcie proszę petycję do Trumpa o pociągnięcie do odpowiedzialności KOMUNISTYCZNYCH Chin za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
aspiring educationalist2020.03.29 18:57
> o tych absurdach i groteskach dzisiejszego świata Wybory zarządzone przez Prezesa na 10 maja zaliczycie do absurdów czy do grotesk?
Reytan2020.03.29 21:23
Czerwony Stachu smrodzi za stodola.
guess who2020.03.29 22:44
W Jedwabnem czy za taką zwykłą? Na pewno wiesz dziadek!
Pandemia2020.03.29 18:33
"Bóg wybacza, człowiek czasami. Ziemia nigdy.Trzęsienia i in." Słowa za Biskupem Rzymu.
Realista2020.03.29 18:06
Jak nie szanowano natury to się zemscila
Taka prawda2020.03.29 18:19
oby te kroczące dwunożne szczury dzieci osunęło chalasują biegają po trawnikach roznoszą zarazki są niesforne
Urszula2020.03.29 18:03
" Nie jest jeszcze jasne, czego w związku z tym poleceniem trzeba zakazać, ani na czym ma polegać zrównoważony rozwój koronawirusa, ale nie wątpię, że niedługo się dowiemy. Masek i płynu do rąk brak, więc na razie nikt ich nie potępia jako burżuazyjnych i społecznie niesprawiedliwych." Co trzeba zakazać? Ministerstwo zdrowia zakazało szpitalom udzielania informacji, że brakuje masek, płynów i wszelkiego innego dobra niezbędnego przy leczeniu koronawirusa. No wiec już wiemy, że jednym z elementów zrównoważonego rozwoju wirusa jest zakaz informowania. Co dalej to się wkrótce dowiemy. Korea Płn. coraz bliżej.
yes2020.03.29 18:37
Ratuj się Urszula i LOT z domu do swoich
Reytan2020.03.29 21:22
Czerwona Urszula smierdzi zbrodnia.
prawda boli2020.03.29 18:00
Agnieszka i mąż jak wyczytałam jest, ale o dzieciach z feminizowanej Agnieszki ani słowa czy kobieta -co to-czeka, że może mąż urodzi -bo przecież nie ma znaczenia płeć biologiczna . Teraz jest dużo czasu na rozmowy w domu przy kawie i dobrej książce i nie tylko rozmowy.Kluczowym wydaje się ustalenie ról w tym zakresie jak się nie bierze pod uwagę zamysłu Stwórcy.
Urszula2020.03.29 18:08
Oj, ty wścibska plotkaro.Co ciebie obchodzi Agnieszka. Czyść swój tyłek. Agnieszka kilka razy pisała o swoich dzieciach. Ma jeszcze podać ich wagę, kolor włosów, wzrost w milimetrach? Czemu te PiSdy ciągle tylko o ciupcianiu ględzą. Niewyżyte to jakieś.
Japa2020.03.29 18:22
Pani (?) ,,Urszulko " , Pani to napewno dysponuje waginą . ? Bo ten poziom Pani wpisu wskazuje raczej na zawód furmana starej daty. Czyli niska kultura i gonady.
prawda boli2020.03.29 18:27
a Urszula to z ględzenia powstała ? czy z tyłka kobiety a może jednak nie a z płci społecznej czyszczonej. Resztę RODO co do ewentualnego potomstwa .
Reytan2020.03.29 21:20
Urszula to znany ubek z polska krwia na racicach od pokolen.
Pandemium 2020.03.29 17:59
Droga Pani wszyscy siedzimy w domach. Nawet w Polsce. Wirus zrobi swoje i odejdzie. A co my zrobimy potem nie wiem.
Alojzy Cedzidło2020.03.29 18:16
Taaaak ? Nie wiadomo co zrobimy ? Wiadomo , wszystko wroci do tego co było i będzie jak było . A tak prywatnie . Nie jesten pewien czy pani Agnieszka w swoim artykule narzekała na ,,siedzenie w domu". Wyłącznie.
Karma wraca2020.03.29 17:27
Ten wirus powinien ubić ale tylko taka ilosc sztuk ludzi ile ludzie pomordowali zwierząt na ziemi !!! ŚWINEK KUR KOTOW DRAPIEŻNYCH PSÓW SŁONI KACZEK NOSOROŻCÓW KRÓW LWÓW ITD ... KARMA WRACA
Lewacka Kretynizacja Świata2020.03.29 17:32
A poza tym w domu wszyscy zdrowi???? hehehehehehehehe
Olivia2020.03.29 18:17
oby tak było
Michał Jan2020.03.29 18:43
Najpierw weźmie wegan, jako osłabionych dietą bez białka zwierzęcego.
Michał Jan2020.03.29 18:42
Karma najwyraźniej Ci wraca. Weź coś na refluks.
Reytan2020.03.29 21:16
Pobiles idioto rekord glupoty pod wplywem wirusa.
man.of.Stagira2020.03.29 17:23
Chapeau bas! - Szanowna Pani Agnieszko. 100/100 . tyle
Japa2020.03.29 18:09
100/100 . Tez tak mylę . Tylko co z tego ? Rad bym poczytać ilu takich porzekonanych mamy np. tylko na tych forach. Nooo .ewentualnie , ilu ich będzie .Na razie ci jeszcze nie przekonani są Przydentami miasta ,. posłami baa w Brukseli . I chcą rządzić .