24.06.14, 13:00(fot. sxc hu)

Biznesmen zatrzymany ws. afery taśmowej?

Do informacji o zatrzymaniu Marka F. dotarł TVN24 i portal wyborcza.pl.

Jak czytamy, biznesmen, udziałowca firmy Składy Węgla "mógł czuć się pokrzywdzony przez rząd, bo kilka tygodni temu działania prokuratury doprowadziły do zatrzymań w Składach Węgla i całkowicie sparaliżowały ich działalność".

Na początku czerwca policja zatrzymała 10 osób z spółek składywęgla.pl i MM Group. Są one podejrzane między innymi o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na łączną kwotę ponad 85 milionów złotych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wraz z prokuratorami i przedstawicielami innych służb od kilku miesięcy badali działalność spółki. Okazało się między innymi, że węgiel sprowadzany z Rosji i Kazachstanu sprzedawano tam jako polski. Nieprawidłowości dotyczyły też jego jakości i ilości. Tworzono także fikcyjną dokumentację handlu węglem.

Zatrzymanym postawiono między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, zarzuty oszustwa przy sprzedaży węgla, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy.

Pierwszym zatrzymanym ws. podsłuchów był Łukasz N., menedżer restauracji Sowa i Przyjaciele, w której nagrywano polityków.

Ab/IAR