09.07.20, 11:00Fot. Stanislao via Wikipedia, CC 3.0

Bp Rakoczy chronił księdza pedofila? Watykan wszczął postępowanie. Terlikowski: To początek lawiny

Stolica apostolska zajmie się kolejnymi doniesieniami dotyczącymi możliwego tuszowania w sprawie pedofilii w polskim kościele. Tym razem chodzi o biskupa Tadeusza Rakoczego. „To początek lawiny” – komentuje Tomasz Terlikowski.

O sprawie poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Biskup miał dwukrotnie spotkać się z poszkodowanym ministrantem, który miał być molestowany przez księdza i nie podjąć żadnych krokó w celu wyjaśnienia sprawy oraz ukarania duchownego. Ten miał potem molestować kolejnego ministranta.

Jak czytamy, Watykan zlecił dochodzenie w tej sprawie abp Markowi Jędraszewskiemu. Jego wysłannik spotkał się już z ofiarą molestowania.

Tomasz Terlikowski w swoim wpisie na Facebooku stwierdza:

To początek lawiny. Takich spraw będzie coraz więcej. Trudny czas przed nami. Potrzebna modlitwa, ofiara, empatia i miłosierdzie wobec ofiar, co oznacza sprawiedliwość wobec sprawców i tuszujących i determinacja do pełnego wyjaśnienia tych spraw”.

dam/"Gazeta Wyborcza",Onet.pl,"Gazeta Krakowska"

