02.07.19, 11:30

Apel: Pozbawić honorów członków WRON

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podtrzymuje wyrażaną już kilkakrotnie prośbę do prezydenta Andrzeja Dudy o pozbawienie stopni wojskowych oraz odznaczeń państwowych wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która w styczniu 2012 roku została uznana prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie jako związek przestępczy o charakterze zbrojnym pod kierunkiem generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Pomimo zawetowania przez Prezydenta RP w marcu ubiegłego roku uchwalonej przez parlament ustawy „o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu” uważamy, że w przypadku członków WRON wystarczy przywołany wyżej wyrok sądowy.

Nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości, że była ona wrogą Polsce instytucją działającą w imię sowieckiej racji stanu w celu stłumienia niepodległościowych dążeń rodaków. Wetując ustawę prezydent Duda podkreślił zresztą, że nie ma wątpliwości, iż należy pozbawić stopni takich generałów jak m.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, czego od wielu lat domaga się nasze Porozumienie.

Nie może być tak, że stopień generała mają jednocześnie ewidentni zdrajcy i jeden z największych bohaterów nie tylko Polski, ale całego świata Ryszard Kukliński (czekamy jeszcze na odznaczenie go Orderem Orła Białego), który z narażeniem życia własnego oraz swojej rodziny skutecznie zapobiegł przekształceniu się zimnej wojny między Wschodem a Zachodem w gorącą o nuklearnym charakterze.

Nadal obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, co stanowi znakomitą okazję do wyrównywania historycznych rachunków i nazywaniu wprost zdrady zdradą, a bohaterstwa bohaterstwem. Aby tak się stało, konieczne jest m.in. pozbawienie wszelkich honorów członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego bez względu na zakres ich odpowiedzialności, ponieważ wszyscy przystąpili do niej dobrowolnie.

