22.07.21, 11:04Fot. Jakub Szymczuk/KPRM via: Prezydent.pl

Andrzej Duda w Tokio. Prezydent odznaczył prezesa Toyoty

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prezesa Toyoty Takeshiego Uchiyamadę w uznaniu jego wybitnych zasług w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz za działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej.


Uroczystość odbyła się w Ambasadzie RP w Tokio.

– Japonia jest krajem, z którym nas Polaków łączą szczególne więzi. Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy współpracując ze sobą, przyczynili się – na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet stulecia – do nawiązania trwałych, pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich – akcentował Andrzej Duda. 

Prezydent podkreślał, że współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ci którzy rozwijają gospodarkę. Jedną z takich osób – o szczególnych zasługach właśnie na tym polu – jest odznaczony przed chwilą Prezes Toyoty, Takeshi Uchiyamada.

Prezydent wskazywał, że wybitna działalność Prezesa Uchiyamady jako biznesmena, mecenasa kultury i filantropa zasługuje na coś więcej niż tylko słowa uznania i najwyższe państwowe odznaczenia. – Chciałbym, aby stała się przede wszystkim inspiracją dla kolejnych wspólnych polsko-japońskich przedsięwzięć obejmujących dwie dziedziny życia publicznego: biznes i kulturę – zaznaczył.

Wcześniej Prezydent odwiedził w Tokio Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai, który w latach 20. ubiegłego wieku udzielił pomocy sierotom po polskich zesłańcach na Syberię.  Andrzej Duda podkreślał, że to miejsce jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni.

Prezydent podczas wizyty w Japonii weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Jak mówił  Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, Prezydent leci do Tokio, gdyż chciałby w ten sposób „wyrazić wsparcie i solidarność z naszymi sportowcami”. – To był dla nich niezmiernie trudny sezon. Każdy, kto uprawiał sport wie, co znaczy przełożenie igrzysk, że wiąże się to ze zmianą całego cyklu przygotowań – podkreślił minister.

Prezydent.pl

Komentarze

qwerty2021.07.23 6:29
O współpraca z lat wojny będącej przykładem polsko-japońskiego braterstwa nic nie napiszecie ?
Polak2021.07.22 14:29
Patrząc jak cykor adrianek pęczniał z dumy opowiadając o "bliskiej współpracy polsko-japońskiej" podczas 2 wojny można dojść do wniosku że jednak wchodzenie na taborecik to w porównaniu z tą kompromitacją szczyt profesjonalnego zachowania.
Jazzz2021.07.22 14:01
A ten co tam będzie robił? Za maskotkę? Andrzej D. pojawi się na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Prezydent zdecydował się przerwać swój urlop w Juracie, aby wziąć udział w sportowej uroczystości. Lot prezydenta do Japonii, według informacji "Faktu", został zaplanowany na środę. Mało mają sportowcy problemów? Jeszcze ten tam potrzebny jak świni siodło, ale jest okazja polatać za nasze, to dlaczego facet, który wykazuje niezdrowe podniecenie na widok lecącego samolotu, macha do niego, miałby nie polecieć, pewnie ma nowe motto na prezydenturę, że tak zażartuję, dziś Jurata, jutro cały świat.
robaczek2021.07.22 12:32
TRZA SILNIK DO AZERY ZALATWIC ;] .................................... hahahhaha CYRK dla SUWERENE............................ potrzebny jakis sukcesik...................... zaraz bedą odklepywać sukces Azery na obcych podzespołach ;] ................................. CYRK
A czy wilczur "hrabiego" już nakarmiony?2021.07.22 12:58
Bo od samego rana nic tylko skomle i skomle.
bogdanus2021.07.22 12:16
Wiadomo o co chodzi, dopuszczenie Japonii do gospodarki środziemiomorza.
OdznaczonyWyraziłZachwytPolskimiBurakamiPastewnymi2021.07.22 11:28
Kukła Anżej Dudyń, z kraju elektrycznych furmanek. Przywiózł Japończykowi owoc głównej gałęzi PiSocjalistycznego przemysłu: medal.
A teraz słowo od mojego sponsora:2021.07.22 11:31
Spółka Państwowa GM oferuje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
leon2021.07.22 11:18
Swoją najnowszą zabawkę, dmuchanego kraba, zabrał ze sobą? Pajac jeden!!!
Anonim2021.07.22 11:10
Fajnie było w Wałbrzychu jak był zarząd Japończyków z Toyoty. Fabryka pracowała jak w zegarku, a nawet szeregowy pracownik linii montażowej czuł szacunek przełożonych. Po zmianie na polskie kierownictwo, zaczęła się typowa januszerka, obcinanie nadgodzin, kary za najmniejsze uchybienia czy śrubowanie i tak już niewyrabialnych norm. Pod względem kultury korporacyjnej, Polska jest trzecim światem.
ateusz2021.07.22 11:14
Tak zwany nadwiślański styl zarządzania wzorowany na folwarkach i pańszczyźnie, wzmocniony przez lata PRL.
kefas2021.07.23 6:28
podobnie było w ISUZU w Tychach.