10.11.19, 10:43(fot. Jan Bodakowski)

Bodakowski: Zachęta porównuje prymasa Wyszyńskiego ze Stalinem, procesje Bożego Ciała z pochodami PZPR

 

 

W warszawskiej Zachęcie wystawiana jest ciekawa wystawa ukazująca przemiany scenografii teatralnej na tle przemian scenografii politycznej. Szokujące jest to, że gdy na ekspozycji procesje Bożego Ciała prezentowane są razem z komunistycznymi pochodami, a prymas Wyszyński ze Stalinem, to komunistyczne pochody nie są porównane z pochodami zwolenników Unii Europejskiej czy gejów. Można odnieść wrażenie, że przy okazji oglądania wystawy o scenografii, widzowie utwierdzani są w nienawiści do katolicyzmu czy patriotyzmu. W kontekście negatywnym (PZPR) ukazywany jest katolicyzm i polskość, ale już nie miłość do Brukseli i tęczowa zaraza.

 

Na wystawie nie brak zestawień, które można uznać za profanacje. Surrealistyczne dekoracje sąsiadują ze zdjęciem procesji z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a te z dziełem sztuki, na którym widać zdjęcia nagiego faceta jako element kościelnego witrażu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia z defilady z okresu PRL sąsiadują ze zdjęciem z procesji Bożego Ciała a ta z surrealistyczną dekoracją (co wskazuje, że religia i patriotyzm są też surrealistyczne).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia komunistycznych defilad z PRL są umieszczone razem ze zdjęciami z homilii i pogrzebu prymasa Wyszyńskiego, tak by utrwalać negatywne skojarzenia z katolicyzmem jako rzekomo totalitarnym zjawiskiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sali, nad którą góruje portret Stalina, wystawione jest koczowisko bezdomnych, na którym wisi obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego i ekran z wyświetlanym przemówieniem prezydenta Dudy wygłoszonym 11 listopada 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie prócz zdjęć pochodów PZPR, portretu Stalina, eksponowane są też zdjęcia patriotycznych opraw kibiców, projekty ołtarzy w czasie pielgrzymek Jana Pawła II, i okładka pisma narodowo radykalnego Falanga. W jednej ze sal nie ma żadnych wizualnych eksponatów, są za to emitowane okrzyki z demonstracji przeciwko „Klątwie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku” wystawiana jest do 19 stycznia 2020 (w każdy czwartek wejście do Zachęty jest darmowe). Współorganizatorem wystawy jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Partnerami Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Teatralne,Teatr Wielki — Opera Narodowa. Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Filmoteka Narodowa — Instytut Audiowizualny. Kuratorem Robert Rumas, zespół współpracowników tworzą: Dorota Buchwald, prof. Dariusz Kosiński, dr hab. Daniel Przastek, Julia Leopold oraz Michał Jachuła, Ewa Mielczarek, Aleksandra Zientecka. Organizacje wystawy wspiera Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego”.

 

Jak można dowiedzieć się ze strony galerii ekspozycja „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku” „jest czwartą w historii Zachęty przeglądową wystawą poświęconą scenografii teatralnej. Jej koncepcja to autorska wizja Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk”.

 

Nie jest więc nadużyciem dostrzeganie porównań katolicyzmu i dyktatury PZPR („układ problemowo-tematyczny”, „odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk”).

 

Według Zachęty „wystawa w nowym świetle ukazuje najważniejsze zjawiska scenograficzne kształtujące przestrzeń i estetykę przedstawień teatralnych oraz wydarzeń polityczno-społecznych w Polsce. Duży przekrojowy pokaz stanowi nowatorską próbę całościowego przedstawienia procesu ewolucji scenografii: od pierwszej reformy teatru do współczesności, z uwzględnieniem problemów, zjawisk i wynikających z nich reperkusji nieodłącznych dla zrozumienia roli tej dziedziny zarówno w historii polskiego teatru, jak i historii kultury”.