rzecznik POKiN - dr Jerzy Bukowski

Komentarze

Radek2019.07.2 20:06
już dawno należało tak zrobić. Wstyd panie Duda. To nie kwestia odwagi to jest kwestia smaku (ZH)
Max Fiend2019.07.2 18:41
Za ich życia nie starczyło im odwagi na takie apele? Tak to tylko śmierdzący tchórze potrafią się mścić.
Foster2019.07.2 16:53
Nie da rady - trzeba by uderzyć w kosmonautę a to już nie wypada, bo generał Hermaszewski jest wielkim, mądrym i zasłużonym Polakiem. Polacy tego nie kupią.
Konfederata2019.07.2 12:39
Ale to teścia Czarneckiego (miłośnika banderowców) też będą pozbawiać honorów, czy jego akurat nie, bo zięć pisowiec?
Bianka2019.07.2 13:09
Pożyjemy zobaczymy. Hermaszewski był we władzach WRON to też go powinni pozbawić wszystkich tytułów, orderów, stopni i tytułu polskiego kosmonauty. Coś mi sie jednak widzi, że ze względu na obatela nikomu nic nie odbiorą. Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje. "(,,,) Stawianie mojego teścia, generała Mirosława Hermaszewskiego na jednej płaszczyźnie z ludźmi odpowiedzialnymi za stan wojenny, uważam za niesprawiedliwe – mówił w TVN24 Czarnecki." :D
michu2019.07.2 15:13
Żyjących to raczej nie ośmielą się ruszyć. No może coś tam symbolicznie ;)
ToaletowaWstęgaPapieruSzaregoZGębąBukowskiego2019.07.2 12:17
Naczelny Kombatant Kraju Bukowski, pomnikomaniak krakowski. Hiena cmentarna, ograbiałby ludzi z orderów i szlifów. Sam jest zerem podwieszonym pod bojowe zasługi innych, więc tym większy wrzask robi, żeby dorobić sobie gębą ważność.
Bianka2019.07.2 11:53
Polacy to jednak beznadziejnie głupi naród. Mógł Jaruzelski nie wprowadzać stanu wojennego, mógł pozwolić na interwencję wojsk Układu Warszawskiego. Przecież Rosjanie stacjonowali w Polsce. Największym zwolennikiem interwencji w Polsce był Honecker, ktory usilnie namawiał blok komunistyczny do wkroczenia do Polski. Wielka ochotę na interwencje miała także Czechosłowacja w ramach rewanżu za rok 1968. Jaruzelski o tym doskonale wiedział. Wiedział też o tym papież Jan Paweł II i wiedziała Ameryka. Wprowadzenie stanu wojennego było jedynym wyjściem bo z interwencji państw Układu Warszawskiego mogła wyjść niezła chryja. - My na to nie pozwolimy. Tak powiedziała mojej matce jej niemiecka koleżanka, która przyjechała w odwiedziny. A rzecz dotyczyła obaw naszych ludzi przed interwencją "Rusów". Musi upłynąć sporo lat i musi wymrzeć choć jedno pokolenie aby zaczęto doceniać rolę Jaruzelskiego.
Kurek2019.07.2 12:14
Spawacz wielokrotnie prosil Moskwe o interwencje, otrzymal odmowe i nie potrzebne jest pokolenie by zrozumiec, ze mial gdzies zycie Polakow a liczyla sie tylko wladza bez wzgledu na skutki.
Bianka2019.07.2 12:59
Skąd masz te informacje? Bo ja mam z pierwszej ręki i nie mam powodu aby im nie wierzyć. Nic nie wiesz o tym co sie wtedy działo. O dacie wprowadzenia stanu wojennego Wojtyła wiedział doskonale, również prezydent USA. Mieli swoich szpiegów. I nie tylko szpiegów. Nie powiadomili o tym Solidarności bo wiedzieli, że to jest najlepsze wyjście. Nie wiem kto to jest spawacz, ale Jaruzelski nie prosił nigdy Moskwy o interwencję. Co więcej, przekonywał Breżniewa, że Polska sama sobie poradzi z problemem. Myślisz, że był w komfortowej sytuacji? Kiedy leciał na ostatnią decydującą rozmowę to pożegnał się z żoną i córką bo obawiał się, ze już nigdy nie wróci.
Marian2019.07.2 13:38
Jaruzel prosil ruskow o pomoc.Honecker jak tez kolezanka Twojej mamy mieli g...do gadania
Bianka2019.07.2 15:38
Kto ci przekazał takje informacje? Pisałam o koleżance. Istotna jest postawa ludzi, którzy pomagali Polakom w tamtych trudnych chwilach. Myślę jednak, że nie dorosłeś to dyskusji na ten temat. Trochę sie podkształć i popracuj nad charakterem.
Marian2019.07.2 15:59
Rzeczywiscie,chyba nie dorastam
michu2019.07.2 15:12
To zadziwiające, że są jeszcze ludzie wierzący w socjalistyczną propagandę. Albo propagandziści byli lepsi od Gebelsa albo odbiorcy wyjątkowo niemądrzy ;)
Bianka2019.07.2 15:34
Nie, to nie propaganda. To informacje z pierwszej ręki. Jeśli chodzi o siłę propagandy to PiS jest tu absolutnym liderem. Tak łgać to nawet komuniści nie potrafili. Nic nie wiesz o życiu w socjalizmie. Było znacznie lepiej niż jest teraz.
michu2019.07.2 19:03
Zależy komu ;)
qwerty2019.07.2 11:53
Bukowski i jemu podobni to hieny uwielbiające znieważać zwłoki nazywajacy siebie katolikami. brzydze się taka smierdzacą hołotą.
Szatan w cudzej osobie2019.07.2 11:48
Doktorek Bukowski jest rzecznikiem Pałacu Kultury i Nauki? :D
Gość2019.07.2 11:39
Jak już chcemy się bawić przy trupach, Stowarzyszenie Osób Normalnych i Nie Owładniętych Sektą Smoleńską apeluje aby przenieść szczątki mało znaczącego w historii Polski prezydenta z Wawelu na Powązki.
michu2019.07.2 11:37
Teraz to już za późno. Jak ktoś na serio (he he) te sprawy traktuje niech pomyśli o spadkobiercach np WRONu i żyjących współpracownikach sowieckiego okupanta ;)