06.02.15, 09:03Były więzień Auschwitz w sądzie przeciwko niemieckiej (fot. Wikipedia, Pimke)

Były więzień Auschwitz w sądzie przeciwko niemieckiej telewizji

„Wziąłem na siebie ciężar tego procesu, bo mam dość kalumnii i obelg na temat Polaków. Nigdy nie istniało coś takiego jak polski obóz zagłady. I ja udowodnię, że to Niemcy aresztowali, wieszali i mordowali” – mówi w sądzie były więzień Auschwitz, Karol Tender. Pozwał niemiecką telewizję za kłamstwo oświęcimskie. O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza".

Chodzi tu o telewizję ZDF, która użyła 15 lipca 2013 roku na swoim portalu www.zdf.de sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. W ten sposób ZDF zapowiadała film dokumentalny „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager”. Karol Tender domaga się od niemieckiej telewizji przeprosin. We wtorek po raz pierwszy raz spotkał się z pełnomocnikami ZDF w sądzie.

Niemieccy prawnicy chcą oddalenia pozwu, bo twierdzą, że sprawa ma wydźwięk międzynarodowy i dlatego nie powinien zajmować się nią sąd krajowy. Radcy prawni Karola Tendery mają 14 dni na ustosunkowanie się do tego zarzutu. Jak dotąd sąd przesłuchał dwóch świadków.

Karol Tendera przekonuje, że ma dość kłamstw rozpowszechnianych przez niemieckie media. Zwłaszcza, że nie pozostają one bez wpływu na społeczeństwo. Tendera opowiada o swojej działalności społecznej w Oświęcimiu. „Jest tam Dom Dialogu i Modlitwy. Jak ktoś tam przyjeżdża, chcąc zwiedzić obóz, może zażyczyć sobie rozmowy z byłym więźniem. Ja często rozmawiam z tymi ludźmi. I oni, między innymi Niemcy, pytają mnie o te "polskie obozy zagłady". To jest przerażające, ja się na to zgodzić nie mogę” – mówi były więzień obozu.

bjad/gazeta wyborcza

Komentarze

anonim2015.02.6 9:28
Dlaczego nie słyszymy zdecydowanego głosu na rzecz prawdy historycznej, kierowanego do mediów, świata polityki i środowisk żydowskich na Zachodzie, ze strony np. Żydowskiego Instytutu Historycznego? Dlaczego ufundowana przez Polskę za setki milionów złotych instytucja, jaką jest Muzeum Żydów Polskich, nie prowadzi szeroko zakrojonej akcji w obronie dobrego imienia naszego państwa? Gdzie listy otwarte, oświadczenia i gesty ze strony znanych osób życia publicznego – twórców, publicystów, polityków? Dlaczego nie słyszymy w tej sprawie jednoznacznych wypowiedzi na rzecz polskiej racji stanu z ust Adama Michnika, Agnieszki Holland czy Romana Polańskiego, osób znanych poza granicami naszego kraju? W związku z tym na zakończenie apeluję również do polskich Żydów i osób pochodzenia żydowskiego mieszkających w Polsce – nie milczcie. Nie traćcie tak pięknej szansy na przyzwoite zachowanie.
anonim2015.02.6 9:30
@Akas Być może to dosyć prostacka symetria. Ale o ile Esseńczycy to była elita Izraela w kwestiach poszanowania przepisów ichniejszego prawa, o tyle Galilejczycy byli powszechnie wyśmiewani jako przygłupy, którzy niewiele rozumieją, a więc można było tolerować ich dosyć swobodne podejście do przepisów. Taki nasz Wąchock...Ale Chrystus pochodził właśnie z Galilei.
anonim2015.02.6 11:13
Uczmy się! https://www.youtube.com/watch?v=M16AG-eoGTE
anonim2015.02.6 12:39
szwaby , żydy i ruscy to po jednych pieniądzach