 

Zdaniem galerii „teatr jest czułym instrumentem rejestrującym zmiany społeczno-kulturowego porządku, zaś będąca jego częścią scenograficzność to również narzędzie teatralizowania przestrzeni publicznej — tła i areny wydarzeń, historii w procesie. Scenografia jako medium kształtujące przestrzeń, choć jest efemeryczna, ma nośną funkcję i duży zasięg. Zwykle odbija się szerokim echem w domenie publicznej, dyskursie medialnym; długo pozostaje w pamięci publiczności, a jej przykłady zapisują się na kartach historii. Obojętnie, czy podprogowo subtelna, czy propagandowa, jest zaprojektowanym dziełem dla społecznych rytuałów i sporów światopoglądowych wpisanych w rzeczywistość. Dlatego też wystawa unaocznia rangę, funkcje oraz role społeczne pełnione przez scenografię w przestrzeni artystycznej i w rzeczywistości pozaartystycznej, traktując je jako wspólny obszar funkcjonowania grup i jednostek w szeroko rozumianej kulturze generującej spory, konflikty i kontrowersje”.

 

Zachęta przypomina, że „pojęcie scenografii społecznej kryje w sobie projektowanie przestrzeni dla wydarzeń o dużym zasięgu i oddźwięku wśród „publiczności”, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym stosownie do okoliczności — rozgrywanych na placach, ulicach, w obiektach użyteczności publicznej czy w plenerze. Z tego powodu w obszarze zainteresowań twórców wystawy znajdują się np. uroczystości pogrzebowe, pielgrzymki papieskie, wydarzenia o charakterze patriotycznym, propagandowym, sportowym oraz protesty. Społeczny wymiar scenografii i wiążący się z nim polityczny aspekt wydarzeń reżyserowanych zarówno przez władze państwowe, jak i oddolnie — przez obywateli i widzów sceny publicznej — po raz pierwszy został ukazany razem z historią polskiej scenografii teatralnej, której nie sposób oddzielić od politycznych kontekstów, w jakich powstawały poszczególne projekty”.

 

Trudno się z tym niezgodzie, ale tez trudno dostrzec, że twórcy wystawy porównali negatywnie ocenianą scenografie PRL PZPR zapewne negatywnie ocenianą przez nich dekoracją katolicką, patriotyczną, PiS czy narodowców, a nie z zapewne pozytywnie przez nich ocenianą dekoracją UE, KOD, PO czy gejów.

 

Lewicowe inklinacje twórców wystawy widać w tym, że „dążeniem autorów nie jest akademickie podejście do tematu i linearne przedstawienie historii scenografii polskiej z uwzględnieniem przemian plastyki teatralnej”, choć „wystawa obejmuje kluczowe wątki wpisane w historię teatru i sprawy, z którymi zmaga się współczesny teatr w szerokim kontekście aktualnych zjawisk kulturowych, politycznych, społecznych”.

 

