05.09.15, 14:15(fot. Piotr Molecki, prezydent.pl)

Andrzej Duda: Czytanie nas jednoczy, zapewnia ciągłość pamięci o naszej historii

Para Prezydencka zainaugurowała dzisiaj czwartą edycję Narodowego Czytania. W Ogrodzie Saskim w Warszawie Andrzej i Agata Dudowie przeczytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa.

<<< KONIECZNIE PRZECZYTAJ! ŻYDOWSKI GENIUSZ NA POLSKI ROZUM! >>>


- Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty spotykamy się na Narodowym Czytaniu. Chciałbym móc powiedzieć, że to nie jest już tylko zwyczaj, że to już jest taka nasza tradycja – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że czytanie, które dziś odbywa się w całej Polsce, jest ważne i piękne, a to dlatego, że nas jednoczy.

- Jest to niezwykle ważne dlatego, że przypominanie, zapoznawanie się z tymi najważniejszymi pozycjami polskiej literatury, z klasyką, to kontynuacja z jednej strony naszej narodowej tradycji, a z drugiej strony to budowanie więzi. Bo to właśnie takie wielkie powieści jak „Lalka” opisują życie naszego narodu na przestrzeni wieków – podkreślił Andrzej Duda.

Według prezydenta, "Lalka" nie tylko pokazuje jak wyglądało życie Polaków w tamtych odległych czasach, ich przemyślenia i troski, ale także myśl patriotyczną, która w okresie zaborów, cały czas trwała, płonęła w sercach na najróżniejsze sposoby.

- To właśnie te karty powieści dziś przez nas czytane, zapewniają nam ciągłość – ciągłość pamięci o naszej historii, ciągłość pamięci o tych, którzy kiedyś byli, o naszych prapradziadkach, dziadkach, o tym jak żyli, jakie były ich marzenia, o tym jak wtedy wyglądała Warszawa, o tym jak wtedy wyglądały polskie ziemie – mówił Andrzej Duda.

- Ta ciągłość, która buduje wspólnotę, która pozwala się jej zespalać, jest dla nas czymś niezwykle ważnym. Niech trwa. Niech trwa dzięki „Lalce” – podsumował.

Agata Duda zaznaczyła, że zainicjowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie, jest wspaniałą inicjatywą, którą należy kontynuować .

- Przede wszystkim musimy dbać o trwały rozwój czytelnictwa w Polsce. Bo przecież z czytania książek płyną same korzyści. Jest to nie tylko poszerzanie wiedzy, wzbogacanie języka, czy budowanie tożsamości narodowej, ale jest to po prostu czysta przyjemność i bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu – mówiła Pierwsza Dama.

- Dlatego my dzisiaj, jako jedna wielka rodzina, spotykamy się w ramach Narodowego Czytania, czytamy w tysiącach miast i miasteczek, w różnych miejscach, w parkach, na placach, w bibliotekach, w szkołach. I chciałabym tutaj wyróżnić, wśród dzisiejszych uczestników jedną grupę, osoby niewidome i słabowidzące, które dzisiaj również będą czytały „Lalkę” napisaną alfabetem Braille’a, bardzo serdecznie dziękuję za tę inicjatywę – powiedziała.

Apelowała także, aby sięgać do książek nie tylko tego jednego dnia, ale przez cały rok.

- Czytajmy naszym dzieciom, czytajmy w gronie znajomych, polecajmy sobie książki nawzajem i motywujmy innych do czytania – mówiła małżonka prezydenta.

Para Prezydencka odwiedziła także Tyflogalerię Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, gdzie osoby niewidome czytały "Lalkę" z wydania w języku Braille’a.

- To jest dla mnie wielka radość, że państwo tutaj jesteście razem, że czytacie, że uczestniczycie w tej akcji. To właśnie pokazuje, że jesteśmy wspólnotą - nawet wtedy, kiedy jest trudno, że potrafmy nią być. To jest dla mnie wielkie przeżycie osobiście, że mogę państwa posłuchać - mówił prezydent.

- Muszę stwierdzić słuchając państwa, że to my widzący jesteśmy niedoskonali - dodała małżonka prezydenta.
W warszawskim Ogrodzie Saskim, gdzie odbywa się Narodowe Czytanie "Lalki" w Warszawie, zebrało się w południe około 500 osób. Niektórzy zdobyli nawet na własnych egzemplarzach powieści autografy prezydenta Dudy lub jego żony.

KZ/prezydent.pl

Komentarze

anonim2015.09.5 20:13
Mam nadzieję, że pan Prezydent przeczyta tekst ustawy o szczepieniach, którą podpisał...
anonim2015.09.5 21:55
@prawda.nas.wyzwoli Przeczytać to jedno, zrozumieć drugie.