01.10.19, 20:48(fot. pixabay)

Ambasador broni dobrego imienia Polski. Nazwano go ,,podżegaczem na służbie PiS''

Jak podaje polska wersja Deutsche Welle - portal dw.com - dziennik "Neuer Zuericher Zeitung" "zajął się kontrowersyjnym polskim dyplomatą Jakubem Kumochem". Niemiecka gazeta donosi, że polski dyplomata znany jest jako "podżegacz". Tekst pojawił się po tym, jak Jakub Kumoch zanegował teorię, że Polacy w czasie II Wojny Światowej zamordowali 150-200 tys. Żydów. 

Przyczyną zamieszania z polskim dyplomatą jest jego niedawna interwencja w szwajcarskiej Radzie Prasy po opublikowaniu na łamach „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ) wywiadu z historykiem Yehudą Bauerem. Bauer zaatakował polski rząd, oskarżając go o "przekręcanie" historii Holokaustu. Twierdził także, iż od 150 tys. do 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków. "Polski rząd to neguje" - skarżył się historyk. 

Na te oszczercze i niemające żadnego potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych tezy zareagował polski dyplomata Jakub Kumoch, co analizuje w kolejnym tekście na łamach NZZ Lucien Scherrer.
 

- Nie ma żadnych dowodów na (potwierdzenie) tej przerażającej liczby, która zatruwa relacje polsko-żydowskie”. W Polsce, tak jak w innych okupowanych krajach, dochodziło do kolaboracji, lecz miała ona „mniejszy wymiar” (...) Podana przez Grabowskiego liczba 200 tys. Żydów zamordowanych przez Polaków jest „liczbą wymyśloną” - broni dobrego imienia Polski Kumoch.

Scherrer przyznaje, że wątpliwości co do tych szacunków zgłaszają nie tylko polscy nacjonaliści, lecz także neutralni naukowcy. O samym Jakubie Kumochu pisze jednak, że jest on często cytowany przez konserwatywnych polskich polityków i media, natomiast w kręgach szwajcarskich dyplomatów i polityków ma opinię „podżegacza na służbie PiS”, który ma być może własne polityczne ambicje. 


Sprawę skomentował w mediach społecznościowych sam zainteresowany.
 

Dyplomata nie jest od tego by lubiły go wszystkie media. 
@NZZ ma obsesję: dwa dni temu pisał, że Polska nie ma prawa do reparacji, a tydzień temu miał drugą wpadkę z "polskim obozem". Byłbym zdziwiony, gdyby mnie lubili. Natomiast cytowanie osób, które mnie nie znają, jest słabe


- napisał Jakub Kumoch.
 

Komentarze

Michał Pasierb 2019.10.3 13:25
BRAWO! Jakże inny od polskojęzycznego byłego ambasadora niejakiego Schnepf'a.....
krzysztof2019.10.3 11:15
lewactwo oskarża POLSKĘ o różne nieprawdziwe działania a dlaczego to robi bo PIS odcina złodziei od wyłudzeń kasy państwowej
Zenon2019.10.2 13:44
Wystarczy poszukać w necie filmiku pt. "6 million jews".
stan2019.10.2 10:59
Najpierw tenże Grabowski podawał tysiąc, potem 30 tysięcy. Teraz urosło do 200 tys.? Czekam, kiedy ogłosi, że było ich 3 mln! W dodatku ten kłamca zdobył wykształcenie w Polsce za komuny i tymi "komuszymi" sposobami "uprawia" naukę. Powoływał się na zmarłego Szymona Datnera z Żydowskiego Instytutu Historycznego. "Warszawska Gazeta" ujawniła jego kłamstwa - przypisywanie Datnerowi słów, których nigdy nie powiedział!. Niestety działalność takiego "profesora" finansuje rząd. Min. Gowin absolutnie nić nie robi w tej sprawie. Czy słyszeliście kiedy słowa krytyki pod jego adresem? A takich ambasadorów jak Jakub Komuch potrzeba nam na każdej placówce. To, że Niemcy tak piszą, to jeszcze mogę zrozumieć, ale politycy i "elita", którzy wykształcili się w Polsce, utrzymują się z polskich pieniędzy i plują na nasz kraj, doprawdy nie jestem w stanie zrozumieć, a jeszcze bardziej tych, którzy na nich głosują.
Marian2019.10.2 8:15
Niemcy bardzo szczyca sie solidnoscia wykonywanej pracy ale jedna wazna robote spartolili calkowicie.
Jestem z Białegostoku2019.10.1 21:14
Takich ludzi trzeba we władzach, takich dyplomatów, prawdomównych dziennikarzy, uczciwych sędziów itd. Nie trzeba nam pucybutów berlińskich i moskiewskich. Trzeba nam ludzi którzy będą dbać o interes Polski i we wnątrz kraju i na tzw arenie międzynarodowej. Jest to wszak arena, i to taka jak za czasów pierwszych chrześcijan. Wokół dzikie zwierzęta a my w środku. Zacznijmy zachowywać się jak Ursus, a obronimy naszą Ligie( Pplskę)
Phenix2019.10.1 21:14
Polacy brońcie dobrego imienia Polski.
Adolf H2019.10.1 21:10
Szwajcarzy mają dosyć zrabowanych ton złota, dzieł sztuki, biżuterii i kamieni szlachetnych przez szkopów w Polsce.
anonim2019.10.1 21:42
Talko, kto tym zarządza? Zydzi.
Jessika2019.10.1 21:00
BRAWO POLSKA . BRAWO PiS.
man.of.Stagira2019.10.1 20:56
. . BRAWO Szanowny Panie Ambasadorze Jakubie Kumoch! Od t e g o właśnie mamy dyplomację w Polsce. . Tak Trzymać!
anonim2019.10.1 20:53
Proces o ochronę dóbr osobistych z ministrem sprawiedliwości wygrała prawomocnie sędzia Justyna Koska-Janusz. Sąd apelacyjny orzekł, że minister nie może publicznie krytykować sędziów. Nakazał przeproszenie sędzi za podważanie jej kompetencji oraz za bezpodstawną krytykę w komunikacie resortu z 2016 r.