25.01.19, 07:40

Andrzej Zybertowicz u Olejnik bezlitośnie o polityce Adamowicza

Prof. Andrzej Zybertowicz nie ulega obłędnej narracji każącej wychwalać pod niebiosa prezydenta Pawła Adamowicza. Zmarłym należy się szacunek, ale w przypadku polityka nie może to oznaczać zafałszowania oceny jego działalności publicznej. I prof. Zybertowicz mówił o tym jasno w programi ,,Kropka nad i'' TVN24 Moniki Olejnik.

,,Mam wątpliwości, czy [Adamowicz] świetnym prezydentem Gdańska. Dwa dni temu na portalu Onet ukazała się tekst pana Mikołaja Podolskiego <<Ciemna strona Gdańska>>. Kilka lat temu napisałem analizę, na kanwie książki red. Kittela, który napisał reportaż śledczy <<Mafia po polsku>> i opisał tam bezkarność środowisk mafijnych, kryminalnych Trójmiasta, które są powiązane z policją, tajnymi służbami, prokuratorami, sędziami'' - wskazał profesor.

,,Wskazuję, że przy tym wspaniałym, świetnym od 20 lat prezydencie miasta, w czasie 7 lat rządów premiera wywodzącego się z Trójmiasta rozkwitała mafia i bezkarność wielu środowisk. Z tą sprawnością samorządów, z oceną się powstrzymajmy'' - dodał Zybertowicz.

Profesor mówił też o Lechu Wałęsie, przekonując Monikę Olejnik, że ten donosił SB i trzeba mówić wprost o tej haniebnej stronie jego przeszłości. Zapewniał zarazem, że nikt nie wymaże go z historii, bo w tej swoje miejsce mają nawet zdrajcy i tyrani, a Wałęsa, poza wszystkim, czynił również rzeczy słuszne.

bb/300polityka.pl

***

,,Gdańsk, w którym dorastał Stefan W., był z jednej strony miastem wolności, a z drugiej miastem bezkarnych bandytów. W Trójmieście w ostatnich latach wiele kryminalnych spraw kończyło się bowiem szokującymi rezultatami'' - pisze na łamach portalu ,,Onet Trójmiasto'' Mikołaj Podolski.

Jak pisze autor, należy wyjaśnić, ,,dlaczego w Trójmieście tak wielu bandytów, zabójców, pedofilów i gwałcicieli nie trafia do więzień''. Podolski wskazuje, że nie jest przypadkiem, iż Amber Gold zrodziło się właśnie tam. W Gdańsku, pisze, jak grzyby po deszczu powstają przestępcze, brutalne grupy żerujące na prostytucji, które posługują się przemocą, podpaleniami, zastraszaniem.

,,Do dziś plotkuje się w Trójmieście o współpracy różnych lokalnych formacji służb wymiaru ścigania z bandziorami. Że niektórzy policjanci bezkarnie ochraniają dyskoteki osób związanych z najgorszymi przestępstwami. Albo że były policjant Jarosław "Majami" Pieczonka powtarza, że pod Gdańskiem dochodziło, a może wciąż dochodzi, do wspólnych imprez ważnych sędziów, mundurowych, prokuratorów i prywatnych prawników, gdzie uzgadniane są wspólne posunięcia'' - pisze autor.

W praktyce wygląda to na przykład tak: w burdelu na Oliwie ochroniarz postrzelił mężczyznę, ten nie wezwał pomocy, bo okazało się, że ochroniarz to zarazem wysoko postawiony policjant...

W Trójmieście, pisze autor, działają też gangi, które przejmują nielegalnie mieszkania. To tak zwany ,,gang notariuszy''. Próbowano coś z tym zrobić, postawiono zarzuty, ale notariuszy nie aresztowano. Okazało się, że żona jednego z głównych podejrzanych to sędzia w sądzie - i to ona orzekała o brka aresztu.

Dziennikarz przypomina, co stało się z Michałem L., który rozjeżdżał ludzi na molo w Sopocie. Uznano go za niepoczytalnego - wyszedł po niecałych trzech latachz więzienia. Dyrektor zakładu karnego w Sztumie w rejonie Gdańska zabił nożem jednego z więźniów. Uznano, że jest chory psychicznie i sprawa się rozeszła.

