08.12.21, 07:30

Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg wprowadza nieprzyjaźń pomiędzy potomstwo węża a potomstwo niewiasty

Rdz 3, 9-15. 20

Czytanie z Księgi Rodzaju

Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?»

On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się».

Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»

Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa, i zjadłem».

Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?»

Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam».

Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę».

Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.

Oto słowo Boże.

DRUGIE CZYTANIE

Bóg wybrał nas w Chrystusie przed założeniem świata

Ef 1, 3-6. 11-12

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów poprzez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli, ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył nas w Umiłowanym.

W Nim dostąpiliśmy udziału my również, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu – my, którzy już przedtem nadzieję złożyliśmy w Chrystusie.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą

Łk 1, 26-38

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»

Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».

Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».

Wtedy odszedł od Niej anioł.

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

Artur Smigielski2021.12.8 10:51
"Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?»" - No ludzie, przeciez wiedzial gdzie on jest. Wiedzal wszystko 🙂 A wiec..... Tzw. grzech pierworodny byl przez niego zaplanowany i zorganizowany. Gdzie dowody? - No juz samo to, ze byl wszechwiedzacy - Stalo sie wszystko tak jak on wiedzial, ze musi sie stac - Zreszta sam zasadzil to drzewo "poznania dobra i zla". A wiec DZIALANIE Z PREMEDYTACJA. Jak mozna obwiniac Adama i Ewe? - Przeciez oni nie wiedzieli jeszcze co to dobro i zlo !!! Nie mogli wiedziec, ze zle czynia. BYLI PROSCI JAK DRUT - na calej linii mentalnie ograniczeni 😆 - Takie "dzieci specjalnej troski". Nic dziwnego, ze towarzysz waz ich zmanipulowal - Bog wiedzial, ze ten tam jest i co zamierza..... Dopiero po zjedzeniu jablka POZNANIA DOBRA I ZLA zdali sobie sprawe, ze cos zlego zrobili 🤣 Wczesniej byo to dla nich nie do zrozumienia. To tak jakby malpe uczyc grac na gitarze - nie ma szans 🙂 Zanim pierwsi ludzi dokonali konsumpcji jablka bog chrzescijan i Zydow mial juz w glowie ukrzyzowanie wlasnego syna, ktorego zrobi nastolatce - swoja droga mezatce 😃 No przeciez musial juz o tym wiedziec bedac wszechmocnym, a tym samym wszechwiedzacym 😃 JAKI z teko wniosek? - TO BOG PONOSI WINE ZA "GRZECH PIERWORODNY" - Byla to przez niego zorganizowana i przeprowadzona akcja 🙂
bogda2021.12.8 9:04
Święte i piękne słowa