Jan Bodakowski

Komentarze

Zatroskany2019.11.11 19:09
A co na to pan prof. min. Gliński!!??
Jan Radziszewski2019.11.10 22:21
co za porównanie X Kard St. Wyszyński jest świętym Pan Boga jego miejsce wśród Serafinów w Niebie a Kagan bek Jude Stalin jest świętym swojego żydowskiego cezara (J 19,15) tj. Lucyfera a więc serafinem potępieńcem otaczającym tron piekielnej trójcy Czerwonego Smoka /Ap 12,3 nn) Belzebuba Bestii z Morza i Astorath Bestii z lądu /Ap 13,1 nn) Takie porównania stosują przyszli potępieńcy .
anonim2019.11.10 19:50
Ewidentna prowokacja. Ciekawe, kto jest teraz dyrektorem Zachęty.
Sebastian Lorenc2019.11.10 20:18
Hanna Wróblewska
~`2019.11.10 20:31
a jak się tate mamy nazywał po 44 ?
Niewidzialna ręka2019.11.11 1:54
Ibislauer
KATON STARSZY2019.11.10 18:57
Finansuje pseudokulturę minister kultury żydowsko stalinowskiej tow. Gliński.
BiegunkaProrocza2019.11.10 18:45
Myślę, że jakby położyć obok siebie kupę Stalina i kupę Wyszyńskiego to by mogły być podobne.
anonim2019.11.10 19:53
A gdyby tak obok położyć jeszcze mózg BiegunkiProroczej, to też byłby podobny.
wacula2019.11.10 16:16
a przed przystąpieniem do otchłani piekła w nim z tego ujrzy już poskładaną całą figurę Jezusa Chrystusa i jedyne słowo PRECZ W OGIEŃ WIECZNY przygotowany dla ciebie
Wojtek Polak2019.11.10 15:44
widać że w zachęcie czerfono tęczofa zaraza też czuje się świetnie.ale przyjdzie czas że w końcu przepędzimy tą czerfono-tęczofo bolszewicką zarazę z naszej Ojczyzny.
edward2019.11.10 15:24
Trudno zrozumieć dyrekcję Zachęty, że zamiast Sztuki, która by poruszała estetyczne zmysły zwiedzających, wystawia jakieś lewackie dociekania socjologiczne, nie mające ze sztuką NIC wspólnego. Aby tylko skandalizować i młócić w Kościół Katolicki. Michalkiewicz napisał, że za sprawą żydokomuny rolę elity przejęła u nas polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza, z którą tradycyjny, tysiącletni naród polski dzieli terytorium państwowe. Jest coś na rzeczy.
Jaka ku...a mać, tak ku...a nać.2019.11.10 15:22
To nie ma żadnego znaczenia czy "𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 " to pedał 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 i taka czy inną ku..wa. To kur...stwo wyniósł z kur... kiego domu, żył całe swoje życie jak ku ..,wa, więc trudno oczekiwać, że powoli zdychając przed komputerm, będzie inną ku...ą. Jaka ku...a mać, tak ku...a nać.
ciekawy2019.11.10 14:38
a co to za lewacki śmieć to zorganizował?
Pirx 2019.11.10 14:17
Widać tu, po kalumniach czerowno-rózowych szumowin, jak nienawidzą Kardynała Wyszyńskiego. Wasze kłamstwa na Jego temat i nienawiść doń skierowana, jest proporcjonalna do tego co przyniosą skutki Jego beatyfikacji. PS niech Kaczyści przestaną finansować Zachęte albo wymienią tych żydokomunistycznych 'artystów' dyrektorów
krzysztof2019.11.10 14:03
CZERWONE KOMUNISTYCZNE I LEWACKIE PROWOKACJE MOŻE KTOŚ TYM SIĘ ZAJMIE
Maria2019.11.10 13:55
Czy mieszkam jeszcze w Polsce - kraju w którym z miłością traktowano rodzimą kulturę, obyczaje i historię a szacunek dla nich był najważniejszy( a nie pseudo poszukiwania artystyczne) Co się stało z naszą narodową tożsamością
Olej2019.11.10 13:32