,,W Trójmieście w ostatnich latach wiele kryminalnych spraw kończyło się tak szokującymi decyzjami, że można było tylko przecierać oczy ze zdumienia. Przyglądajmy się więc bacznie śledztwom w sprawie śmierci Pawła Adamowicza. Tu chodzi o Pomorze i jego serce Gdańsk. Miejsce, w którym niekiedy można zabijać zupełnie bezkarnie'' - pisze autor.

bb/onet.pl

Komentarze

Maria Błaszczyk2019.01.25 19:57
Związek pana prezydenta Adamowicza z tym, że człowiek rozjeżdżajacy ludzi na molo był niepoczytalny, jest dla mnie całkowicie niejasny. Podobnie jak historia dyrektora ze Sztumu. Sugeruje pan...no co? ze pan prezydent ich sporyszem nakarmił? Gdańszczanie pana prezydenta Adamowicza wybierali przez 20 lat. W wolnych wyborach. W ostatnich - pomimo ogromnej liczby informacji na temat mniej lub bardziej udokumentowanych nieprawidłowości - po raz kolejny, prawie 2/3 głosów. Ja rozumiem pański żal. Jakże to tak - taki dzielny bohater walczący o niepodległą Polskę jak pan, a ludzie pana wcale tak nie kochają? A nie, przepraszam... pan, zadaje się, grał w przeciwnej drużynie...
robot2019.01.25 11:41
Trzeba zrobic porzadek z sadami. Ba ale jak? Jak cala mafia w Polsce i EU wrzeszczy w nieboglosy.I nie mozna im sie dobrac do skory.
An2019.01.25 14:22
Może po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego siły polityczne się zmienią. Niezadowolonych na obecny stan coraz więcej.
Maria Błaszczyk2019.01.25 18:33
Takich co poprą podporządkowanie sądownictwa ministrowi sprawiedliwości nie będzie. Już widzimy skutki tego. Kolejne sądy w innych krajach decydują się nie wydawać osób poszukiwanych przez polskich prokuratorów. Tym samym stajemy się rajem dla bandziorów. Inwestycje zagraniczne drastycznie się zmniejszyły - bo inwestorzy wola wybrać kraj, gdzie sad nie działa na polecenie pana ministra. Nie jest też łatwo być bitą żoną koalicyjnego kolegi pana ministra - pójdziesz do sądu, a tam nie da się procesu przeprowadzić, bo pan minister dba o kumpla i 23 sędziów zostaje ze sprawy wyłączonych. No więc nikt przy zdrowych zmysłach takiej patologii popierać nie będzie...
Maria Błaszczyk2019.01.25 18:39
Ależ róbmy porządek z sądami. Cyfryzujmy je. Wprowadzajmy terminy prekluzyjne. Upragmatyczniajmy prawo. Ale póki co to cała para poszła w podporządkowanie ich panu ministrowi sprawiedliwości. Efekt jest zgodny z oczekiwaniami - sądy działają jeszcze gorzej, postępowania się wydłużyły, kolejne bulwersujące przypadki wywierania presji i szykanowania sędziów wychodzą na jaw (a to samo stało sie z prokuraturą - po czystkach pana ministra postępowania zwolniły do poziomu dotychczas nieznanego)
Anka2019.01.25 11:26
Brawo Panie Profesorze!! W portowych miastach zawsze mafie miały się świetnie, Gdańsk nie jest wyjątkiem. Mam nadzieję, że odpowiednie służby wreszcie się za to zabiorą, choć łatwo nie będzie. Antypolski, mafijny Gdańsk!!
EWA2019.01.25 11:21
Mogła się łajza wyrzyć gnojówki nawylewać Ulżył sobie?
ala2019.01.25 11:47
Ewa, przeczytaj to co napisałaś i przepisz jeszcze raz
dzik2019.01.25 11:49
O wlasnie Ewo to jest wlasnie wasza mowa milosci. Tak wlasnie sie dyskutuje jak sie nie ma argumentow to sie rzuca lajnem w przeciwnika. Wytyka mu czerwony nos czy niski wzrost. A tak do meritum co zrobic zeby w Gdansku bylo lepiej?
Marian 2019.01.25 18:33
Pani Ewo nieładnie oj nieładnie
Mistuś-Pasiflorek2019.01.25 10:11
Ot i prawdę powiedział, kto zorganizował mafię w Polsce a teraz w myśl Konstytucji chcą się bronić przed tym nienawistnym Pis-em. Bravo PiS będę na was głosował a nie na to PO=PZPR=Mafia
The4net2019.01.25 7:55
Polska nadal państwem z dykty, jeśli takie słowa mówi doradca prezydenta. Po co, jako państwo, opłacamy policję, prokuratorów i sądy? Jest mi smutno gdy to czytam.
An2019.01.25 10:36
The4net Tobie jest smutno gdy to czytasz, a je jestem wściekła na tych, którzy robią wszystko, aby to bagno trwało i działało nadal. Kiedy w końcu nastąpi REFORMA SĄDOWNICTWA ? Zastanówcie się kto donosił na obecnie rządzących, na ustawy dot. sądownictwa i nad tym kto je zablokował. Donosiciele szkodzą tym nam, szkodząc tym Polsce.
Tomek2019.01.25 10:44
Będzie trwało dopóki bożkiem Polaków będzie many, many, many...