Komentarze

Jan Radziszewski2020.07.11 13:45
kretynizacja żydowska zapamiętaj kretynie - ale żydów nie przebije bo mają ją nakazane Prawem i to najwyższym Talmudu ot przypomnę ci te niektóre Jej Nakazy - +++ Co rodzynki diabła myślicie, że żydzi to jedyni sprawiedliwi i w tym względzie zachowują się inaczej tzn zgodnie normami obyczajowymi ? Talmud księga ważniejsza niż PISMO św. tak uczy ! "Trzyletnia córka goja /nie żyda/ może być gwałcona przez żyda " (Aboda Sarah 37a.) "żyd może gwałcić dziewczynę nie żydówkę, ale nie może jej poślubić" /Gad . Shas. 2..2.) "żyd może nadużywać nie żydówkę udając wb niej , że to jest normalne" /Maimonides Jak Chaseka 2,2. żyd może robić z nie- żydówką, co mu się tylko podoba! Może ją traktować jak kawałek mięsa (Nadarine 20, B.)
Jan Radziszewski2020.07.11 13:27
Terlikowski chcesz dołączyć do Sekielskiego i zdechnąć przed czasem Końca czasów Apokalipsy +++ wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi. Zatem vale! mój pogromco polskiego kleru. A zasługi Twe pójdą z Tobą.
dladla2020.07.9 21:23
dla mnie każdy ksiądz ma nierówno pod sufitem...i zakonnica, która wystawia palec aby włożyć obrączkę Jezusa...czy Jezus chce mieć żony? wiele żon zakonnic? kto to wymyślił i dopuścił? to mnie gorszy
Jan Radziszewski2020.07.11 13:34
kto ma krótki rozumek ten niech się nie popisuje bo już był taki mądry Raabe i Marcin Luter się nazywał a teraz radośnie i wesoło płonie w Jeziorze ognia i siarki ot drugi wielce zasłużony dla PIEKŁA a Karol Darwin mu miano, ten nie w własnym ciele a w Małpim futerku też radośnie płonie !!! -co chcesz dołączyć do nich?
Bianka2020.07.9 20:42
Terlikowski , szalony entuzjasta niszczenia biskupów, niestety stuknięty..... Jeśli jest pedofilia w Kościele , to prawdopodobnie każdy biskup w Polsce i nie tylko musiał się w jakiś sposób z tym zmierzyć. Tam gdzie były wyroki sądowe sprawa jest jasna. Film, to nie jest sąd i finał sprawy może być różny. Dziwię się,że Watykan podejmuje się spraw, które należą do polskich sądów. To oznacza,że w Watykanie już nikt nie pamięta, że jest taki kraj jak Polska....a szkoda.Ja osobiście nie znam przypadków pedofilii w Kościele.
Martyna2020.07.9 18:34
No proszę, kolejny biskup, który chronił księży pedofilów...Oby Pan Terlikowski miał rację - że teraz ruszy lawina. Mam nadzieję, że papież Jan Paweł II zostanie w najbliższej przyszłości zdekanonizowany.
Jan Radziszewski2020.07.11 13:39
był taki co uważał się za ważniejszego od Pana Boga a nawet tron swój chciał na krańcach północy postawić, ale niestety na nim nie zasiadł bo został strącony do PIEKŁA /Iz 14,12.15) co chcesz dołączyć do Niego?
Tylko Konfederacja2020.07.9 14:46
Cytat Stefana Kisielewskiego: „To, że jesteśmy w d…. to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać". Właśnie coś takiego się dzieje. Gdzie nie spojrzeć - kamieni kupa. Po pięciu latach rządów ekipy z pis w wielu miejscach naszego pięknego kraju nie ma już czego zbierać. Była sobie Trójka, ostał się budynek Trójki. Niczym po wybuchu bomby neutronowej, która niszczy ludzi, a oszczędza mury. Był sobie Janów Podlaski - za okupanta był, za Gomułki i za Jaruzelskiego - ale za Jurgiela zbankrutował. Konie jedzą plewy, a nie owies. Był sobie Trybunał Konstytucyjny, a teraz nawet za granicą wiedzą, że to „atrapa, sąd, którego nie należy traktować poważnie”. Puszcza Białowieska przetrwała tylko dzięki „interwencji zewnętrznej”, ale wrocławski Teatr Polski tyle szczęścia nie miał - bo pod dyrektorem Morawskim wnet padł. Było sobie życie nad Wisłą, a jest spalona ziemia. PiS - po dojściu do władzy - zaczął przejmować wszystko, jak leci. Zgodnie z zasadą TKM, której zresztą Kaczyński jako pierwszy użył w debacie publicznej. Tymczasem teraz ta filozofia to trwały fundament jego rządów, ostatnio jej wyrazicielem stał się poseł pis Przemysław Czarnek odnośnie SN: „Wiele już zrobiliśmy, i to jest ostatni bastion, też już praktycznie zdobyty”. Kaczyński uznał widać, że „dzieło niszczenia w dobrej sprawie jest święte, jak dzieło tworzenia”. Tą