30.06.20, 13:08Fot. via: Flickr

Bp Bätzing: papież Franciszek popiera niemiecką drogę synodalną

Biskup Georg Bätzing, który zastąpił kard. Reinharda Marxa na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, powiedział, że czuje się „wzmocniony” po spotkaniu i rozmowie z papieżem Franciszkiem. Rozmowa z ojcem świętym miała zachęcić go do kontynuowania „drogi synodalnej”.

Niemiecka „droga synodalna” wywołuje od samego początku kontrowersje związane m.in. z dokumentami roboczymi, które bronią antykoncepcji, praktykę masturbacji oraz opowiadają się za czynnym życiem homoseksualnym. Rozpatrywana jest także kwestia święceń kapłańskich dla kobiet oraz zniesienia obowiązku celibatu dla księży.

Bp Bätzing powiedział, że „papież docenia” drogę synodalną i łączy ją „ściśle z koncepcją synodalności, którą ukuł”. Komentując swoją pierwszą wizytę u ojca świętego po wyborze na przewodniczącego niemieckiego episkopatu, biskup stwierdził: „Musimy znaleźć odpowiedzi na pilne wyzwania, przed jakimi stoi Kościół, a które obejmują zarówno uporanie się z kwestią seksualnego wykorzystywania nieletnich, jak i dramatyczną liczbą ludzi, którzy opuszczają Kościół”. Jak stwierdził Martin Bürger z „Life Site News”, bp Bätzing „nie wyjaśnił, jak kwestionowania nauczania Kościoła i tradycji mających pochodzenie apostolskie, takich jak celibat, pomaga w zajęciu się tymi kwestiami”.

Bp Bätzing powiedział, że papież Franciszek nawiązał do swojego listu sprzed roku. Papież chwalił w nim „drogę synodalną”, ale jednocześnie wyrażał krytykę, stwierdzając, że nie należy „szukać bezpośrednich rezultatów o pośpiesznych konsekwencjach, także w mediach, które są ulotne z powodu braku pogłębienia i dojrzewania, albo które nie odpowiadają powołaniu nam danemu”. Ojciec święty stwierdził także, że konieczne jest coś więcej niż „zmiana strukturalna, organizacyjna czy funkcjonalna” i wskazał na ewangelizację jako główny cel i „zasadniczą misję Kościoła”.

Jak zauważył Bürger, komunikat prasowy po wizycie u papieża Franciszka nie wspomina jednak o ewangelizacji. Bp Bätzing natomiast zaznaczył, że papież Franciszek przypomniał, by „nie tracić z oczu ubogich i starszych, uciekinierów i potrzebujących”. Zwrócił też uwagę na potrzebę uwzględnienia kwestii związanych z koronawirusem. Niemiecki hierarcha wyraził nadzieję, że niemiecka droga synodalna będzie miała wkład w światowy synod biskupów w Rzymie w roku 2022.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

Anonim2020.07.1 5:45
"Bp Bätzing powiedział, że „papież docenia” drogę synodalną "; episkopat Niemiecki odwołuje V, VI, VII, IX przykazania Boskie...? A co z grzechem Sodomii?...
Renia2020.06.30 20:40
Nie mogę się zgodzić ze słowami ; ojciec i to jeszcze święty , Więc pytam czyj ojciec ? I KTO mówi ze jest święty , Uważam ze wszyscy jesteśmy grzesznikami , i świeccy i katolicy i księża i biskupi i oczywisci papież nazywany świętym ojcem,,,,,,
LULEK2020.06.30 16:54
Wpisy ladychapel to nieujstając jatrzenie i szukanie wroga... cyzli nihilizm i barbarzyństwo
ladychapel2020.06.30 15:11
Rządy PiS i poglądy Fryndzli - to permanentne szukanie wroga
Reytan2020.06.30 17:38
lady chapel to stary watrobiarz komunistyczny,na szczescie zupelnie glupi.
Anonim2020.06.30 14:32
Franciszek powiedział, róbcie swoje, ale za dużo nie ujawniajcie, szczególnie w kontaktach z mediami, upstrzyjcie rewolucyjne hasła poparciem dla kolonizacji Europy, a wszystko będzie jak trzeba, we właściwym czasie.
matis892020.06.30 13:44
Przecież od dawna wiadomo że Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik to heretyk, mason, wróg katolicyzmu i KK. To masoński założyciel Religii Światowej antychrysta. Każdy heretycki głos z Niemiec to głos samego Bergoglio, a u nas Bergoglio sympatyzuje z Trzaskowskim i Hołownią. Bergoglio PISem gardzi. To oni najlepiej realizują program Bergoglio. Bergoglio nie lubi PISu bo ten choć lewacki, ale gra głupa że uśmiecha się do wszystkich, choć lewactwo na nich pluje.
"Leszek" Radziszewski-Reytanow2020.06.30 13:54
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 !
katolicka dekretynizacja polski2020.06.30 17:41
Konfederacja to pietrowe totalne klamstwo,w czym pobila ona juz nawet KOD-omitow. Konfa to lewicowa anarchia I proba zniszczenia panstwa polskiego.
Glaudiusman2020.06.30 13:42
Papież jest Piotrem i do niego należy słowo ostateczne, a nie do synodu biskupów, który jest ciałem doradczym. Nie można dopuścić do decentralizacji władzy. Kościół musi wypełniać wolę Chrystusa i głosić Ewangelię wszystkim narodom, i nawracać.
Reytan2020.06.30 17:43
Powiedz to masonowi Franciszkowi,please.