08.05.20, 09:52Fot. via: Flickr CC 2.0

Amerykanie wdzięczni polskim bohaterom z II Wojny Światowej

Z okazji 75. rocznicy zakończenie II wojny światowej, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła wdzięczność wobec „niestrudzonych polskich bohaterów walczących na wielu frontach”:

-„W 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej wspominamy niestrudzonych Polskich bohaterów, którzy walczyli na wielu frontach i oddali życie za ojczyznę. Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna za ich poświęcenie i walkę o wolność” – napisała Mosbacher na Twitterze w j. polskim i angielskim.

8. maja 1945 roku, czyli dokładnie 75 lat temu, w Europie zakończyła się II wojna światowa. Po niemieckiej kapitulacji Europa Środkowa jednak jeszcze na pół wieku pozostała pod kontrolą autorytaryzmu ZSRR.

kak/Twitter

Komentarze

o, ja cie nie mogę!2020.05.12 20:07
"amerykanka" wypowiada się w imieniu Amerykan ? Panie Prezydencie Trump, odwołaj Pan stąd wreszcie tę paniusię bo ona już całkiem się pogubiła i wnet będzie występowała w Pana imieniu, o czym nie będzie Pan nawet uprzedzony.
thank you Madam Ambassador2020.05.8 15:01
Leopold Tyrmand (przeczytaj matole jego powieść "Zły") spędził wiekszość życia na emigracji w USA, i tam napisał m.in. taką małą książeczkę; co by było gdyby Pułaski i Kościuszko byli Żydami. W USA byłoby święto narodowe ku ich pamięci, 1/4 USA miałaby nazwy miast miasteczek, ulic, kanałow, etc. noszących ich imię. Nawet w West Point, które to zaprojektował i budował Kosciuszko jest tam zaledwie mały, prawie niewidoczny ogrodek-memoriał Kościuszki. Jaki jest z tego morał? Olewamy samych sobie, nie dbamy o własną historię i dobre imię.
hehe Leszku2020.05.8 14:26
Dzień Zwycięstwa dopiero jutro, to jest 9 maja.
zbg.2020.05.8 14:20
Ameryka wdzięczna Polakom bo walczyli i ginęli w czsie II wojny światowej atymczasem Ameryka się bogaciła najpierw na Niemcach a potem naZSRR. Taka jest prawda.
Albert2020.05.8 10:38
"Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna za ich poświęcenie i walkę o wolność" Tak jak w Jałcie i Teheranie? To my proponujemy, żebyście sobie tę waszą wdzięczność wsadzili tam, gdzie sam Lebron James nie dosięgnie.
ktoś tam2020.05.8 12:15
Kto jak kto, ale sowiecka agentura w ogóle nie powinna się wypowiadać na te tematy. Co najwyżej by powiedzieć: prosimy o wybaczenie i jesteśmy gotowi zadośćuczynić z krzywdy wyrządzone Polsce i Polakom. Ale tego się po Was nie spodziewam.
Albert2020.05.8 12:55
"sowiecka agentura w ogóle nie powinna się wypowiadać na te tematy." Też uważam, że pisowskie kanalie i Konfederacja powinni trzymać mordy na kłódkę. I to nie tylko z tej okazji, ale zawsze i wszędzie.
ktoś tam2020.05.8 18:30
Konfederaci to raczej Wasza lewacka opcja czemu wyraz dał nie tak dawno p. poseł Nitras, a wcześniej p. Korwin w obecności samego p. Bosaka mówił, że jak PeŁo da lepsze warunki to oni owszem bardzo chętnie się połączą...
ktoś tam2020.05.8 10:17
Pani Ambasador mam nadzieję, że to stwierdzenie "Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna za ich poświęcenie i walkę o wolność" nie pozostanie dziś puste, jak słowa Winstona Churchilla o tym jak to: "nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielu" i nowa Jałta się nie powtórzy. My mamy tyle doświadczeń w naszej historii, że zdajemy sobie sprawę, iż słowa mogą być puste. Gdyby jeszcze Pani Ambasador zechciała nie występować przy innych okazjach jako rzecznik biznesmenów, zwłaszcza gdy interesy prowadzone przez tych biznesmenów stoją w jawnej sprzeczności z deklarowanymi dobrymi stosunkami amerykańsko-polskimi. Np. narracja pewnej prywatnej stacji telewizyjnej...
ucz się historii a jej nie wymyślaj2020.05.8 15:05
- "nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielu" - Mówiąc to nie miał na myśli polskich lotników.
ktoś tam2020.05.8 18:28
Tak, tak, ale w powszechnej świadomości Polaków jest właśnie takie rozumienie jak podałem. I w tym co napisałem jest sprawą drugorzędną ten spór o jakich lotników chodziło. Ja to zacytowałem w określonym kontekście i ten kontekst powoduje, że moja wypowiedź mimo wszystko ma sens, czyż nie? Bowiem faktem jest to, że mimo ogromnego wysiłku jaki włożył naród polski w walkę z Niemcami hitlerowskimi naród nasz został porzucony na pastwę komunistycznej tyranii. http://ohistorie.eu/2018/07/20/kim-byli-churchillowscy-nieliczni/