05.02.19, 17:40

Bp Jan Tyrawa: Wierni są bezsilni wobec sił sekularyzmu

Podczas mszy św. odprawionej 2 lutego z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego biskup pomocniczy bydgoski Jan Tyrawa odniósł się w swej homilii do fenomenu pentekostalizacji Kościoła w Polsce.

Kaznodzieja zauważył najpierw, że współczesne ruchy mówią dużo o Duchu Świętym działającym w Kościele, ale robią to w taki sposób, „jak gdyby Duch Święty w podobny sposób nie działał w I, V lub X wieku Kościoła. Jakby nie działał i nie zostawił śladu tego działania, do którego to śladu powinniśmy się odwoływać i czerpać to wszystko, co Kościół przez Ducha Świętego powiedział, czego nauczał.”

Biskup wskazał, że przyczyną popularności takich poglądów i idących za nim działań duszpasterskich, jest fakt, że zgubiliśmy „myślenie metafizyczne”. Tłumacząc, czym jest myślenie metafizyczne, ordynariusz bydgoski powiedział zaś: „Co to znaczy? Że konkret naszego życia, które zostało wkomponowane w ten, a nie inny nurt przestrzeni i czasu, widzimy w kontekście horyzontu całości – jakby w kontekście pierwszego początku i ostatecznego kresu, a nie tylko jako jakąś efemerydę konkretnej sytuacji historycznej, kiedy interpretujemy ją mniej lub bardziej konsumpcyjnie, komercyjnie, politycznie, w takim czy innym duchu utylitaryzmu, korzyści i własnego interesu”.

Tymczasem – jak
podkreślił bp Tyrawa – „życie należy widzieć w kontekście całości – celu, ku któremu człowiek zmierza, w kontekście sensu i tego, co nazywamy transcendencją, czyli tych prawd, które przychodzą do nas „z góry”.” Cytowany mówca dodał przy tym, że człowiek te prawdy zastał i je odkrywa. „w tym sensie są one niezmienne. Nad nimi się nie głosuje”.

Kaznodzieja, odnosząc się też do stadionowych rekolekcjach prowadzonych przez zaproszonych z Afryki czy Ameryki księży, powiedział takie - warte przytoczenia - słowa:” Czy oni w ten sposób nie prezentują przesłania duszpasterskiego, zwracając uwagę tylko na jakieś momenty – istotne w teologii i życiu Kościoła, ale oderwane od rzeczywistości? Czy dziś w ten sposób nie jest właśnie interpretowane Boże miłosierdzie? Bez większego kontekstu? A przecież Jan Paweł II w swojej encyklice „Dives in misericordia” mówi, że nie ma miłosierdzia bez krzyża, pokuty, nawrócenia
” 

Na koniec biskup zadał pytanie o przyczyny tego, że Europa akceptuje marksistowskie, ateistyczne, zsekularyzowane rządy, wprowadzające przymusowo obcą kulturze chrześcijańskiej moralność: antyrozumową i irracjonalną.

Odpowiedź ks. biskupa na wspomniane pytanie brzmiała zaś następująco: „Skąd to się bierze? Po prostu naszych wiernych uczyniliśmy bezbronnymi intelektualnie. Nasi wierni są rozbrojeni, bezsilni i kupują to wszystko, co im się powie – bo nie ma w nich dostatecznej siły intelektualnej, która pozwoliłaby im się obronić i podjąć rękawicę rzuconą przez te wszystkie sekularystyczne i antykulturowe nurty.”

