07.01.19, 15:47Zdj. Publicdomainpictures, CC0

Bruksela: Nie będzie dalszych negocjacji w sprawie Brexitu

Unia Europejska nie będzie dalej negocjować z Londynem w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu- wynika z rozmowy szefa KE, Jean-Claude'a Junckera z premier Wielkiej Brytanii, Theresą May. Szefowa brytyjskiego rządu spotkała się z Junckerem w piątek. 

"To była przyjacielska rozmowa. Kolejna jest planowana także w tym tygodniu"- mówił dziś Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej. Spotkanie poświęcone było porozumieniu w sprawie Brexitu. Jak wskazał Schinas, Unia uznaje, że porozumienie przyjęte przez państwa członkowskie jest „najlepszym i jedynym możliwym porozumieniem”. Rzecznik KE podkreślił, że negocjacje nie są przewidziane. Mimo iż Theresa May ma w tym tygodniu spotkać się z przewodniczącym Komisji Europejskiej, negocjacje są już zakończone i nie planuje się kolejnych spotkań negocjacyjnych. 

Działania szefowej brytyjskiego rządu związane są z niskim poparciem dla wynegocjowanego w ubiegłym roku porozumienia ws. Brexitu, nawet w jej własnej partii. Jeżeli jednak parlament nie zaakceptuje tego porozumienia, Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez żadnych ustaleń, co wiąże się z poważnymi utrudnieniami tak dla Brytyjczyków, jak i dla pozostałych obywateli UE.

Komisja Europejska pod koniec ubiegłego roku przygotowała wytyczne dotyczące takiej ewentualności. Głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. porozumienia odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

yenn/telegraph.co.uk, Fronda.pl