Rozmowa carycy Katarzyny II z ministrem Paninem. Ten kraj trzeba rozłożyć moralnie, przekupstwem, zdradą, rozkładem społeczeństwa, powodować aby trwała wewnętrzna walka wszystkich ze wszystkimi, nieustający konflikt, który zawiedzie ten naród do utraty wszelkich zasad. Proces trwa ! W Polsce ma wrzeć, gotować się. Są siły i ośrodki w kraju i mocodawcy z zewnątrz, którzy działają aby nasza państwowość była rozsadzana konfliktem wewnętrznym. Słabość państwa i bezwład służb nie podejmujących działań eliminacji czynników i środowisk wypełniających instrukcje agenturalne. Pasywność siły obronnej naraża naszą stabilność i bezpieczeństwo zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Prowadzi do destabilizacji i tworzenia warunków sprzyjających ingerencji obcych w wewnętrzną politykę państwa. Proces trwa !
Jarek2019.11.10 18:10
3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji." Hugona Kołłątaja, nota bene księdza i Stanisława Staszica nazwał "jakobinami i złymi duchami króla". Namawiał papieża Piusa VI na interwencję, gdyż obawiał się, że wzorem porewolucyjnej Francji, Polska zlikwiduje przywileje Kościoła. Wówczas papież Pius VI napisał długi list pochwalny do Katarzyny II, wychwalając jej cnoty, zdolności i zdobycze, w tym pierwszy rozbiór Polski. Negował przy tym dzieło konstytucji 3 maja i zachęcał do działania. Był to wiatr w żagle buntowników. Niespełna rok po uchwaleniu konstytucji, 27 kwietnia 1792 roku, w Petersburgu trzynastu magnatów i dostojników kościelnych zawiązało konfederację. (targowica) Olej z twej głowy wyciekł
Olej2019.11.10 19:30
A co ma piernik do wiatraka ???
Jarek2019.11.10 20:20
To, że Polskę najskuteczniej okrada i konflikty podsyca KK, a teraz do spółki z PIS. Mogą wówczas mieć całkowitą kontrolę nad ludźmi. Potrzebny jest nowy Kościuszko, aby powiesić kilku biskupów, jak to uczynił po konfederacji targowickiej.
Olej2019.11.10 21:50
Jesteś synu pyszałkowaty cymbał ! Cytowanie tekstów książek nie zastąpi myślenia ! Konfederacja Targowicka była finałem, skutkiem długiego procesu rozkładu państwa, który został rozpoczęty dużo, dużo wcześniej i poprzedzony sprzedajnością, prywatą oraz głupotą tych co ulegli obcym wpływom politycznym i kulturowym. Tak jak to ma miejsce obecnie. Tych co sprzedawali sejmy czyniąc je niemymi, prowadząc obrady pod obcym bagnetem /min. Traktat Loewenwolda? Należy również oddzielić kościół polski i jego wpływ na społeczeństwo i kształtowanie się tegoż społeczeństwa w spójny nowoczesny politycznie organizm. Antyklerykalizm przesłania nie tylko zdrowy rozsądek ale zakłóca prawidłową krytykę historyczną faktów. Na dobry początek ! Odsyłam do wyśmienitych wykładów dr Ewy Kurek - bardzo przystępne dla przeciętnej percepcji odbiorcy. Niezwykle rzeczowe, poparte faktografią.
Olej2019.11.10 21:57
A to jest kontynuacja współczesnego rozkładu państwa, zdrady, i politycznej , żeby nie powiedzieć obłędnej głupoty. Lub też sformalizowanej agentury opłacanej z zewnątrz. ... W niedzielę przypadła kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Szyderczy happening zorganizowała „Lotna Brygada Opozycji”. Miesięcznica rozpoczęła się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. politycy PiS, jak również sam prezes Jarosław Kaczyński. Po uroczystości w kościele uczestnicy złożyli wieńce przy pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010......
leszczyna2019.11.10 23:07
