93 lata temu, 16 kwietnia 1927 roku, w Marktl am Inn w Bawarii urodził się Joseph Ratzinger. Jego ojciec był policjantem i przeciwnikiem nazizmu. Jego brat też jest duchownym, siostra do końca życia była gospodynią swojego brata.

Józef już w dzieciństwie deklarował, że zostanie księdzem. W wieku 14 lat tak jak inni niemieccy chłopcy został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. W wieku lat 16 został przymusowo wcielony do ochrony przeciw lotniczej, a potem do pracy przymusowej i ostatecznie do Wehrmachtu. Z armii zdezerterował w ostatnich tygodniach wojny. Został internowany przez Amerykanów.

W 1945 wraz z bratem wstąpił do seminarium. Bracia zostali wyświęceni w 1951 roku. W 1953 został doktorem teologii. Habilitował się w 1957. W 1958 został profesorem we Fryzyndze, w 1959 w Bonn. Od 1963 wykładał w Münster. Był wówczas docenianym teologiem. Rewolucja 1968 szybko uświadomiła mu katastrofalne skutki odejścia od tradycji katolickiej. Od 1969 wykładał w Ratyzbonie.

W 1977 papież Paweł VI powierzył mu urząd arcybiskupa Monachium i Fryzyngi oraz kapelusz kardynalski. W 1981 Jana Pawła II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W związku z nowymi obowiązkami kardynał Ratzinger zrzekł się urzędu w Monachium. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary zasłynął jako obrońca nauczania Kościoła Katolickiego – zwalczał komunistyczną teologię wyzwolenia i agresję homoseksualną.

W Kurii Rzymskiej pełnił też wiele innych ważnych funkcji. Był przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Radcą Drugiej Sekcji Sekretariatu Stanu. Członkiem kongregacji: Kościołów Wschodnich, Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Ewangelizacji Narodów, Edukacji Katolickiej. Członkiem papieskiej: Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Rady do spraw Kultury, Komisji do spraw Ameryki Łacińskiej.

W rocznicę śmierci Leona IX, 19 kwietnia 2005 kolegium kardynalskie wybrało go w czwartym głosowaniu 265 papieżem. Nowy papież przyjął imię Benedykt XVI.

W swoim nauczaniu Benedykt XVI stał na straży dogmatów katolickich, zwracał uwagę na zagrożenie ze strony: materializmu, sekt, New Age, feminizmu, teologii wyzwolenia, demoralizacji, posoborowych wypaczeń liturgicznych, fałszywej teorii ewolucji.

Joseph Ratzinger jeszcze jako arcybiskup ośmiokrotnie odwiedzał Polskę. W maju 2006 już jako papież odwiedził: Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę.

O wielkości papieża najlepiej świadczą jego wrogowie. Abdykacja Benedykta XVI wywołała entuzjastyczny skowyt przedstawicieli środowisk antykatolickich.

Najgłupsze na świecie aktywistki, znane ze ścięcia krzyża postawionego w Kijowie ku czci ofiar mordów dokonanych przez NKWD, działaczki Femenu dokonały na wieść o abdykacji papieża profanacji katedry Notre Dame w Paryżu. Celem akcji było potępienie homofobii papieża i „katolickiej mafii”.

Czołowa feministka III RP Magdalena Środa na łamach „Gazety Wyborczej” z okazji abdykacji zarzuciła Benedyktowi XVI to, że jest katolikiem, a konkretnie to, że „rewitalizował tomizm, oddalając Kościół od postanowień II Soboru Watykańskiego”. Pełniąca obowiązki profesora stwierdziła też, że z pontyfikatem Benedykta wiąże się spadek liczby wiernych – co nie jest prawdą, a Kościół głosi naukę nieistotną dla większości ludzi – czego jakoś nie potwierdzają żadne badania socjologiczne.

Pełniący kiedyś obowiązki jezuity Stanisław Obirek uznał w wypowiedzi dla mediów, że Benedykt XVI nie dorastał do wyzwań współczesności, żył w matriksie, a nie realnym świecie, nie rozumiał współczesnego świata.

Z radością na rezygnację Benedykta XVI zareagowali też aktywiści homoseksualni, od lat zaangażowany w zwalczanie Kościoła Katolickiego, dla których papież był jednym z najgroźniejszych inspiratorów homofobii.

Jan Bodakowski