05.04.19, 07:45screenshot Youtube - Prawo i Sprawiedliwość / Радыё Свабода

Anna Fotyga: Krzyże, które nie dają spokoju spadkobiercom stalinowskich zbrodniarzy

Kuropaty to miejsce szczególne. To miejsce spoczynku tysięcy Białorusinów, Polaków, Żydów - zamordowanych i pogrzebanych w masowych grobach przez stalinowskie NKWD. Nie da się zapomnieć o tak wielkiej zbrodni.

Białoruskie państwo nie postawiło w Kuropatach żadnego pomnika. O Kuropatach milczą podręczniki historii. Pamiętają o nich jednak tysiące białoruskich patriotów. Tych, którzy nawołują do pamięci o tej strasznej zbrodni - spotykają kary i represje. Jedynie postawione przez ludzi krzyże upamiętniają ofiary. Krzyże, które nie dają spokoju spadkobiercom stalinowskich zbrodniarzy.

My, Polacy, doskonale pamiętamy, jak trudna i długa była droga do ujawnienia prawdy o Katyniu. Wiemy także, iż prawda zawsze zwycięża. A okazywany przez władze strach przed prawdą wskazuje, iż zwycięstwo wcale nie jest tak odległe.

Anna Fotyga @ Facebook

----------------

Na uroczysku Kuropaty, gdzie od ponad 30 lat mieszkańcy stawiają krzyże w miejscu masowych egzekucji z lat 30.-40., wywożone są krzyże, donosi internetowa gazeta Nasza Niwa, powołując się na naocznych świadków.

Rankiem 4 kwietnia na Kuropatach rozpoczęła się akcja usuwania krzyży. Korespondenci Naszej Niwy i Radia Svaboda poinformowali, że wjazd na uroczysko został zamknięty. Świadkowie naliczyli osiem maszyn, za pomocą których krzyże są wyciągane z ziemi i przenoszone na skraj uroczyska.

Jak podaje korespondent Svabody, demontaż rozpoczął się od wykopywania krzyży, które latem ubiegłego roku zainstalowanych Zmicier Daszkiewicz z działączami Młodego Frontu, od strony restauracji „Pojedziemy, pojemy!”.

Jeden z działaczy, Zmicier Kasperowicz, biorący udział w pikietach pod lokalem rozrywkowym powiedział Svabodzie, że przyjechał na miejsce gdy tylko się dowiedział, co się dzieje w Kuropatach. Przyszedł od strony tzw. Krzyża cierpienia na wzgórze „Golgoty”, ale tam natknął się na milicjantów, którzy zabronili mu iść dalej. Widział ciężki sprzęt tajnych agentów i robotników. Kasperowicz objechał Kuropaty samochodem, według jego relacji, wzdłuż drogi leżało około 100 krzyży.

Podmińskie uroczysko Kuropaty,to najprawdopodobniej ostatnie brakujące miejsce do dopełnienia obowiązku Rzeczpospolitej upamiętnienia imiennego i zbudowania ostatniego, piątego Cmentarza Katyńskiego.

Zdaniem historyków, może tu spoczywać także 3872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. Są tu także ofiary tzw. „operacji polskiej” NKWD i Polacy z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów zabici po roku 1940. Wśród ofiar najwięcej jest dawnych mieszkańców Mińska i Mińszczyzny. Na Kuropatach znaleziono przedmioty z napisami w języku polskim, medaliki Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej, obuwie z dawnymi polskimi znakami firmowymi.

W listopadzie ubiegłego roku władze zainstalowały pomnik na miejscu zbrodni -po 30 latach od odkrycia masowych grobów przez Zianona Paźniaka. Przez lata, tragiczne wydarzenia przypominały proste drewniane krzyże postawione przez zwykłych ludzi – najczęściej potomków ofiar zbrodni i białoruskich opozycjonistów oraz krzyż Straży Mogił Polskich.

Niejednokrotnie krzyże te – za cichym przyzwoleniem milicji – były usuwane, łamane i bezczeszczone. Białoruskie władze negują też fakt istnienia białoruskiej listy katyńskiej, a niekiedy propagandziści Łukaszenki starają się nawet udowodnić, że zbrodni tej dokonali Niemcy. Trudno się zresztą temu dziwić w sytuacji kiedy dawni NKWD-ziści są nadal przedstawiani młodzieży w szkołach jako wzorce wychowawcze, zaś Feliks Dzierżyński jest czczony jako bohater narodowy.

Na początku naszego stulecia władze Mińska zbudowały przez skraj uroczyska obwodnicę miasta. Kilka razy doszło wtedy na Kuropatach do starć milicji z białoruską opozycją usiłującą nie dopuścić do tej profanacji.

Obecnie zaś, tuż obok miejsca mordów otwarto lokal rozrywkowy, restaurację „Pojedziemy, pojemy!”. Mimo zapewnień, że w knajpie nie będą się odbywać huczne imprezy, organizowane są tam nawet wesela z fajerwerkami.

Przeciwko funkcjonowaniu tego miejsca prawie rok protestują działacze opozycji, postulują o zamknięcie restauracji.

Kresy24.pl

Komentarze

Magda2019.04.6 14:46
To zdjęcie przedstawia demontaż Krzyży, nowych. około roku stawianych przez ludzi! Poczytajcie artykuł i obejrzyjcie przedstawiony filmik, co tam się wyprawia na tej polanie leśnej!
Stanislaw znad Dunajca2019.04.5 12:30
Dlaczego nie podacie jakich KEYWORDS w tamtejszym alfabecie? Autorzy !!!
Agnieszka2019.04.5 12:21
Krzyże pod Pałacem Prezydenckim - pierwszy postawiony po 10.04.2010 i drugi przynoszony na wieczorne modlitwy po usunięciu pierwszego - też nie dawały widocznie spokoju ani Komorowskiemu ani Dudzie, bo obaj ich nie chcieli. Wolę nie smuć dalej analogii... Nie zdziwiłabym się jakby tych w Kuropatach tak samo jak tych pod pałacem, nie chciał też polski MSZ, bo np. "ławeczka" bardziej trendy dla takich europejczyków...
xyz2019.04.5 8:38
To zdjęcie przedstawia moment montażu krzyży,a nie ich demontaż.Krzyże są zupełnie nowe jakby ktoś miał wątpliwości.
MARYLA2019.04.6 0:35
xyz"! PRZECZYTAŁAM I OBEJRZAŁAM FILMIK! NIESTETY! TO PRZYKRE! To co tu w artykule i na filmiku jest prawdą ! Jest kilka ciężarówek I koparek, wyciągają Krzyże! Teren ogrodzony, milicja pilnuje! Jest dużo ludzi, a szczególnie widać dużo młodych! Manifestyją! Są tez nowe Krzyże, rok temu postawione, i temu tak wyglądają jak nowe! TAM LEŻY KILKA TYS. OFIAR: POLAKÓW, BIAŁORUSINÓW I INNYCH! WIDZISZ JAK ŁATWO WPROWADZIĆ MOŻNA LUDZI W BŁĄD, JAK SIE DO KOŃCA NIE WIE !?
Andrzej Malik2019.04.5 8:35
Hm.... a nasze MSZ coś z tym robi, czy to też zwalicie na Tuska?