23.03.16, 10:00Fot. robo-team.com

Bezzałogowy pojazd naziemny z Izraela

Izraelska firma ROBOTEAM zamierza wykorzystać międzynarodowe targi Defexpo India 2016 do oficjalnej prezentacji nowej generacji bezzałogowego, wielozadaniowego pojazdu naziemnego PROBOT UGV (Unmanned Ground Vehicle).

W porównaniu do swoich wcześniejszych rozwiązań firma ROBOTEAM zmodernizowała w bezzałogowym transporterze kołowym PROBOT (Professional Robot) system łączności i nawigacji, zwiększyła ładowność, jak również poprawiła jego manewrowość. Podkreśla się również wprowadzenie zmian zwiększających bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.

Powstał w ten sposób robot transportowy, który może być wykorzystywany zarówno w terenie zabudowanym, jak i w terenie. Przy zdalnym sterowaniu pojazd może działać od 8 do 10 godzin - przy maksymalnej odległości 38 km od operatora (w normalnych warunkach). Przewidziany jest również mod autonomiczny, w którym robot będzie działał samodzielnie – po wcześniej zadanej trasie (samodzielnie unikając przeszkód i kolizji z innymi użytkownikami dróg).

Jest to pojazd wielozadaniowy, zdolny do transportu ładunku o masie do 750 kg. Układ jezdny oraz nowa konstrukcja czterech kół zapewniają wysoką manewrowość, pozwalają na pokonywanie schodów i i poruszanie się w trudno dostępnych, wąskich miejscach (w tym w pomieszczeniach i halach). Specjalny stelaż przystosowano do przenoszenia plecaków dziesięciu żołnierzy, co oznacza, że PROBOT może się stać bardzo ważnym uzupełnieniem poruszającej się w terenie drużyny piechoty (wydatnie zwiększając jej mobilność i zmniejszając zmęczenie).

Kontrolę nad pojazdem zapewniają kamery dzienno–nocne, których pięć rozmieszczono w taki sposób, by zapewnić obserwację w kącie 360º, dając odpowiednią widoczność dla operatora zdalnie kierującego robotem. W PROBOT zastosowano nową jednostkę centralną (ROCU 1), pomagającą w prowadzeniu nawigacji, oraz system łączności z możliwością przekazywania danych i obrazu wideo (przepustowość ponad 40 Mbps). Zadbano również o zabezpieczenie mechaniczne, w postaci specjalnych zderzaków z przodu i z tyłu pojazdu oraz wysięgników zapobiegających wywróceniu.

W nowym robocie transportowym wykorzystano wnioski i doświadczenia z operacyjnego użycia wcześniejszych wersji PROBOT-a. Izraelczycy podkreślają szczególnie współpracę z żołnierzami, dla których nowy pojazd stanowi nie tylko pomoc w przenoszeniu ładunków, ale również podnosi bezpieczeństwo. W przypadku ostrzału można bowiem wysłać PROBOT-a, np. by ewakuować rannych, lub by dostarczyć zapasy i amunicję. Może on również służyć do transportu materiałów toksycznych i niebezpiecznych HAZMAT (Hazardous materials).

Maksymilian Dura/defence24.pl

Komentarze

anonim2016.03.23 13:20
Super. Niech unia kupi ich parę tysięcy i wywiezie nimi tzw. "uchodźców" tam skąd przybyli.
anonim2016.03.24 8:36
Popieram pomysł [email protected]