03.03.19, 16:40screenshot Youtube - Punkt Widzenia TV / Telewizja Republika

Będzie reakcja na kuriozalne żądania francuskiej minister ws. konferencji o Holokauście

Jest odpowiedź wicepremiera Jarosława Gowina na list francuskiej minister Frederique Vidal w sprawie paryskiej konwencji na temat Holokaustu. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział, że jutro otrzyma ona jego odpowiedź.

Przypomnijmy, list w sprawie konferencji przesłała do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jego francuska odpowiedniczka Frederique Vidal. Wskazuje ona, że rzekomo sympozjum zostało zakłócone w sposób zorganizowany przez działaczy tygodnika „Gazeta Polska”.

Zdaniem francuskiej minister, ze strony osób przysłuchujących się francuskim i polskim historykom, padały wypowiedzi zawierające treści antysemickie. Vidal stwierdza:

Może wydawać się, że ta seria poważnych zakłóceń była wspierana przez przedstawicieli polskiego państwa”.

Powołuje się ona też między innymi na fakt skrytykowania konferencji przez IPN na portalach społecznościowych. Domaga się w związku z tym wyraźnego wyrażenia, że polski rząd dystansuje się od owych „godnych ubolewania zakłóceń”.

Wicepremier Gowin powiedział dziś:

Konsultowałem fakty z ambasadorem Polski w Paryżu, skądinąd uczonym o znaczącym dorobku. Zdecydowanie zaprzeczył tezom pani minister, jakoby padały tam jakiekolwiek akcenty antysemickie”.

Dalej mocno dodał:

W Polsce po doświadczeniach komunizmu nikogo nie trzeba uczyć, jak wielką wartością jest wolność nauki. Patrząc na gigantyczną skalę protestów uczonych i studentów we Francji wydaje się, że raczej problemy są tam, a nie tutaj nad Wisłą. Jeszcze raz chcę podkreślić, że nie padły tam żadne hasła antysemickie”.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że wystąpił już do organizatorów konferencji o przekazanie jej zapisu. Podkreślił, że rozmawiał na ten temat z dr Tomaszem Domańskim oraz p. Maciejem Korkuciem i obraz konferencji jest według niego zupełnie inny od tego, jaki przedstawiły media.

Musimy poznać prawdę. Myślę, że jest zapis tej konferencji i odpowiednio do tego co jest na tym zapisie podejmiemy następne działania”

- dodawał.

Warto też zanotować, że w piątek prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński powiedział, że osoby reprezentujące paryski klub „GP” wyrzucono przed rozpoczęciem konferencji, a więc nie mogły one w żaden sposób zakłócać tego wydarzenia.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Franek2019.03.4 10:00
Francja to kolaborant Niemiec podczas II Wojny Światowej, która bezlitośnie deportowała i przyczyniała się walnie do unicestwienia Żydów. Trzeba to im przypomnieć, może jakąś publiczną konferencją naukową.
JR2019.03.4 7:44
Panie ministrze, niech Pan prześle tej pani razem z listem ze dwa kilogramy żab lub ślimaków. Może ona jest niedojedzona i majaczy.
JACEK2019.03.4 3:53
Ta konferencja to jedna z wielu akcji podejmowanych na wielu poziomach, ktorych celem jest zniszczenie polskiej niezawislosci i katolicyzmu. Kto za te konferencje placil?
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.03.4 2:52
Kto wystapil o zakaz wjazdu do EU dla pana Grossa i dla pana Grabowskiego? Ci panowie naruszaja wszelkie zasady dobrego zachowania. Ci panowie sa z krwi i kosci antysemitami. Znieksztalcaja i zaklamuja wiedze o losach naszych starszych braci w pismie przypisujac im zbrodnie na terenie niemieckiej Generalnej Guberni, przyoblekajac ich w mundury Wehrmachtu, SS i Policji Granatowej. Co gorsza, dopisuja im polskie nazwiska i wystawiaja na zer syjonistycznych srodowisk zydowskich na Ukrainie i Bialorusi, na Litwie, Lotwie i w Estonii.
Twitter:Promujcie_PWS2019.03.3 21:11
Co za bezczelność ze strony Francji.
wers2019.03.3 20:46
Czy jak padną akcenty antypolskie to pan ministra podobnie zareaguje?
Wojtek Polak2019.03.3 19:43
pani ministra z franci niech zacznie zwalczać antysemityzm u siebie we Franci. tak polska wie co to jest komuna ale we Franci raczej nie wiedzą co to komuna bo tam komuna jest w ''najlepszym marksistowskim wydaniu''.
Piotr Nowak2019.03.3 20:45
Nie ma takiego państwa jak Francia. Wojtuś.... Proszę Cię.
Grizzly2019.03.3 21:14
Może Franca jest?
kalif2019.03.3 19:01
Francuzi to Kolaboracji ,na własny koszt deportowali swoich obywateli pochodzenia żydowskiego.
robert2019.03.3 18:18
I tak wlasnie z nimi postepowac. Krotko i na temat. Bata do reki i pojechac po tych marksistach, wrogach Kosciola i ludzi.
anonim2019.03.3 18:11
O wyrzuceniu osób z klubu "GP" też trzeba napisać i jeżeli to prawda, o braku możliwości zabrania głosu przez tych, których poglądy różniły się od prezentowanych.
Jan2019.03.3 17:21
Niech Francuzi zajmą się antysemityzmem muzułmańskim u siebie, a od Polski wara.
Rtl2019.03.3 17:04
Kuriozalny to jest ten pseudo portal.
Eugeniusz_Pomorze_2019.03.3 17:36
Kuriozalny to jest RTL i inne niemieckie mainstream'owe pseudomedia
Alojzy Cedzidlo2019.03.3 22:53
A niby dlaczego ? Uzasadnij . Ta Fronda została zorganizowana dla Was pomyje które tu wylewacie, po przejściu z Onet zalały by Was z kretesem.
jpt2019.03.4 9:23
najpierw Ty uzasadnij kuriozum i nie gdybaj, spadaj na wieprzowy onet, pal podeszwy stad nieretoryczny cedzaku