03.09.19, 16:39(fot. Eliza Radzikowska - Białobrzewska/ KPRP)

Andrzej Duda: Ważne, aby jak największa część pieniędzy wydana na wzmocnienie armii została w kraju

- Mam nadzieję, że w tworzeniu nowych produktów zbrojeniowych udział będzie miał nasz przemysł, jest bardzo ważne, aby jak największa część pieniędzy, które chcemy wydać na wzmocnienie polskiej armii została w kraju i napędzała gospodarkę - powiedział w Kielcach prezydent Andrzej Duda.

Ponad 600 firm z 31 krajów bierze udział w rozpoczynającym się dziś w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO).

– Chcę, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym i chcemy by bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób – powiedział Andrzej Duda, który wziął udział w inauguracji tego najważniejszego wydarzenia branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Można obejrzeć wiele nowoczesnego, polskiego sprzętu jak chociażby armatohaubice Krab czy moździerze Rak, czy też nowy, prototypowy bojowy wóz piechoty Borsuk, który mam nadzieję w niedługim czasie wejdzie do produkcji - stwierdził prezydent.

Jak zaznaczył, że cieszy się z tego, że polskie firmy zbrojeniowe produkują taki sprzęt, który jest "na absolutnym, światowym poziomie".

- Wiele z tych produktów powstaje w kooperacji z partnerami zagranicznymi. Rozmawialiśmy z zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, panowie mówią, że w tej chwili łączą się więzami silnej współpracy z firmą amerykańską Lockheed Martin czy Raytheon - powiedział Duda.

- Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli nowe produkty, w których udział będzie miała także Polska, nasz przemysł, że będą prowadzone działania badawczo-rozwojowe i że te pieniądze, które w najbliższych latach planujemy przeznaczać na modernizację polskiej armii będą pozostawały także w Polsce. Jest dla nas bardzo ważne, żeby jak największa część pieniędzy, które chcemy wydać z budżetu po to, żeby wzmocnić polską armię, bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, żeby ona została i napędzała naszą gospodarkę - dodał prezydent.

Tegorocznej edycji towarzyszy Wystawa Narodowa Stanów Zjednoczonych. Jej gościem honorowym jest astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15, Alfred Merrill Worden. Pułkownik wręczył Andrzejowi Dudzie flagę, którą miał ze sobą podczas lotu na Księżyc w lipcu 1971 roku.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie. Tegoroczna edycja, która odbywa się w dniach 3-6 września 2019 roku, upływa pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, którą będzie można zwiedzić podczas Dnia Otwartego – 7 września.

W czasie targów swoje produkty będą prezentowali czołowi światowi producenci branży obronnej. Wystawę uzupełnią konferencje, seminaria i spotkania branżowe. Salon Przemysłu Obronnego odwiedzają przedstawiciele resortów i sił zbrojnych z całego świata – swój udział zapowiedzieli reprezentanci blisko 40 państw.

 

XXVII MSPO został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas targów wręczona zostanie także Nagroda Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

 

bz/prezydent.pl/PAP

Komentarze

Bóbr2019.09.4 9:47
Polska armia właśnie dała "popis" sprawności przez kilka dni budując most pontonowy. Brawo!
WydmuszkaBorsuczaNiePojedzieBezSmaruZeStanów2019.09.3 19:29
PiSowska propaganda militarystyczna. Mamy najlepsze uzbrojenie, nie oddamy ani guzika, sratatata, bumtarara... To jest tak sanacyjnie śmieszne, że aż tragiczne. Polskiej armii bronią amerykańscy żołdacy. Za pieniądze, którymi należałoby wzmacniać polską armię. Wstyd, hańba, pozerstwo, podległość, wasalstwo.
Olej2019.09.3 17:41
Wszystko fajnie pięknie tyle że czas goni a Borsuk jako prototyp zamiast w ilości co najmniej 500 sztuk być już na stanie polskich jednostek stoi po wystawach i cieszy oczy ministrów swą potęgą oddziaływania - psychologicznego i motywacyjnego. Wciąż gadanie co będzie, co się podpisało. Co się zrealizuje, co się planuje. Rozciągnięte w czasie perspektywy iluzorycznej siły do której mamy dojść lub dochodzimy. Po 1933 r. Niemcy z papierowej armii i brunatnych werblistów z SA, w ciągu 5 lat zbudowali najnowocześniejszą armię w Europie, która zatrzęsła światem. U nas tworzy się wizje i czeka na sojuszników, gada się w nieskończoność. Polska od co najmniej dwóch lat zmiany powinna produkować polski czołg, Z taśmy każdego dnia na plac fabryczny powinien zjeżdżać nowoczesny pojazd pancerny. Zamiast 50 F 16 Polska powinna ich już mieć 300 ! Wciąż na poligonach widać sprzęt z czasów PRL-u. Słyszy się gadaninę o śmigłowcach, które będą zamiast stwierdzenia, że są. Itd. Czas pędzi, sowiecka machina wojenna również. Czy zdążymy przed czasem ?
Lech Keller-Krawczyk eine kleine jüdisch läuse 2019.09.3 17:18
Lech Keller-Krawczyk, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "oficera LWP". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli Lech Keller-Krawczyk nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Co za qrwska kombinacja.!
oficer LWP2019.09.3 17:33
już się martwiłem, że czołowy pisowski onanista zrezygnował w prowadzenia swojej misji
Jam Lech Keller-Krawczyk Żyd i dumny pedofil2019.09.3 17:13
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły się rozpoczynaja, a ja mam obok podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami":𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot, mordechaj - mam dwa nowe: 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚 - 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐞𝐫 A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected] Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 Jestem 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 Jestem 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, Jestem 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳(iwka), Jestem 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, Jestem 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚 - 𝐋𝐮𝐛𝐥𝐢𝐧𝐞𝐫 i lubię się przebierać jak Rafalala.
oficer LWP2019.09.3 17:15
nędzna piso-katolsko-jdesejska prowokacja
Jahu2019.09.3 17:04
"nowy, prototypowy bojowy wóz piechoty Borsuk" niech Kryśka Pawłowicz rozłoży nogi to zobaczycie prototypowego zarośniętego i śmierdzącego Bobra!
hhhhhhhh2019.09.3 21:30
sprawdzałes jej biobra a fuj wstydż sie podgladać starsze panie po 70 tce
Bober2019.09.4 9:45
Ona jeszcze nie ma 70 lat, tylko tak wygląda.
szcze na PiS i rydzyka2019.09.3 17:01
Szkoły na dwie zmiany, szpitale niedostępne a PiS kupuje sobie pukawki na kapiszony za miliardy!
szcze na PiS i rydzyka2019.09.3 16:59
Najważniejsze na targach będzie stoisko MONu z taśmą którą można skleić każdy statek! A w powietrzu będą unosić się cały dzień niewidzialne śmigłowce i drony zakupione przez Antoniego Smoleńskiego! Żałosne państwo z dykty i rząd z tektury!