,, Bez wiary niczego nie będzie. Bez wiary giną nie tylko poszczególni ludzie, ale także narody i cywilizacje'' - mówił dziś o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Otwierał toruńskie sympozjum ,,Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu''. Uczestniczył w nim między innymi premier Mateusz Morawiecki.


,,Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których unosi się człowiek ku kontemplacji prawdy. No i ojczyzna. To wypływa z kontemplacji prawdy'' - mówił redemptoryta. ,,To człowiek jest drogą Kościoła, o zbawienie człowieka chodzi, o budowanie Królestwa Bożego przez człowieka i dla człowieka. Budujemy tu na ziemi i przygotowujemy się do tego Królestwa w Niebie'' - dodawał.
,,Nie ma przyszłości bez przeszłości. […]Szczerze dziękujemy odpowiedzialnym za nasz naród, że dbacie o naszą tożsamość. Żebyście nie pozwolili nam się rozmyć, bez względu na to, jakie będą uderzenia'' - przekonywał duchowny.

W Toruniu przemawiał również premier Morawiecki. ,,Musimy zamieniać coraz bardziej kapitalizm udziałowców na kapitalizm szeroko rozumianych interesariuszy - pracowników, przedsiębiorców, środowisk lokalnych'' - mówił.
 

Zastrzegł, że musimy zdać sobie sprawę z tego, że wskutek wybranego przez nas modelu gospodarczego, "dzisiaj 100 mld zł grzecznie wypłacamy za granicę w dywidendach i w odsetkach, ponieważ sprzedaliśmy całą, ogromną część naszego majątku, przemysłu, aktywów".

- Nie mieliśmy oszczędności na nasze własne obligacje i w związku z tym zadłużamy się za granicą. I płacimy 100 mld zł. Dla uzmysłowienia, to jest cztery razy więcej niż deficyt budżetowy ogłoszony właśnie przez Ministerstwo Finansów za ubiegły rok. To jest więcej niż Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydaje na wszystko związane ze służbą zdrowia. To jest dwa i pół razy tyle, ile ma pan minister (obrony narodowej Mariusz ) Błaszczak na politykę obronną, na usprawnienie naszej służby wojskowej - tłumaczył szef rządu. Dodał, że "nawet jakaś mała część tego pomnożona razy kilka lat, spowodowałaby, że bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o nowoczesność naszej siły zbrojonej". - Jednak teraz, gdy chcemy wpisać w rozwój gospodarczy założenie wielkiej Polski, silnej demograficznie, silnej militarnie, silnej ludnościowo i silnej gospodarczo - czyli takiej, która będzie państwem w pełni suwerennym, podmiotowym państwem, z którą się będą liczyć inne państwa - to musimy postawić na taki model gospodarczy - zaznaczył premier.

mod/radiomaryja.pl, polskieradio.pl