02.11.18, 09:15

Antoni Macierewicz: Platforma chce nas szantażować Unią

,,Platforma Obywatelska próbuje nas szantażować Unią Europejską w sposób szczególnie nieodpowiedzialny, obrzydliwy i obelżywy dla narodu polskiego. Mamy podporządkowywać się zewnętrznym decyzjom we wszystkich wymiarach, w sytuacji, w której jasno jest rozstrzygnięte, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem. Jak mogą ludzie z PO próbować nas szantażować?'' - pyta Antoni Macierewicz na antenie TV Trwam.

Były minister obrony narodowej mówił o listopadowych świętach, wskazując, że mają one wielką wagę dla Polaków, budując wspólnotę. ,,Czy to wspólnoty metafizycznej, jak przywołanie Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, mówiący o wspólnym odczuwaniu w świadomości bycia razem z tymi, którzy odeszli. I to bycia wspólnotą metafizyczną, ale i realną. O tym mówi świętych obcowanie. Czy też wspólnoty historycznej, politycznej, wspólnoty losu i pamięci o tych, którzy o tę niepodległość walczyli, wywalczyli ją i którym jesteśmy nie tylko wdzięczni, ale wobec których mamy zobowiązanie. A więc wspólnota, czy metafizyczna, czy religijna, czy wspólnota losu i historii – one się ze sobą wiążą'' - wskazywał.

Macierewicz wskazywał, że nie możemy szafować gigantycznym kapitałem, który otrzymaliśmy w spadku od naszych dziadów i pradziadów. ,,Przypomnijmy sobie, jakie zadania stały przed legionistami Piłsudskiego czy Hallera. Jakie decyzje musieli podejmować ci, którzy wprost rzucali swoje życie na stos. A dziś mówi nam się, że mamy podporządkowywać się zewnętrznym decyzjom we wszystkich wymiarach. W sytuacji, w której jasno jest rozstrzygnięte, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem. Jak mogą ludzie z PO próbować nas szantażować?'' - mówił.

,,Jesteśmy członkami Unii. Władze RP deklarują, że nadal członkami pozostaniemy, ale na równych prawach i ze świadomością naszej nie tylko tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej, ale także naszej tożsamości niepodległościowej, naszej suwerenności – tej, która wyraża się w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził jednoznacznie, że to Konstytucja RP jest najwyższym prawem'' - dodawał polityk.

,,Z niej wynikają wszystkie inne nasze zobowiązania. Szanujemy instytucje Unii Europejskiej i będziemy szanować. Ale one mają obowiązek szanować nas jako ludzi, jako naród i jako państwo. Bo szacunek istnieje tylko wtedy, kiedy jest wzajemny'' - stwierdził wreszcie.

mod/radiomaryja.pl