03.09.19, 21:00talaga_andrzej_rptv.jpg

Andrzej Talaga dla Frondy: Niemcy otworzyli 1 września drzwi do reparacji

Tomasz Wandas, Fronda.pl: ”Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos. Zabrać głos i przemówić do wszystkich państwa w moim języku ojczystym, w języku niemieckim" – przyznał już na wstępie przemówienia prezydent Frank Walter-Steinmeier. Co sądzi Pan o tych słowach niemieckiego prezydenta, ale i o całym jego przemówieniu?

Andrzej Talaga, „Rzeczpospolita”: Moim zdaniem było to bardzo dobre przemówienie. Dobrze, że nie próbował kluczyć, nie próbował powiedzieć, że to naziści, hitlerowcy byli sprawcami wojny, tylko Niemcy. W ten sposób powiedział dokładnie tak samo jak podnosi to teraz polska polityka historyczna, że to naród niemiecki wyrządził Polsce ogromną krzywdę. 

Co mogło spowodować fakt, że nagle prezydent Niemiec zdobył się na takie słowa? 

Przywódcy Niemiec zawsze tak mówili, trzeba zatem odróżnić klasę polityczną w tym kraju od ich kultury masowej. Relatywne podejście do wojny, czy to, które nam by się nie podobało dotyczy przede wszystkim kultury masowej Niemiec, filmu, literatury etc. Natomiast niemiecka klasa polityczna nigdy nie kwestionowała tego, że to państwo niemieckie dokonało tych wszystkich okrucieństw podczas II wojny światowej. My, często odbieramy głosy publicystów, twórców, czy wydźwięk konkretnych filmów za głos niemieckiej klasy politycznej, a rzeczywistość jest zupełnie inna.   

Podobne słowa rano 1 września niemiecki prezydent wygłosił w Wieluniu – w mieście, gdzie 80. lat temu spadły pierwsze niemieckie bomby: „ Chylę czoło przed ofiarami ataku na Wieluń, przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie” – mówił w języku polskim. Jak powinniśmy zareeagować na tą prośbę? 

Rzeczywiście to co powiedział było miłe, jednak nie przywiązywałbym do tego większej wagi - to historia. Ważne natomiast jest to jaka jest obecnie prowadzona polityka Niemiec względem Polski. Krótko mówiąc: kluczem do zrozumienia tych słów jest współczesna polityka, a ta niestety pozostawia wiele do życzenia. Nadal wbrew Polsce buduje się Nord Stream II, widać, że ich interes jest większy niż resentymentu historycznego. Wiedzą oni, że są wobec nas winni, wiedzą, że powinni poczuwać się do odpowiedzialności do współdziałania z Polską. Natomiast takie słowa prezydenta Niemiec otwierają moim zdaniem duże pole do roszczeń Polski w stosunku do Niemiec. 

Jakie może mieć to konsekwencje?

Możemy wynegocjować całkiem spore pieniądze. Mimo, że ciągle jest to sprawa odległej przyszłości, to jednak teraz mamy na to szanse - Niemcy zdali się wysłać nam sygnał, że nie mówią już w tej kwestii „nie bo nie”. Powinniśmy teraz przedstawić bardzo chłodne, matematyczno-fizyczne wyliczenie poniesionych strat, według metodologii przyjętej na świecie przez ONZ i inne organizacje, które liczą straty poniesione w innych wojnach. Kiedy będziemy mieli to dokładnie wyliczone, wtedy możemy iść do rządu niemieckiego i zaprosić ich do negocjacji w tej sprawie.

Dopytując o klucz, o którym Pan wspomina…Jakie są dzisiaj Pana zdaniem relacje polsko-niemieckie? Dopytuję, gdyż mamy wiele skrajnych opinii - od tych, które mówią, iż są najgorsze od lat po te, które twierdzą, że są najlepsze od tysiąca lat..