Dlaczego stale przez niespełna 10 lat odprawia się regularne msze za ofiary katastrofy smoleńskiej? I jak długo to będzie trwać? Czy pasażerowie i załoga prezydenckiego samolotu byli tak wielkimi grzesznikami, że "zwykła" msza pogrzebowa jest modlitwą niewystarczającą w ich przypadku? Czy kiedykolwiek w naszej historii odbywały się takie wieloletnie modły w intencji jakichś zmarłych Polaków?
Olej2019.11.10 21:59
cd. Aktywiści z „Lotnej Brygady Opozycji” manifestowali przy pomniku zmarłego prezydenta z transparentami „Gdzie jest wrak?” oraz kartonowym czołgiem. Zdaniem działacza „brygady” Arkadiusza Szczurka plac Piłsudskiego „to teraz teren wojskowy”. .... Kto im płaci ???
Olej2019.11.10 13:25
Pozwalajmy im jeszcze bardziej walić nam i wysadzać się w naszych pokojach. A oni będą przekonywać, że mają prawo i obowiązek nas obes......ć w naszym dobrze pojętym interesie. Wszak to kultura jest a my chamy. A spróbujmy zrobić podobną sztukę na schodach Zachęty - dla zachęty, jak dobrej wielkości figura Stalina ,,pcha'' Bieruta obaj z fujarami do pasa. A następnie Stalin grzmoci Lenina, Trockiego i innych Kaganowiczów, gdzieś po drodze nasi sekretarze w owym party, robiący to i owo sobie nawzajem. Preludium już jest z Honeckerem idącym w ślinę z Breżniewem. A gdyby ich tak pokazać bez portek !?
max2019.11.10 13:11
To co mnie przeraża w tej wystawie, to to, ze pieniądze na tą kupę gówna są z państwowej kiesy.
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 13:01
Porównanie jak najbardziej właściwe, Bodakowski. Ale skąd wy możecie wiedzieć, że sam prezydent Bierut uczestniczył w uroczystościach kościelnych i wysyłał swoich przedstawicieli na tzw.procesje bożego ciała. Zaś UE, KOD i (współcześni) geje nie mają z tym nic wspólnego. „Komunistyczny prezydent Bolesław Bierut idący obok księdza prymasa na procesji Bożego Ciała, szef Urzędu Bezpieczeństwa Stanisław Radkiewicz klękający w trakcie mszy przy Podniesieniu czy sekretarz Polskiej Partii Robotniczej Władysław Gomułka śpiewający „Boże coś Polskę” - nie, nie jest to dziwna fantazja senna, lecz realia Polski Ludowej w pierwszych latach jej funkcjonowania. Czerwona władza tuż po wojnie próbowała zachowywać pozory, że nic tak naprawdę się nie zmieniło i może nie ochoczo, aczkolwiek regularnie najwyżsi notable pojawiali się na uroczystościach kościelnych.” https://kurierhistoryczny.pl/artykul/jak-boleslaw-bierut-na-procesje-bozego-ciala-chodzil-czyli-krotkotrwale-nawrocenie-polskich-komunistow,392
fthdfgh2019.11.10 15:41
wypowiadasz sie jak typowy aktywista pzpr-owski albo ubek, zwrot "wy" uzyte w liczbie pojedynczej zawsze bylo slaboscia komunistyczno-ubeckich aktywistow, ale ciemni totalitarni zawsze mieli slabosc do przeinaczania znaczen slownych i tak zostalo im do dzisiaj przepoczwarzeni w genderystow dzis twierdza ze jest 58 plci, zryte berety to znak firmowy ludzi lenina i stalina
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 18:58
Forma grzecznościowa "wy" w języku polskim pochodzi i stanowi zapożyczenie z języka francuskiego
~`2019.11.10 20:30
aleś ty jest durny, towarzyszu
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 22:17
... i twoją matkę też! Występuje współcześnie jako forma grzecznościowa w prawie wszystkich językach słowiańskich, a także w niektórych językach niesłowiańskich (np. język francuski). W różnych językach słowiańskich używa się tu zaimka: wy, vy, вы, ви (nosi w tym przypadku nazwę „wykanie”); we francuskim – vous; w języku angielskim forma you rozpowszechniła się do tego stopnia, że zupełnie wyparła swój odpowiednik w liczbie pojedynczej – thou (obecnie archaizm).
