21.06.19, 08:25Fot. Pixabay, CC 0

Biskupi: W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje – poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu z 17 czerwca br.

W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację +Święty Boże, Święty Mocny…+” – czytamy w oświadczeniu.

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca br. po każdej Mszy Świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”. Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?” – pytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił: „Zdecydowane „nie” mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących”. Abp Kupny dodał, że „pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii” i „atak na wszystko to, co dla nas najświętsze”.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.

Episkopat.pl

Komentarze

Milka2019.06.22 8:11
Zadziwiające, że wszyscy atakujacy księzy homoseksualisci nie zauważyli, że 99% pedofilii w kosciele popełnili homoseksualni księża. W dodatku to produkty komuny, dziś juz w grobach albo blisko.
Mateusz2019.06.21 20:59
Dorzućcie kilka wierszyków więcej wynagradzające pedofilie w waszym ''Świętym Kościele''.
andrzejhahn32019.06.21 13:44
a w poniedzialek znowu beda czynic zlo ot idiotyzm katolicyzmu
Janek2019.06.21 12:25
Tacy oni biedni, ojojoj. Pora zaprotestować przeciwko butności kleru. Namawiam wszystkich sąsiadów aby w niedzielę nie przyszłi do kościoła lub ostentacyjnie wyszli w połowie Eucharystii, dość poniewierania Ludem Bożym.
robaczek 2019.06.21 12:04
ATAK NA KOSCIOL!! ;] dzieci atakuja kaplanów! nakłaniają i uwodzą biednych mężczyzn! zboczone te dziecie w dzisiejszych czasach. pewnie to wina edukacji seksulanej w szkołach. i tych tęczowych. na pewno nie jest to wina samych ksiezy. toz to oni są uwodzeni. a tak nie chcą! tak sie bronią. podobno juz przestali kupowac prezerwatywy - ZEBY NIE KUSIŁO! ;] moje kochane patokatole!! :****
Cogito ergo sum2019.06.21 11:21
W Polsce jeszcze się znajdzie 10 sprawiedliwych, którzy uchronią nas przed karą za grzechy bluźnierców i ekshibicjonistów w różowych koronkach.
ciekawy2019.06.21 10:55
A kiedy nasz kościół zacznie wreszcie za swoje grzechy odpowiadac i posypie butne łby popiołem ? Ale nasz pyszałkowaty kler ma Polaków za debili którzy z ochota oddadza swe dzieci tym pedofilom
Francisco Franco to faszystowska szmata2019.06.21 10:31
Wynagrodźcie światu pedofilię kleru!
Durczykiewicz2019.06.21 10:19
Zgadzam się, że takie akty modlitewne są ważne, ale to uważam za mało - spójrzmy na cały Kościół, co się w nim dzieje. Ogromnego zadośćuczynienia także wymagają akty pedofilskie księży, milczenie ludzi, którzy widzieli, wiedzieli co się dzieje a nic z tym nie zrobili!! To grzechy wołające o pomstę do nieba! Może trzeba więcej takich akcji pokutnych jak Wielka Pokuta w Częstochowie czy Różaniec do granic, ale nie jednorazowych tylko stałych aktów ascetycznych ekspiacyjnych...szczerze powiem, że jak widzę ludzi żujących gumę przy Najświętszym Sakramencie, odbierających telefony w kościele na adoracji to zastanawiam się dokąd to wszystko zmierza..., a jak zwrócisz uwagę to ludzie zamiast to przyjąć z pokorą jeszcze się złoszczą...a księża powinni zacząć od siebie!! Świeccy widząc nawracającego się księdza sami będą wiedzieć co to oznacza dla nich, niestety większość kapłanów to osoby wg ich mniemania już nawróceni święci niemalże którzy z ambon nie głoszą sobie samym kazań, bo ich to już nie dotyczy, ale chcą nawracać nas głupie barany...nie chcę generalizować, ale wielu takich spotkałam...
anonim2019.06.21 9:29
A za profanację dziecięcych tyłków,ust,rączek przez pedofilów w sutannach to już nie łaska się pomodlić!?
+++2019.06.21 9:11
Bóg naszym Panem, Alleluja. Maryja naszą Matką i Królową, Alleluja. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciw nam ?
JONASIK2019.06.21 9:36
ja, ja, Gott mit uns
stinger2019.06.21 9:04
Nie modle się za bydło pedofilów w czarnych kieckach.
Milka2019.06.22 8:10
Ty należysz do bydła, które wcale sie nie modli. A ci pedofile w sutannach to wasi, homoseksualni.
JONASIK2019.06.21 8:57
Całkiem zgrabny pomysł. Proponuję dopisać do KK. Już to widzę jak Jakub A. śpiewa piosenkę jako formę wynagrodzenia rodzinie Kristyny za popełnioną zbrodnie.