Do tysiąca lat to bym nie sięgał, bo skąd mamy wiedzieć jakie były np. W XIIIw.? I z kim? Czy z cesarzem czy z margrabią Magdeburgii czy może z innym władcą, bo przecież nie był to zjednoczony kraj w tym czasie. W tym czasie nasze relacje był różne bardzo dobre i bardzo złe. Natomiast dzisiaj są dobre. Niemcy to nasz sojusznik, partner, 28% naszego eksportu idzie do Niemiec. Jeżeli Niemcy przestaliby kupować polskie podzespoły do swoich obrabiarek czy samochodów nastąpiłby w Polsce gospodarczy krach. Tak samo, mimo, że siły zbrojne Niemiec są dość mocno poturbowane przez cięcie kosztów, to nadal w miarę ich możliwości możemy liczyć na ich pomoc w razie konfliktu zbrojnego. Całkiem niedawno generałowie niemieccy wizytowali Polskę by zbadać możliwość przerzutu wojsk niemieckich w razie wojny z Rosją. Natomiast są między nami tarcia w polityce bieżącej, co nie jest szczególnie dziwne. Mamy różne stanowisko w sprawie Nord Stream II, w sprawie reparacji. Niemcy nigdy nie opowiedziały się za twardym jądrem, które proponowała Francja ponieważ mają Polskę, Grupę Wyszehradzką, która jako całość jest większym partnerem od Francji i to buduje realność, rzeczywistość relacji polsko-niemieckich, które są po prostu dobre. 

O czym świadczy fakt, że Niemcy reprezentowali kanclerz i prezydent, za to Moskwa w ogóle nie otrzymała zaproszenia? 

Moskwa razem z Niemcami była agresorem w 1939 roku, stąd 1 września obchodziliśmy 80tą rocznicę napadu i Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. Współczesna Rosja uważa się za kontynuację prawną Związku Sowieckiego, w związku z tym dobrze, że nie zaproszono prezydenta Putina, który jest autokratą i dokonuje aktów agresji. Jest zatem ogromna różnica między nim a przywódcami Niemiec, a to, że przyjechała i kanclerz Merkel i prezydent to bardzo dobrze o nich świadczy. Jednym słowem Niemcy tak dalece cenią sobie Polskę, że zdecydowały się przysłać do nas „pierwszy garnitur”.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