Jarek2019.11.10 12:57
Jan Bodakowski - mój ulubiony nieudacznik, znów w akcji. A jakoś chłopina pracy znaleźć nie może, a może nie chce znaleźć. Lepiej żyć na koszt innych. Bodakowski, czy rodzice nie nauczyli Cię pracować? Czy może przynosisz im wstyd? Moim zdaniem raczej to drugie.
Olej2019.11.10 12:55
Czerwone sq...syny ! Żrą nasz chleb i siedzą na państwowych stołkach. Brawo Panie ministrze Gliński ! Brawo !
Beno2019.11.10 12:49
prymas Wyszyński więzień reżimu stalinowskiego w Polsce i Stalin morderca milionów ludzi. A może to Wyszyński więził Stalina? Kto był prześladowany, a kto prześladował - tę prawdę nie wolno zamazywać i fałszować.
Jarek2019.11.10 12:57
Więzień reżimu - wielu by chciało przebywać w takich warunkach w tamtych czasach.
.2019.11.10 14:32
np Wałęsa, Komorowski, Frasyniuk, Komorowski, Michnik ... wóda, dziwuchy, polowania i perspektywa kariery koncesjonowanego przez SB opozycjonisty. W sekrecie ci zydo- tudzież chamokomunisto powiem, że biskup Barańczak poświęcił się za Kardynała Wyszyńskiego, a tego to żeście trzymali dniami i nocami w odchodach, bili pałami i zdzierali paznokcie. Ot takie znane tylko wam metody dialogu ze społeczeństwem ...
Beno2019.11.10 14:58
Jarek, aleś ty głupi.
Jarek2019.11.10 15:18
Nie patrz w lustro gdy piszesz posty, ulegasz autosugestii
Beno2019.11.10 22:21
Przecież nie nazywam się Jarek.
Jarek2019.11.10 15:17
@ . To dlaczego jeszcze nie jest błogosławionym albo santo subito? bp Baraniak oczywiście, nie Barańczak. Za to na ołtarze zostanie wyniesiony Wyszyński A Ty jesteś nieuk
zatroskany2019.11.10 12:46
A dlaczego nie ma tam żadnego odniesienia do wiary żydowskiej ? To skandal, wykluczenie, antysemityzm. jak można takie wartości i taką religię marginalizować na tak "doniosłej" imprezie...
andrzejhahn32019.11.10 12:37
a ja porownam wyszynskiego do nieroba i pasozyta spolecnego a owe procesje do religijnego cyrku w wykonaniu poganskiej sekty katolickiej..........ot ciemnota i zacofanie i.......dodam jeszcze ........SRAM NA OBRZYDLIWY ZBRODNICZY kosciol katolicki jak i na tego wyszynskiego
zatroskany2019.11.10 12:50
A rabini nie są nierobami ?, albo imamowie muzułmańscy ?
andrzejhahn32019.11.10 13:03
a w jakim ty kraju zyjesz istotko.............w kraju muzulmanskich imanow czy zydowskich rabinow.............ogarnij sie istotko
Współczuje2019.11.10 19:39
Popatrz tyle czasu mineło od kiedy tatuś ci wchodził do wanny a ty dalej w szoku .
kacpi2019.11.10 12:35
Przeciez w 1950 r w imieniu calego episkopatu Wyszynski podpisal umowe z komunistami
ceramik2019.11.10 11:50
Jeżeli w Zachęcie zachęca się do dywersji, to znak, że dyrektorem jest znów jakaś przedstawicielka plemienia wybranego przez Złego. Lejba Mordechlaj Gudłaj. Wstyd dla Polski.
.2019.11.10 14:26
to prawda, tam dyrektorami zostają tylko górale...ze wzgórz Golan
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.10 11:10
Ameryki nie odkryli. Przecież katolicyzm jest totalitaryzmem.
anonim2019.11.10 19:52
Tak jak pan - Cezarem.
Sebastian Lorenc2019.11.10 11:03