elr/KAI

Komentarze

Nie jestem robotem2019.02.7 0:10
Już nie da się wciskać infantylizmów bo społeczeństwo jest bardziej społecznie i kulturowo rozwinięte? To dopiero bezsilność.
Katolik2019.02.6 10:23
Bp Jan Tyrawa jest jedynym i pierwszym biskupem diecezji bydgoskiej. Nie może więc być biskupem pomocniczym - jest biskupem ordynariuszem!
lolek kremówka2019.02.6 9:37
http://ileplacimy.partiarazem.pl/
adam2019.02.6 9:34
Czy aby przekonać nas do swoich "mądrości",ten człowiek musi przebierac sie za błazna..?
Ethan Ateista2019.02.6 4:29
Po wprowadzeniu pierwszej przemysłowej metody druku na świecie (Gutenberg) nastąpiła wielka rewolucja w ludzkich umysłach. Tekst drukowany był bardziej dostępny dla mniej zamożnych ludzi i świadomość ‘rzeczywistości’ szybko się zmieniała. Jakiś czas później następowały literalne rewolucje, pojawił się Protestantyzm i kościół katolicki stracił monopol panowania nad prostym ludem. Dzisiaj w epoce Internetu świadomość ‘rzeczywistości’ również szybko się zmienia i niektórzy znawcy tematu porównują ‘Internet’ do ‘przemysłowej metody druku’ i oczekują kolejnego wydarzenia - ‘rewolucji’. Myślę, że KK jest świadomy tego zagrożenia.
Klarcia2019.02.6 2:05
Po pierwsze - hierarcha zwyczajnie truje. Po drugie - dobrze by było żeby się nawrócił.
andrzejhahn32019.02.6 0:02
ciemna zacofana masa zawsze bedzie ciemna i zacofana
JACEK2019.02.5 22:20
Moze gdyby polscy biskupi masowo zaczeli sie przesiedlac z wygodnych palacow do mieszkan w mrowkowcach, ludzie byliby na tyle tym zbudowani ze wrociliby do poboznosci.
Antek 2019.02.5 21:51
Biskup Tyrawa jest ordynariuszem a nie biskupem pomocniczym diecezji bydgoskiej.
Angelus2019.02.5 22:07
To dlatego się tak śmiesznie ubiera?
SubkulturaKatoOdzieżowa2019.02.5 22:10
Kto normalny się połapie w tej tytulaturze nadętych przebierańców? Ordynans czy ordynus, co za różnica. Po szacie ich poznacie - pasożytów w złotych kostiumach.
Zbaszek2019.02.5 19:52
ROTA Katolików Nie rzucim Chryste, świątyń Twych, Nie damy pogrześć wiary. Próżne zakusy duchów złych I próżne ich zamiary. Bronić będziemy Twoich dróg: - Tak nam dopomóż Bóg! - Tak nam dopomóż Bóg! Ze wszystkich świątyń, chat i pól Popłynie hymn wspaniały: Niech żyje Jezus Chrystus Król W koronie wiecznej chwały. Niech żyje Maria, zabrzmi róg: - Tak nam dopomóż Bóg! - Tak nam dopomóż Bóg! I taki tryumf, taki cud Powieje z Jasnej Góry, I z taką wiarą ruszy lud, Że runą grzechów mury. I jak mgławica pierzchnie wróg: - Tak nam dopomóż Bóg! - Tak nam dopomóż Bóg! Ja do tej pory pamietam.Tak bylem nauczony przez rodzicow.
etyk2019.02.5 19:39
wreszcie głos prorocki a nie podlizywanie się tchórzliwe kapryśnym wiernym. A gdzie purpuraci - purpura symbol gotowości na męczeństwo.
Wies2019.02.5 19:35
Kiedy wiernym odbierana jest ta siła ? W trakcie edukacji. Należy więc zmienić edukację w szkołach i na uniwersytetach. Liberalizm zabija ducha w narodzie.
ZERR02019.02.5 19:00
Przyczyna, siła napędowa "sekularyzacji" jest jedna od stuleci Międzynarodówka bankierów
PrzesrałeśŻycieDziadku2019.02.5 18:56
Znamienne, jak ten fastyniarsko wyprzebierany staruch-pasożyt narzeka na ROZUM. Barany z owczarni właśnie drogą logicznego rozumowania doszły do wniosku, że festyniarsko wyprzebierani pasożytnicy nie są im do niczego potrzebni. A już na pewno należy mi przestać płacić haracz za uzurpację jedynie słusznego pośrednictwa między człowiekiem a pambukiem.
anonim2019.02.5 18:23
Kazania tez ostatnio jakieś takie miękkie , aby czasem kogoś nie obrazić. Kiedyś, szczególnie starsi księża umieli prosto, mądrze powiedzieć o piekle, sądzie Bożym, śmierci. Teraz młodsi boja się ,że im frekwencja spadnie. kto to zbadał, może właśnie wzrośnie....
Beno2019.02.5 17:59
Przyczyn sekularyzacji w kościele jest wiele. Ale jedna z głównych jest i ta, że hierarchowie przestali być pasterzami. Oni mają prowadzić wiernych, sprzeciwiać się stanowczo złu, zabierać głos i mówić otwarcie, nazywając zło złem. Relatywizm wszelkiego rodzaju również w teologii. Zatrata sacrum (Komunia święta na rękę, na stojąco, udzielana przez świeckich - czemu nie przez osoby konsekrowane - siostry zakonne, na Zachodzie odejście od sakramentu pokuty, głupie dyskusje, które nic w życie Kościoła nie wnoszą, przesadzone miłosierdzie i ekumenizm... Pasterze muszą być pasterzami i wyrażać swój sprzeciw wobec panoszącego się zła, wtedy może i świeccy będą zachowywać się bardziej odpowiedzialnie, bardziej odpowiedzialnie traktować choćby wybory do sejmu, do parlamentu europejskiego, do samorządu... Czas by nie milczeć, ale zacząć zmieniać świat. Było ich na początku jedenastu i potrafili. Nie lamentujmy, tylko do roboty. Ponadto chrześcijan nie może dotyczy żadna "poprawność polityczna". Zło trzeba nazywać złem.
Andrzej Adamski - Bydgoszcz2019.02.5 18:14
Tak, tak - obecnie mój Święty Kościół Powszechny ma kłopot z gorliwością Pasterzy, szczególnie z Nauką o zagubionych owcach.
An2019.02.5 18:32
Beno, wspaniały i bardzo trafny komentarz. Nie bierzmy przykładu ze zgniłego Zachodu.
anonim2019.02.7 13:57
Przesadzone miłosierdzie i ekumenizm? Padłem.