dobrą sprawą jest powodzenie pisowskiej rewolucji i ugruntowanie jej władzy. Mniejsza o koszty tegoż, wszak przyszłość tego kraju zupełnie nie zajmuje myśli starszego pana. Dla niego liczy się tu i teraz, zresztą osiągnięć III RP nigdy nie cenił i nie poważał. Kadry są najważniejsze - mawiał Lenin. Przy czym rozwinięcie tej myśli jest dość zaskakujące - obsadzamy wszystko naszymi, ale ci nasi to miernoty. Miernota bowiem nie jest autonomiczna i wszystko zawdzięcza swemu protektorowi. A zatem będzie gotowa na wiele, przed niczym się nie cofnie, byle tylko raz zdobytą pozycję utrzymać. Ludzie PiS-u i ci do władzy koniunkturalnie przyklejeni obsadzają zatem wszystko, co tylko jest do obsadzenia. Ta nowa nomenklatura jest łapczywa, a skala jej niekompetencji, niewiedzy czy braku umiejętności przeraża. Ale im mniej potrafisz, tym bardziej będziesz wdzięczny za awans. Wszak Julia Przyłębska w normalnych warunkach nigdy nie zostałaby prezesem TK. Jednego nowym kadrom nie brakuje: skaz w życiorysach, wszelakich kompromitacji - obyczajowych, zawodowych czy prawnych. Oraz głuchej determinacji. Tacy ludzie podbijają Polskę. Biorą we władanie spółki Skarbu Państwa, teatry, muzea, ambasady, urzędy. Zwykle za co się nie wezmą, to już mogą zaśpiewać, że „znowu w życiu mi nie wyszło”.
marian kędzior2020.07.9 14:33
p. antoni.s warto wiedzieć,że homoseksualizm to nie pedofilia.Co też wg pana znaczy termin "powszechna"? promil,procent,jedna czwarta,trzy czwarte? proszę rzucać oskarżenia poparte elementarną wiedzą.
antoni.s2020.07.9 14:00
Czy jesteś za tym,aby państwo polskie zajęło wreszcie stanowisko w sprawie powszechnej plagi pedofilii w kościele kat w polsce?.
AAAtomek2020.07.9 13:22
Kościół w Polsce się skończył.
Iza2020.07.9 12:58
Jeden biskup tuszujący pedofilię Jędraszewski ma badać sprawę drugiego biskupa ukrywającego pedofilię. Obłęd.
Foster2020.07.9 14:09
On nie tuszował, lecz wątpił w winę arc. Petza i dlatego zbierał podpisy od księży broniących jego dobrego imienia. Ponadto nigdy nikt nie udowodnił mu czynów pedofilskich. Empatyczne, miłosne gesty w stosunku do innych mężczyzn (w tym seminarzystów) odebrano jako przekroczenie granicy dobrego smaku. To nie jego wina, że był homoseksualistą, ale wina tych, którzy wiedząc o preferencjach dopuścili go do stanu kapłańskiego, przez co źli ludzie zgotowali mu holocaust na ziemi. Mowił kiedys o tym jego wychowanek, podwładny i przyjaciel - dzisiejszy arcybiskup krakowski. Homoseksualista pewnych zachowań nie odczuwa jako nietaktownych.
katolik2020.07.9 15:24
czyli łagodnie wytłumaczyłeś, że tuszował
Foster2020.07.9 15:45
Tak - tuszował, ale nie były to przestępstwa, bo gesty zabronione dotyczyły pełnoletnich seminarzystów, którzy poskarżyli się ks. prof. Węclawkiemu. Ks. prof. Węcławski był za mobbingowany, nie wytrzymał tej hipokryzji i zrezygnował ze stanu kapłańskiego.
Maria Błaszczyk2020.07.9 20:20
Tego nigdy się nie dowiemy, bo sprawa się przedawniła, ale biorąc pod uwagę relację zależności - nie byłabym tego pewna. A poza tym była jeszcze sprawa bp. Szkodonia, którego abp Jędraszewski odsunął od obowiązków 10 miesięcy po zawiadomieniu nuncjusza przez ofiarę (chociaż oczywiście nie wiemy, po jakim czasie nuncjusz poinformował go o sprawie, ale wiemy z jego własnych wypowiedzi, że o niej wiedział), dopiero gdy sprawa wybuchła w mediach. No i jeszcze jakieś takie bajania natury ogólnej, że "Okazuje się, że ilość tych naprawdę bardzo złych zdarzeń sięga zaledwie kilku promili, jeśli chodzi o księży" i że "zasada zero tolerancji" wobec gwałcicieli dzieci to jak nazizm i bolszewizm oraz że "Kościół musi okazywać miłosierdzie sprawcom". To jest tuszowanie, zaciemnianie i odwracanie kota ogonem... No i pokazuje stosunek arcybiskupa do tematu - ofiara jest niczym, a sprawca ofiarą prześladowań.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.9 12:43
kościelne szambo wybija coraz bardziej...
Marka Polka2020.07.9 12:32
"Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień". A nawet jeżeli - to w cywilizowanym świecie winę trzeba udowodnić. O Kardynale Pellu słyszeliście? Siedział w więzieniu, wyszedł, a teraz "sąd" wszystko odszczekuje. Ne bronię Bpa Rakoczego, nie znam sprawy, jednak któż uczynił was sędzią nam nim?
Matko Polko Jedyna w swoim rodzaju2020.07.9 12:56
Dlatego takie sprawy trzeba zgłaszać do prokuratury, by była możliwość wniesienia oskarżenia i werdyktu sądu RP, a nie zamiatać pod dywan. Rozumiesz o co chodzi? Pozdrowienia dla red. Terlikowskiego, za którego czasów Fronda trzymała wyższy poziom.
Foster2020.07.9 12:30
Może to atak na Kościół ?. Nawet ojciec Rydzyk zaniemówił. Od kogo dowiemy sie prawdy ?
Klapaucjusz2020.07.9 12:19
Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.
Felek2020.07.9 13:20
I dawał i czułe ciumki
PEDOFIL +2020.07.9 12:18
sie nie martwcie proboszczowie niasi kochani!!! DLUGOPIS gotowy!!!!! i wy to patriotyczno katolicko robicie. nawet ministranci to lubią!!!! brawo wy! dumni z takiej POLSKI? no wpewnie ze tak!!! JEDNA PARTIA JEDEN WODZ JEDNA IDEOLOGIA!!!! super!
Krakus2020.07.9 12:16
Duda ułaskawi. Ma w tym wprawę.
Foster2020.07.9 12:35
No i dobrze. Nad staruszkiem byś chciał się znęcać ?. Machnąć ręką, przez rok nie dawać na tacę, wygonić z pałacu biskupiego i czekać aż natura problem rozwiąże.
robczek 2.02020.07.9 13:03
racja!!!! WALIĆ OFIARY NIE??? oj ludzi eludzi ludzie !!! tak wam mózgi ten pis wypral ze sami swojego debilizmu juz nie widzicie!!! BA!! nawet z niego dumni jesteście!! oj kurz opadnie ibedzie wam glupio! poczekajmy 3 lata! sumienie was zje! albo wnuki!! ;] bo wasz czas juz dawno minął. to ze nie ogarniacie rzeczywistosci to nie swiadczy zle o rzeczywistosci tylko o was!! ;] 1!! ZROZUMCIE WRESZCZCIE: TAK, TO WASZA WINA ZE JESTESCIE NIEUDACZNIKAMI!!! NIKOGO INNEGO!! TYLKO WASZA!!!
Jerzy2020.07.9 12:14
Czy to nie jest tak, ze Watykan kazal biskupom chronic pedofilow? I oni to robili, zeby nie pominieto ich w awansach, czy zmarginelizowano. Dlatego rzekoma chec karania poslusznych biskupow wydaje sie teraz malo wiarygodna. Owszem mozna przez ten teatrzyk w oczach niektorych osob podreperowac swoja reputacje, ale bedzie to podszyte hipokryzja. JP2 mianowal w koncu ksiezy-pedofilow na biskupow i kardynalow, wiec gdzie problem.
antoni.s2020.07.9 12:17
Może tak być,możliwe że to wszystko to jedna wielka ściema i oszustwo.
Foster2020.07.9 12:48
Hipokryci !. Trzaskowskiego rozliczacie nawet za kierowcę ktory spowodował wypadek, natomiast w Kościele obowiązuje nadzór negatywny. Rozliczaliście księdza Lemańskiego za nieposłuszeństwo biskupowi. On wielokrotnie sygnalizował przyzwolenie na to co teraz wypływa na światło dzienne w tym szambie wzajemnych adoratorów.
Foster2020.07.9 14:35
Podobno bracia Sekielscy przygotowują film - reportaż przedstwiający dowody na to, czy lub w jakim zakresie Watykan partycypował w ukrywaniu czynów pedofilskch, których sprawcami byli księża.
antoni.s2020.07.9 12:02
Jak długo jeszcze państwo polskie będzie tolerować to bagno?
antoni.s2020.07.9 12:01
Watykan wszczął dochodzenie a dlaczego do cholery milczy pislandia i prokuratura?
Anonim2020.07.9 11:57
I bardzo dobrze, czym mniej materiałów w rękach służb, tym większa siła Kościoła!
Luc Le Blanc2020.07.9 11:41
Pod koniec czerwca br. Kancelaria Prezydenta nadała Złoty Krzyż Zasługi dyrektorowi Caritasu Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu. Czy prezydent wiedział, że byli pracownicy największej organizacji charytatywnej w Polsce oskarżają duchownego o brak poszanowania pracownika, nadużywanie władzy, zastraszanie i niejasności finansowe? • shorturl.at/qIU68
Foster2020.07.9 11:37
Co się w tym Kościele dzieje ?
Urszula2020.07.9 11:50
Nie może być inaczej skoro mamy do czynienia z bezżennymi chłopami, którzy żadną pracą się nie zhańbili, żyją w luksusach na koszt wiernych i państwa więc muszą coś ze swoją wybujałą chucią zrobić. Ksiądz, księdzem, ale popęd seksualny zostaje. Umiłowany przez niektórych Polaków papież Polak też spotykał się z kobietami. Z jedną z nich miał nawet syna o czym się nie mówi. A wszystkiemu winien celibat.