Na wszelki wypadek, jakby ktoś chciał wystawę interpretować inaczej (bo taka współczesna sztuka ma to do siebie, że daje nam możliwości własnego rozumienia), to pan Bodakowski już wyjaśnił jak trzeba to odbierać. Wszyscy wiedzą, że prymasowanie Wyszyńskiego przypadło na najczarniejszy okres komunizmu w Polsce. I scenografie,czy te teatralne, czy te codzienne, uliczne to był rozkwit komunistycznego reżimu, a jednocześnie najlepsze chyba lata Kościoła w Polsce, kiedy to charyzmatyczni duchowni przyciągali tłumy wiernych. Ale pan Bodakowski, jako krytyk sztuki, znawca teatru, znawca sztuki współczesnej, wyjątkowy koneser i specjalista, wie lepiej.
Debil nie komentowac.2019.11.10 11:11
Debil nie wchodzic w dyskusje
MirekT2019.11.10 11:19
Puszko na sperme ty się obciąganiem zajmij nie sztuką
Jim2019.11.10 12:28
Nie wiem czy jesteś prowokatorem czy rzeczywiście tak myślisz, ale zarówno w jednym jak i w drugim przypadku proponuję zamiast rozsiewania brudów, które nosisz w sobie medytację nad tekstem Psalmu 1. https://www.youtube.com/watch?v=xp4p8W1HnIk Pozdrawiam
Jarek2019.11.10 12:59
@ MirekT, U komunii już byłeś dzisiaj, czy dopiero idziesz?
J.P♾2019.11.10 13:13
Bodakowski to probierz zidiocenia prawicowego myślenia. Przecież normalny człowiek nie dojdzie do takiego wniosku.
agnieszka dzban od pierogów2019.11.10 18:07
Jeszcze przyjdą te najlepsze dni dla Kościoła, ale dla lewactwa tragiczne. Na marginesie, jeżeli sztuka współczesna ma to do siebie,że każdy może ją interpretować na swoją modłę-to nie jest to sztuka tylko bełkot bardzo chorej wyobraźni.No cóż, Agnieszka Dzban wie jeszcze lepiej.
Sebastian Lorenc2019.11.10 18:48
Nazywam się Agnieszka Dziedzic, w przeciwieństwie do Ciebie nie boję się podpisać, a przekręcanie nazwiska jest przedszkolną, głupią zagrywką. Każdą sztukę można interpretować po swojemu, nie wiedziałeś? Zawsze trzeba Ci tłumaczyć, co autor miał na myśli?
Magdalenka2019.11.10 10:59
LEPIEJ POCZYTAJCIE CO SIĘ STAŁO Z POPRZEDNIKIEM WYSZYNSKIEGO KTÓRY NIE CHCIAŁ SIĘ KOLEGOWAĆ Z CZERWONYMI. A za wyszyńskiego wszystko szło dobrze, nacjonalista Piasecki założyciel ONR, po wojnie zaczął wydawać pismo katolickie PAX i wspierać czerwonych, na seminaria byli przyjmowani czerwoni, kościół dostał swój fundusz już w latach 50. Najlepszym dowodem jest porównanie ilości ofiar PZPR po stronie kościelnej i polskiej i robotniczej. Podczas gdy setki Polaków zostało zamęczonych i zabitych przez czerwonych, taki los spotkał tylko garstkę księży, sam znam tylko jeden przypadek. Także żyć nie umierać.
Andrre2019.11.10 19:35
Z dobrego serca dam ci radę , Odejdź od komputera wyjdź na zewnątrz opuść głowę i biegnij biedaku biegnij z całych sił przed siebię . W końcu trafisz na jakiś mur lub ścianę. Potem wróć i poczytaj coś tu z siebie wydalił i zapewniam cię że się zawstydzisz.
Agnieszka2019.11.10 10:52
Bzdura!!! Wyszyński utożsamiał się z Hitlerem a nie ze Stalinem! Oto kilka przykładów poglądów Wyszyńskiego, zamieszczonych w jego artykułach w „Ateneum Kapłańskim” w latach 1932-1939: „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.” „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.” „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.” „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.” „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (…) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości.” „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”
Debil nie komentowac.2019.11.10 11:09
debil nie komentowac
BiegunkaProrocza2019.11.10 18:51
