Biskup Georg Bätzing, który zastąpił kard. Reinharda Marxa na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, powiedział, że czuje się „wzmocniony” po spotkaniu i rozmowie z papieżem Franciszkiem. Rozmowa z ojcem świętym miała zachęcić go do kontynuowania „drogi synodalnej”.

Niemiecka „droga synodalna” wywołuje od samego początku kontrowersje związane m.in. z dokumentami roboczymi, które bronią antykoncepcji, praktykę masturbacji oraz opowiadają się za czynnym życiem homoseksualnym. Rozpatrywana jest także kwestia święceń kapłańskich dla kobiet oraz zniesienia obowiązku celibatu dla księży.

Bp Bätzing powiedział, że „papież docenia” drogę synodalną i łączy ją „ściśle z koncepcją synodalności, którą ukuł”. Komentując swoją pierwszą wizytę u ojca świętego po wyborze na przewodniczącego niemieckiego episkopatu, biskup stwierdził: „Musimy znaleźć odpowiedzi na pilne wyzwania, przed jakimi stoi Kościół, a które obejmują zarówno uporanie się z kwestią seksualnego wykorzystywania nieletnich, jak i dramatyczną liczbą ludzi, którzy opuszczają Kościół”. Jak stwierdził Martin Bürger z „Life Site News”, bp Bätzing „nie wyjaśnił, jak kwestionowania nauczania Kościoła i tradycji mających pochodzenie apostolskie, takich jak celibat, pomaga w zajęciu się tymi kwestiami”.

Bp Bätzing powiedział, że papież Franciszek nawiązał do swojego listu sprzed roku. Papież chwalił w nim „drogę synodalną”, ale jednocześnie wyrażał krytykę, stwierdzając, że nie należy „szukać bezpośrednich rezultatów o pośpiesznych konsekwencjach, także w mediach, które są ulotne z powodu braku pogłębienia i dojrzewania, albo które nie odpowiadają powołaniu nam danemu”. Ojciec święty stwierdził także, że konieczne jest coś więcej niż „zmiana strukturalna, organizacyjna czy funkcjonalna” i wskazał na ewangelizację jako główny cel i „zasadniczą misję Kościoła”.

Jak zauważył Bürger, komunikat prasowy po wizycie u papieża Franciszka nie wspomina jednak o ewangelizacji. Bp Bätzing natomiast zaznaczył, że papież Franciszek przypomniał, by „nie tracić z oczu ubogich i starszych, uciekinierów i potrzebujących”. Zwrócił też uwagę na potrzebę uwzględnienia kwestii związanych z koronawirusem. Niemiecki hierarcha wyraził nadzieję, że niemiecka droga synodalna będzie miała wkład w światowy synod biskupów w Rzymie w roku 2022.

 

jjf/LifeSiteNews.com