Jahu2020.07.9 11:59
Urban nosisz odbitą podkowę na czole?
harry2020.07.9 12:10
Nie przyciemniaj, przygłupi lewacko-tęczowy świrze. Jeśli ksiądz ma partnerkę, ba, nawet dzieci, to jedynie dowodzi, że jest to jak najbardziej normalny mężczyzna. Oczywiście, ksiądz nie powinien ujawniać seksualności, nawet tej najbardziej naturalnej, heteroseksualnej. Ale jeśli jest homoseksualnym pedofilem, to jest zboczeńcem. I jego zboczenie początek bierze w homoseksualizmie. Bo to ta orientacja jest nadreprezentatywna w grupie pedofili w sutannach.
Rafallala2020.07.9 12:17
Do kościoła przeniknęło lewactwo z ich stylem życia i postępowania.
violencja2020.07.9 11:34
Cytujecie Wybiórczą?
mosz na myślech „Wyborczą”?2020.07.9 11:36
°
violencja2020.07.9 11:41
Ano
RUSZA PROGRAM PEDOFIL +2020.07.9 11:29
zapisy i zgloszenia w kazdej parafii!!! mozna sie zapisac jako PEDOFIL i jako ochotnik ofiara! ;] ksiądz zapewnia zabawki i zakwaterowanie. Na stronach MSW mozna podanie znaleźć.
hańba tym biszkoptom2020.07.9 11:28
👿
harry2020.07.9 11:20
I znowu homoseksualne podłoże pedofilii. Nadreprezentacja orientacji homoseksualnej w kategorii przestępstw pedofilii jest aż nadto widoczna. Wszelkie badania również na taką prawidłowość wskazują. Ci sprawcy w sutannach to nie są duchowni, to zboczeńcy, którzy podstępem wkradli się do Kościoła, wyłudzili nienależne im święcenia kapłańskie po to by zaspokajać swoje psychopatyczne żądze, być blisko potencjalnych ofiar. Przypuszczam, że nawet nie wierzą w Boga, uprawiają jedynie "zawód duchownego' i zaspokajają przy tym chory homo-pedofilny popęd. Ktoś, kto wierzy w Boga, jest przekonany o karze za grzechy, nigdy Go nie oszukuje, zwłaszcza stając przy ołtarzu. To może czynić jedynie zdeterminowany zboczeniec, dla którego pierwszym krokiem mogłoby by być coś w rodzaju wulgarnej parodii Mszy Świętej z durszlakiem na łbie.
Anonim2020.07.9 11:27
U mnie w pracy , w trakcie rozmowy sprzątaczka mówi do mnie , że po liceum chce wysłać syna na jak to powiedziała dosłownie "zawód modlitewny". Ja zdębiałem i pytam się tej Pani co to za zawód , a Ona na to "jak to co ? No na księdza"!!!! , i dalej będzie miał wikt, mieszkanko. opierunek !!! Zgroza . Ilu jest teraz takich księży "zawodowców" w Polsce.
Urszula2020.07.9 11:53
Kto ma księdza w rodzinie ten z głodu nie zginie. :) I o to chodzi. A panienki można mieć na boku, tylko wara od dzieci.
harry2020.07.9 12:09
Nie przyciemniaj, przygłupi lewacko-tęczowy świrze. Jeśli ksiądz ma partnerkę, ba, nawet dzieci, to jedynie dowodzi, że jest to jak najbardziej normalny mężczyzna. Oczywiście, ksiądz nie powinien ujawniać seksualności, nawet tej najbardziej naturalnej, heteroseksualnej. Ale jeśli jest homoseksualnym pedofilem, to jest zboczeńcem. I jego zboczenie początek bierze w homoseksualizmie. Bo to ta orientacja jest nadreprezentatywna w grupie pedofili w sutannach.
Maria Błaszczyk2020.07.9 14:11
No właśnie nie. Nawet Kościół, przygnieciony rozmiarem zjawiska, zlecił swojego czasu badania, jedne z większych na ten temat. I co wynika z tych badań? Otóż, tak jak i wszystkim innym, Kościołowi wyszło, że masowe molestowanie nieletnich przez księży nie ma nic wspólnego z ich gejostwem. http://www.usccb.org/issues-and-action/child-and-youth-protection/upload/The-Causes-and-Context-of-Sexual-Abuse-of-Minors-by-Catholic-Priests-in-the-United-States-1950-2010.pdf
program PEDOGIL +2020.07.9 11:19
I JAK CHRZESCIJANIE??? DUMNI z parasola ochtonnego nad tymi wyborcami? Adrian dba o wszystkich! to mial na mysli mówiąc ze jest prezydentem wszyskich polaków ;] Wasz pedofil jest lepszy niż nasz!
Urszula2020.07.9 11:54
Raczej KATOLICY bo religii chrześcijańskich jest wiele, ale żadna z nich nie jest tak szemrana jak polski katolicyzm.
Vox2020.07.9 12:16
@Ula - Polski katolicyzm Ci sie nie podoba? A ile modlisz się za Kościół i kapłanów?? A Ty jesteś idealna i nie masz wad? Kościół to LUDZIE, ludzie go tworzą, a ludzie są ułomni i słabi.
jula2020.07.9 11:11
Hańba w każdym wymiarze. Wzbudza gniew.