14.10.21, 13:11fot. P. Tracz/ KPRM

Błaszczak spotka się z szefem MON Turcji

Jutro minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z szefem MON Turcji Hulusi Akarem. To już kolejne spotkanie przedstawicieli obu państw. Niedawno szef MSZ Zbigniew Rau widział się w Warszawie ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusuoglu.

Przedmiotem spotkania będą obustronne relacje wojskowe oraz współpraca w ramach NATO.

"Poruszone zostaną również tematy z obszaru modernizacji technicznej i współpracy zbrojeniowej. Omówiona zostanie także sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem kwestii przepływu migracyjnego" - czytamy na stronie MON. 

Stosunki polsko-tureckie uległy w ostatnim czasie znacznej intensyfikacji i poprawie. Zaczęło się od tego, kiedy Polska zdecydowała się nabyć od Turcji drony bojowe Bayraktar, będąc jednocześnie pierwszym państwem UE i NATO, które podpisało z Turcją stosowny kontrakt.

Następnie miał miejsce szereg spotkań między przedstawicielami władz polskich i tureckich. Ponadto w okresie wakacyjnym Turcja była jedynym krajem, z którego przylot do Polski nie wiązał się z jakimikolwiek restrykcjami dotyczącymi kwarantanny. Stanowiło to dużą zachętę do spędzania wakacji w tym kraju, którego PKB w dużej mierze oparte jest na turystyce.

Ponadto w tym roku polskie siły zbrojne rozpoczęły nową misję w Turcji. Polski Kontyngent Wojskowy służy w Turcji w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji.

Polscy żołnierze prowadzą tam działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacje w obszarze wschodnim Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.

Polacy współpracują także z morskimi siłami NATO.

jkg/mon

Komentarze

Janton2021.10.14 23:00
to Turcy nam tylko pozostali ????? niemożliwe ........spoko i za chwilę też okażą się wrogami hhahahahahahhaha
kazioo z Sanoka2021.10.14 19:13
Co ten PiS wyrabia by z islamską Turcją tak się zachwycać,Turcja która dokonała rzezi 1,5mln chrześcijańskich Ormian, Jakby Polska była ich sąsiadem to nas to samo by spotkało!!!!
zas2021.10.14 17:21
to jest oczywiście znakomity pomysł,ale nie do zrealizowania
ZMIAŻDŻENIE I ZAORANIE!2021.10.14 16:14
Lech Keller-Krawczyk informuje, ze jutro, tj. w szabes przyjmuje do obciagania tylko obrzezanych. Niekoniecznie żydków, ale mahometanów. Zamów wizytę tutaj; [email protected]
Olej2021.10.14 15:25
Jedna z najistotniejszych informacji dnia pośród bełkotu i jazgotu. Utworzyć system państw, gospodarczy, polityczny i militarny od Turcji po Kraje Bałtyckie, system wspólnoty celów geo - strategicznych i bezpieczeństwa. Przekształcić strefę zgniotu w obszar nie do przejścia dla żadnego agresora lub egoistycznej polityki zachodu. Wdrożyć projekt pozyskania przez Polskę broni atomowej. W trybie najwyższego priorytetu zbrojeniowego.
ZMIAŻDŻENIE I ZAORANIE!2021.10.14 15:40
Litwa, Łotwa i Estonia z Polską mieć nic nie chcą wspólnego. Litwa pamięta tzw. bunt Żeligowskiego i okupację Wileńszczyzny
Aldona2021.10.14 16:08
Właśnie atomówka to dobra rzecz. KRLD ma i nikt im nie podskoczy . Byłby bat na Kacapów i Fritzów
SZOK! SAMOZMIAŻDŻENIE!!! SAMOZABRONOWANIE!!!2021.10.14 13:54
Błaszczak, Szydło i Kaczyński o cenach paliw: https://youtu.be/Ggiwo9EmDT0