robert2019.09.5 17:24
Niemcy nie moga decydowac o placeniu reparacji, poniwaz nie sa suwerenne i maja g.. do powiedzenia. Jezeli aljanci zdecyduja, nie bedzie nastepnego Versalu, to nie bedzie reparacji.
OZ2019.09.4 18:52
Panie Talaga w tym przemówieniu nie ma mowy o reparacjach, a przypomnienie cd. serialu względem Polski pt.: "NASZE MATKI, NASI OJCOWIE". Dla przypomnenia - Trump zapytany o reparacje dla Polski od Niemiec, odpowiedział : TO SPRAWA MIĘDZY POLSKĄ A NIEMCAMI. Szkoda, że tak nie odpowiedział Żydom, a podpisał 447.
Monika232019.09.4 16:56
Witam, z tej strony Monika 24 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/monika24
Adi2019.09.4 13:57
Bzdury faszyzm i nazizm skryl sie tylko na pewien czas ale dalej jest w niemieckich zylych
Ewa2019.09.4 10:16
Polska jest wciąż zagrożona ze strony Rosji i niech Niemców nie dziwi, ze szuka wsparcia w Ameryce, skoro oni sami dali nam dowód na to, że ich polityka niczym nie różni się od tej sprzed wojny. Układają się z Rosją, budują wspólne przedsięwzięcia, które zagrażają naszym interesom i bezpieczeństwu. Sami Niemcy pchnęli nas w ramiona USA.
Torchwood2019.09.4 8:37
Gdzie dokładnie pojawiło się cokolwiek o reperacjach w tym przemówieniu prezydenta?
klarta2019.09.4 6:34
Wybory coraz bliżej, PIS takie brednie będzie mówił do wyborów dla ciemnego luda. Ciemny lud to kupi.
Lublinianka2019.09.4 5:36
Przepraszam wszystkich, jestem starą lesbijką z Lublina i źle mi z tym. Ostatnio widzę, że mam zarost, co robić?
tęczowy2019.09.4 17:03
Wydepilować, szczególnie okolice jąder bo śmierdzą i swędzą.
Czeslaw 2019.09.4 4:56
Niemcy wypłaciły Izraelowi olbrzymie kwoty odszkodowań za Holokaust a Polsce nie. Duża część Żydów co została zamordowana przez Niemców to byli obywatele Polski a więc część tych pieniędzy powinna dostać Polska. Dlaczego Niemcy płacą za zamordowanych Żydów a nie płacą za zamordowanych Polaków, Białorusinów czy Cyganów-Romów? Przeprosiny nie wystarczą, nie moze być tak, że gangster napadł na dom, zamordował część jego mieszkańców, obrabował i spalił ten dom a potem tylko przeprosił i nie oddał zrabowanego i nie naprawił krzywdy,y oprócz znanych powszechnie zniszczeń obrabowali też nasze banki; %-y warunek pokuty "Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliżniemu".
from the Gulf of Mexico2019.09.4 3:06
Nie ma tutaj polskiej telewizji i prawde mowiac mnie nie interesuje, ale bylem ciekaw przemowien prez. Dudy, F. Walter-Steinmeier i M. Pence przy Grobie Nieznanego Zolnierza. Znalazlem na YT. Prez. Dudy bylo przemowieniem nie polityka, ale Polaka - takich przemowien sie nie slyszy na co dzien. Emocjonalne, bez teleprompter i ze swietna dykcja. Naprawde chcialo sie slychac, nawet niektore fragmenty sluchalem ponownie. F. Walter-Steinmeier mowil rowniez emocjonalnie, ale jez. niemiecki nie nadaje sie do wyrazania zalu, przeprosin - bardzo dobre przemowienie - we wlasciwym czasie i miejscu. M. Pence - typowe amerykanskie przemowienie. Rowniez na YT znalazlem przemowienie F. Walter-Steinmeier w Wieluniu. Czulem jego serdeczny zal i przeprosiny za zbrodnie jego narodu. Ale patrzac na okolice Grobu Nieznanego Zolnierza, stal tam piekny Palac Saski, nieco w glebi byl Palac Bruhla, pieknie zabudowana okolica. Wszystko to Niemcy w iscie haniebny barbarzynski sposob wysadzili w powietrze juz po Powstaniu. Niech od tej odbudowy zaczna sie rozmowy o reparacje. nie tak dawny wykladowca
anonim2019.09.4 1:03
dzielnicowy jako rosyjski, bolszewicki troll jest opętany nienawiścią do Polski i Polaków. Ten żyd ze swojego otworu gębowego wypuszcza jad nienawiści. Szambo się rozerwało i wypłynął z niego dzielnicowy wylewając z siebie potoki kloacznych ekstrementów, zboki z SLD, biedronia i PO to zlizują , twierdząc że to czekolada.
Taka prawda2019.09.4 8:36
dzielnicowy pies menda więc co dobrego z niego ?
Olej2019.09.3 22:32
Niemcy być może otworzyli drzwi do reparacji, jednocześnie przymknęli je dla aspirowania Polski do wiodącej roli w relacjach transatlantyckich. Powracając do pozycji pierwszego rozmawiającego o Europie z Amerykanami. Możliwe, że czas koniunktury na niemiecko amerykańskie zadrażnienia dobiega końca. Niemcy zmieniają taktykę działania.
Witek2019.09.3 21:33
Słychać tylko pobrzękiwanie kluczy od drzwi .Od czegoś trzeba zacząć . Drzwi do reparacji jeszcze zamknięte .
Lech Keller-Krawczyk2019.09.3 21:14
naziści ,w porównaniu z tymi złodziejskimi szmaciarzami ,czyli pisuarem, byli aniołami skromności!!!
cyryl2019.09.3 22:29
dzielnicowy milicjant
Mother Earth2019.09.4 8:34
Uciekłeś trollu z zakładu dla obłąkanych czy przelew szekielkó właśnie przyszedł .
Pimpirimpi2019.09.4 16:59
Ja rozumiem, że twój tata był w milicji, dziadek w UB i nienawidzisz PiS-u ale naziści są odpowiedzialni za śmieć dziesiątek milionów ludzi. A twojemu dziadkowi tylko zmniejszyli emeryturę a tatuś ma się dobrze choć był patriotą inaczej. Trochę miary w tej krytyce bo tym wpisem stawiasz się poza nawiasem jakiegokolwiek zdroworozsądkowego społeczeństwa.
OZ2019.09.4 17:25
Naziści takich dewiantów jak ty trollu - to eutanazja.