Ty nie jesteś debilem więc Ciebie można komentować: Ja bym porównała kupę Stalina i kupę Wyszyńskiego. Myślę, że by były podobne.
Tylko pytam2019.11.10 19:37
Masz doświadczenie ?, żresz biegunkę swojego partnera często?
BiegunkaProrocza2019.11.10 21:21
Mówię o porównywaniu poprawnie uformowanych stolców. Nie było słowa o koprofagii, więc nie wiem dlaczego Ci się skojarzyło. Może jesteś głodny, lepiej zjedz snickersa.
des2019.11.10 12:27
Lecz się stary komuchu z nienawiści. Wiadomo kogo Ty cytujesz KŁAMCO?
RHQQ22019.11.10 14:04
To autentyczne cytaty z gazety pod redakcją Wyszyńskiego, sam możesz sprawdzić, ale widać wygodniej być deb... znaczy się ignorantem, jakie to katolickie.
...2019.11.10 14:08
wiesz że jesteś już namierzony, qtasi? te esbeckie fałszywki polegające na podmanie nazwiska, są dobrze wszystkim znane, ty czerwony qtasi
Tomasz K2019.11.10 14:13
a z którego roku te cytaty, bo podałeś okres wydawania tego czasopisma ? Hitler w roku 1938 objął naczelne dowództwo. Wiele planów Hitlera było okrytych tajemnicą a nawet ściśle tajnymi rozkazami, za złamanie których groziła kara śmierci. O planach zagłady Żydów, obozach śmierci wiedzieli tylko najwyźsi rangą wojskowi. Wiele osób pokłądało nadzieję w Hitlerze jako człowieka ,który ma przynieść nowy ład i ochronę społeczeństwa niemieckiego. Aparat niemieckiej propagandy działał w pełni. Przebieranie się niemców w polskie wojskowe mundury, atak na radiostację, palenie niemieckich wiosek rzekomo przez polskie wojska przyniosło skutek. Dlatego w kontekście tych wydarzeń podawanie cytatów Prymasa, wyrwanych z kontekstu i lat publikacji jego słów, jest cyniczne. Kiedy okazało się jak wielkim złem jest faszym (a potrafił przyciągnąć m.in. nawet Hiszpanię i Włochy, które początkowo dały się wciągnąć w sojusz z Niemcami), to co piszesz jest manipulowanie faktami, umieszczanie wypowiedzi prymasa jakoby miało się odnieść wrażenie, że pochwala to co zrobił Hitler. W internecie jest np. słynna jego książka, Main Kampf w której nie ma nic o mordowaniu ludzi, nienawiści, natomiast jest wiele informacji dotyczących poprawy warunków socjalnych, bytowych, warunków pracy, wskrzeszenie idei silnej narodowości, nie ma NIC o obozach, mordach itp. Książkę tą czytało wielu ludzi i wiązało nadzieję z osobą A. Hitlera, ale przerosło najśmielsze oczekiwania to co stało się później....
.2019.11.10 14:23
to są fałszywki, takie rzucone w przestrzeń piramidalne ubeckie kity, z nadzieją że znajdą się debile ktorzy w to uwierzą. To samo robiono z Bp. Tokarczukiem, Barańczakiem itp. Czytałem kiedyś o takich technikach a'la dzierżyński, oni w cytaty jakiś szumowin zmieniali np nazwisku i wychodziły podobne rzeczy jak tej juchas tu wkleja
.2019.11.10 15:36
Tak tak, wszystko co jest niewygodne to spisek i fałszywki.
tyle2019.11.10 15:48
„Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.” A czyż to nie jest prawdą? Przecież obecna opozycja wobec Polaków składa się głównie z tej nacji. Prześledź dokładnie koneksje rodzinne i wypowiedzi zażartych wrogow i demoralizatorów Narodu Polskiego.
Ramirez2019.11.11 1:42
To jest cytat z księdza Pastuszki wyrwany jest z kontekstu. Kontekst: "Rasizm głosi ideologię a w konsekwencji etykę naturalistyczną która nie da się pogodzić ze światopoglądem chrześcijańskim" Jak widać - typowe lewackie łgarstwo. Kłamią rano, łżą w południe, oszukują wieczorem.