Jak wynika z sondażu CBOS, 12 procent Polaków uważa się za bezrobotnych.

Dłużej niż rok bez pracy jest aż 65 proc. bezrobotnych. Jedna piąta z nich (19 proc. bezrobotnych) nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat, ponad jedna trzecia (37 proc.) nie pracuje od ponad pięciu lat. Prawie jedna trzecia (31 proc.) nie stara się znaleźć pracy. CBOS podkreśla, że w ciągu ostatniego roku odsetek rodzin bezpośrednio doświadczających bezrobocia zmniejszył się o 2 punkty procentowe (z 25 proc. w 2014 r.).

Z czego żyją bezrobotni?

Ponad 2/3 niezatrudnionych (68 procent) żyje z dochodów innych członków rodziny. Co czwarty (26 procent) z prac dorywczych, a tylko co ósmy (12 procent) z oszczędności. 5 procent ankietowanych bezrobotnych pobiera zasiłek.

Z badania CBOSu wynika, że problem bezrobocia najbardziej dotyka rodzin o najniższych dochodach; głównie gospodynie domowe i robotników niewykwalifikowanych. Nieco częściej niż inni o osobach bezrobotnych w swojej rodzinie mówią też Polacy z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, w wieku od 45 do 54 lat oraz mieszkający na wsi.

2/3 bezrobotnych deklaruje, że poszukuje pracy. Co trzeci (31 procent) nie podejmuje żadnych działań. Od ostatniego pomiaru odsetek bezrobotnych, którzy nie poszukują pracy, wzrósł o 8 punktów procentowych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-11 marca i 16-22 kwietnia na próbach losowych 2089 dorosłych mieszkańców Polski.

KZ/Radiozet/Forsal.pl